Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Політичний розвиток Гетьманщини. Іван Мазепа

Гетьманщиною називають Лівобережну Україну кінця ХVІІ- ХVІІІ ст.

Після капітуляції П.Дорошенка Туреччина вручила гетьманську булаву Ю.Хмельницькому. Розпочався новий етап збройного протистояння між Правобережжям і Лівобережжям. Плануючи розширити сою владу на Лівобережжі, Ю.Хмельницький зруйнував у ході запеклої боротьби давню козацьку столицю Чигирин. Однак гетьман виявив себе як жорстокий і деспотичний правитель, який викликав до себе загальну ненависть і зневагу. У 1681 р. був страчений турками.

У 1686 р. між Росією та Польщею був підписаний „Вічний мир”. За його умовами:

- за Московським царством визнавалася Лівобережна Україна, Київ та Запоріжжя;

- до Польщі відходили Правобережна Україна, Галичина і Волинь;

- під владою Туреччини залишалося Поділля (у 1699 р. було приєднано до Польщі)

Таким чином, „Вічний мир” поставив останню крапку в процесі поділу українських земель між сусідніми державами - Росією, Польщею та Туреччиною.

Після І.Брюховецького гетьманська булава на Лівобережжі дісталась Івану Самойловичу (1672-1687 рр.). Людина освічена, талановитий політик, він прагнув намагався об’єднати всі українські землі і прагнув незалежності України. Однак через намагання І.Самойловича перетворити Гетьманщину на спадкову монархію козацька старшина була незадоволена діяльністю гетьмана. Це призвело до старшинської змови, яка завершилася арештом І.Самойловича та засланням його до Сибіру.

Після усунення І.Самойловича гетьманом Лівобережної України став Іван Мазепа (1687-1708 рр.). Своє гетьманування І.Мазепа розпочав як політик чіткої промосковської орієнтації. Про це свідчать написані ним „Коломацькі статті”, які значно розширювали російську присутність в Україні та обмежували козацьку автономію.

У 1689 р. на російський трон сідає Петро І. Колишні патрони українського гетьмана усуваються від влади – царевна Софія потрапляє до Троїце-Сергієвого монастиря, а князя Голіцина засилають на Далеку Північ. Однак природний розум, дипломатичний хист, знання людей і придворних церемоній дозволяють Мазепі завоювати прихильність російського царя.

Проте головною метою гетьмана було об’єднання в межах однієї держави всіх українських земель – Лівобережжя, Правобережжя, Запоріжжя та Слобожанщини. Він мріяв про створення держави західноєвропейського зразка. Ідеальною моделлю він вважав Річ Посполиту.

У 1700 р. розпочалася Північна війна між Росією та Швецією. Скориставшись складною ситуацією, у 1705 р. Мазепа розпочинає таємні переговори із шведським королем Карлом ХІІ та його союзником польським королем Станіславом Лещинським. А у 1709 р. він укладає зі Швецією таємну угоду, яка передбачала відновлення державної незалежності України. Тому у вирішальній Полтавський битві 27 червня 1709 р. гетьман виступив як союзник шведів і зазнав поразки.

Восени 1709 р. неподалік від Бендер гетьман Мазепа помирає від хвороби. Козацька рада у 1710 р. обирає гетьманом в еміграції Пилипа Орлика.

 


Читайте також:

  1. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
  2. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  3. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  4. Адміністративно-політичний устрій Січі
  5. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  6. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  7. Адміністративно-територіальний устрій та соціально-економічний розвиток
  8. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  9. Акцентуація характеру – перебільшений розвиток певних властивостей характеру на шкоду іншим, в результаті чого погіршуються відносини з оточуючими людьми.
  10. Б. Громадсько-політичний рух 60-90 рр. ХІХ ст. інтелігенції Росії та України, в центрі уваги яких був народ, селянська община та соціальна революція.
  11. Боротьба українських козаків проти турецько-татарської агресії. П.Сагайдачний - видатний військовий та політичний діяч України.
  12. Бурхливий розвиток емпіричної соціології




Переглядів: 1039

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Національно-визвольна війна українського народу середини ХVІІ ст. | Політика російського царизму на ліквідацію Гетьманщини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.