Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Населення – самовідтворююча сукупність людей.

Предметом демографії – є відтворення населення, тобто процес безперервного поновлення його чисельності та структури через зміну поколінь, через процеси народжуваності та смертності.

Об’єкт і предмет демографії

Демографія як система знань про населення. Предмет демографії. Метод демографії

ДЕМОГРАФІЯ ЯК НАУКА

Розділ 1

 

 

Н

аселення є загальним і універсальним об’єктом дослідження для багатьох наук, кожна з яких виділяє ті сторони, аспекти та відношення, які цікавлять саме цю науку і складають предмет саме цієї науки. Особливо місце серед них займає демографія як система знань про населення.

Демографія – наука, яка вивчає притаманними їй методами чисельність, розміщення та склад населення, їх зміни, причини і наслідки цих змін, взаємозв'язок соціально-економічних факторів, що обумовлюють зміни в населенні; розкриває закономірності відтворення населення. Існує і більш загальне визначення демографії як історично сформованої науки, яка вивчає суспільно-економічні закономірності відтворення народонаселення в їх соціально-історичній обумовленості.

Термін "демографія" походить від грецького "демос" – народ і "графія" – опис. Вперше термін "демографія" з'явився в роботі французького вченого Ахілла Гійяра (1799-1876) "Елементи статистики людини, або Порівняльна демографія", виданій у Парижі у 1855 р.

Але як статистика населення наука існує понад 300 років. ЇЇ родоначальником вважають відомого англійського статистика XVII ст. Джона Граунта (1620-1674), який в січні 1662 р. надрукував у Лондоні книжку "Природні та політичні спостереження , що зроблені на основі бюлетенів смертності Джоном Граунтом, громадянином Лондона". В цій роботі вперше проведено аналіз демографічних даних і визначені деякі закономірності, а саме: співвідношення народжених хлопчиків і дівчаток, залежність між народжуваністю і смертністю, різниця в рівнях смертності в міських поселеннях і сільській місцевості, та інші.

У процесі історичного розвитку демографія пройшла складний шлях як самостійна наука зі своїм власним предметом. Тільки в середині ХХ століття сформувалося кінцеве представлення щодо предмету науки демографії.

Незважаючи на визнання предметом демографії відтворення населення, у науковій літературі існує декілька визначень демографії як науки. Багатомовний демографічний словник, підготовлений ООН визначає демографію як науку про населення, що вивчає чисельність, склад, розміщення та рух населення. Більш широку пантовку дає енциклопедичний словник "Народонаселення" (М., 1994 р.): "Як самостійна наука демографія вивчає закономірності та соціальну обумовленість народжуваності, смертності, шлюбності та припинення шлюбів, відтворення сімейних пар і сімей, відтворення населення в цілому як єдність цих процесів".

Об’єктом демографії виступає населення. Під населенням зазвичай розуміють сукупність людей, що проживають на певній території в певний момент часу. Атрибутивними ознаками населення виступають кількісна та територіальна ознаки. Але цих ознак недостатньо для розуміння того, що в дійсності є предметом демографії, а саме здатність до самовідтворення, до постійного поновлення через зміну поколінь.

Протягом життя людини змінюються його властивості – вік, рівень освіти, сімейний стан, місце проживання тощо. Зі зміною тих чи інших характеристик окремих людей змінюються й характеристики населення в цілому. Цей процес носить назву "рух населення". Чисельність населення, як і його склад, постійно змінюються – народжуваність збільшує, а смертність зменшує її. Підсумком цих процесів виступає приріст або скорочення населення як різниця між числом народжених і померлих. Це явище в демографії називається природним приростом населення.

Людина народжується, розвивається, вмирає. На місце старих поколінь приходять нові, завдяки чому народонаселення замінюється, оновлюється. Ці зміни представляють собою якісну характеристику населення і пов'язані з його відтворенням.

Відтворенням народонаселення називається процес безперервного оновлення його чисельності та структури в процесі зміни одного покоління другим.До процесу відтворення включають також міграцію, розвиток сім'ї, зміну соціальних відзнак людей. Тому відтворення населення розглядають в вузькому та широкому розумінні.

У вузькому розумінні – це власно природний рух.

У широкому сенсі відтворення населення включає:

Ø природний рух;

Ø механічний рух, або міграцію (територіальне переміщення населення);

Ø соціальний рух, або соціальну мобільність (зміна приналежності до соціальної групи).

Під природним рухом розуміють сукупність процесів народжуваності, смертності, шлюбності і розлучуваності. Треба розуміти, що йдеться саме про вивчення процесів, тобто масових закономірностей таких явищ, як народжуваність, смертність та інші, а не окремих, бодай й унікальних, подій такого роду.


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  3. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
  4. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  5. Аналіз диференціації населення за доходами
  6. Антропологічні особливості давнього населення території України
  7. Безробіття і зайнятість населення: причини, види та наслідки
  8. Біологічні небезпеки. Вражаючі фактори біологічної дії. Пандемії, епідемії, масові отруєння людей.
  9. Біоценоз – це сукупність усіх живих організмів в рамках даної екосистеми.
  10. Блок 5. Доходи та рівень життя населення.
  11. В цілому сукупність суспільного продукту – це сукупність благ і послуг, вироблених суспільством за певний період часу (як правило, за рік).
  12. Вартість робочої сили і доходи населення




Переглядів: 930

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Передмова | РОЗДІЛ 2

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.