Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Метрологічне забезпечення вимірів апаратурою АК

Апаратура акустичного каротажу дозволяє вимірювати характеристики пружних хвиль, які утворюються в гірських породах за рахунок джерела пружних коливань. Вивчаються кінематичні і динамічні характеристики всього пакету хвиль (P, S, Стоунлі, Лемба) у вигляді хвильового каротажу і неперервних кривих швидкості (інтервального часу) розповсюдження і затухання Р і S хвилі.

У сучасній апаратурі АК дозволяється вимірювати параметри інтервального часу DT пружних хвиль і їх амплітуди або коефіцієнти затухання А1, А2, α. Похибки вимірювання параметрів DT не повинні перевищувати ±3%, а амплітуди затухання не більш 5 дБ/м. Обгрунтування основної похибки визначається з рівняння інтервального часу, розрахунку коефіцієнта пористості і метрологічні характеристики зразкових засобів вимірювання, які використовуються для повірки апаратури АК. Основними джерелами похибок при проведенні АК є:

– вплив свердловинних умов (кавернозність, нахил свердловин і ін.);

– неідентичність акустичних параметрів джерел пружних хвиль;

– недостатня якість центруючих пристроїв;

– неоднорідність акустичних властивостей промивної рідини (сильно впливає на акустичний сигнал).

Достовірність і єдність вимірів апаратурою АК регламентується вимогами відомчої повірочної схеми. Для АК розроблені повірочні схеми виміру інтервального часу і коефіцієнта затухання акустичних хвиль в діапазоні частот 3-50 кГц. Еталонні вимірювальні засоби використовують параметри DT i α у вигляді хвильоводу з відомими акустичними властивостями, заповненого рідиною (вода, нафта), а також імітатори акустичних властивостей гірських порід. Акустичні властивості хвильоводів визначаються незалежними атестованими приладами.

Для повірки апаратури АК, в теперішній час використовують декілька метрологічних установок:

– горизонтальна УПГ-1;

– вертикальна УПАК-1.

Установка УПГ-1 складається з трьох акустичних хвильоводів, виготовлених із труб з внутрішнім діаметром від 1.5 до 5 діаметрів свердловинного приладу і продовжнім пазом для розміщення в них свердловинних приладів. Хвильоводи закриваються з торців і заповнюються звукопровідною рідиною. Для відтворення трьох значень DT використовують матеріали – азбестоцемент, вініпласт і сплав алюмінію. Похибка відтворення DT для установки УПГ-1 не повинна перевищувати 1%.

При проведенні повірки апаратури АК у комплексі з наземним пультом, необхідно визначити коефіцієнт перетворення вимірювального пульта за параметром DT. Для чого з допомогою калібратора встановлюють певні масштаби на реєстраторі, і розраховують коефіцієнт перетворення вимірювального пульта.

При горизонтальному розташуванні приладу у метрологічні установці необхідно виконати не менше трьох поворотів приладу навколо осі і зареєструвати не менше 3 вимірів.

Основну похибку виміру DT (в %) і a розраховують за формулами:

 

d(DT)=max|(DTаті-DTij)/DTаті|·100, (3.14)

D(a)=max|aаті-aij|, (3.15)

 

де DTаті і aаті – значення, які відтворюються атестованою установкою; і – номер виміру, який не повинен перевищувати 1% для d(DT) і 2 дБ/м для D(a).

Установка типу УПАК-1 відноситься до базової, яка знаходиться на відомчому метрологічному полігоні і складається з акустичного блоку і панелі управління. Акустичний блок складається зі зразкової вініпластової труби діаметром 120 мм і товщиною стінок 10 мм, яка встановлена в поліетиленову трубу діаметром 400 мм. Загальна довжина 5.5 м. Нижня частина установки загерметизована. Вініпластова труба заповнюється дизельним паливом, простір між трубами – трансформаторним маслом. На зовнішній поверхні вініпластової труби розташований електроакустичний перетворювач. Він виконує функцію випромінювача або приймача пружних хвиль. Контрольний перетворювач має механізм для переміщення з точністю не менше 1 мм. Панель управління використовується для збудження контрольного перетворювача у випадку його використання як випромінювача пружних коливань.

Свердловинний прилад встановлюють у вініпластову трубу і, переміщуючи випромінювач установки, вимірюють DТ, а також акустичний тиск на приймачі пружних хвиль апаратури. Параметри свердловинного приладу змінюються в межах нормального діапазону. Показники вимірювальних каналів будуть дорівнювати нулю при центральному положені випромінювача.

Нормальні значення для вініпластових труб знаходяться в межах: DT =(520±20) мкс/м, a=(15±3) дБ/м на частотах 14-16 кГц, (20±3) дБ/м на частотах 19–21 кГц і (27±3) дБ/м на частотах 25-27 кГц. Однією з важливих вимог є необхідність контролю в часі параметрів DТ i a для вініпластових труб.

Розглянуті установки використовують для повірки свердловинних приладів на базі експедицій, а також для передачі розмірів одиниць акустичних параметрів для установок нижчого розряду і для атестації еталонних приладів.

На свердловинах використовують польові калібровочні установки (ПАУК), які дозволяють калібрувати апаратуру СПАК – 4,6,8 і іншу. Число дискретних параметрів DТ для повірки складає 5 значень, а для калібровки – 2 значення. Основна похибка визначення DТ складає 1% , а Т – 3%.

З допомогою цієї установки на свердловині проводять калібровку реєструючого пристрою для запису методу АК. На свердловині також можна використати вертикальні установки (одна алюмінієва труба) і за допомогою неї проводять калібровку, але тільки по одному значенню.

 


Читайте також:

  1. I. Введення в розробку програмного забезпечення
  2. II.1 Програмне забезпечення
  3. III. Етапи розробки програмного забезпечення
  4. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  5. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  6. Аналіз програмного забезпечення з управління проектами.
  7. Апаратне забезпечення USB
  8. Апаратне забезпечення мереж
  9. Аудит формування і використання власного капіталу та забезпечення зобов'язань.
  10. Біохімічний контроль за розвитком систем енергозабезпечення
  11. Будинків іспоруді забезпечення нормальних умов їх будівництва й експлуатації
  12. В залежності від мети та характеру угоди, які лежать в основі випуску векселів, а також їх забезпечення розрізняють комерційні, фінансові та фіктивні векселя.




Переглядів: 623

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Технічні умови проведення акустичного каротажу | Фізичні основи використання термокаротажу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.