Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік територій і об’єктів природно-заповідного фонду

Структура та зонально-регіональні особливості природно-заповідного фонду України

Розділ 6

 

Облік територій і об'єктів ПЗФ здійснюється урядовим органом державного управління в галузі заповідної справи - Державною службою заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України та органами міністерства на місцях - Державними управліннями екології та природних ресурсів в областях, мм. Києві та Севастополі, Республіканським комітетом АР Крим з екології та природних ресурсів. Цей облік здійснюється відповідно до нормативних документів - Указів президента України, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, рішень обласних рад, якими було створено (оголошено) територію чи об’єкт ПЗФ, змінено його межі, категорію або ліквідовано статус.

На кожну територію й об'єкт ПЗФ України заводиться облікова справа, у якій зберігаються основні документи та відомості про них: положення про територію чи об’єкт ПЗФ, охоронні зобов'язання, планово-картографічні матеріали, списки публікацій за результатами проведених у їхніх межах досліджень, а також інші документи з усіх питань, пов’язаних з ними.

Положення про територію чи об’єкт ПЗФ – це офіційний документ, яким визначаються завдання, особливості природоохоронного режиму, характер функціонування природного і біосферного заповідника, національного природного парку, регіонального ландшафтного парку, заказника, ботанічного саду, дендрологічного та зоологічного парку. Для пам’яток природи, заповідних урочищ та парків-пам’яток садово-паркового мистецтва положення не розробляються, а вищезазначені відомості про них заносяться до охоронних зобов’язань.

Положення про території та об’єкти ПЗФ розробляються відповідно до вимог Закону “Про природно-заповідний фонд України” та затверджуються центральним органом виконавчої влади в галузі навколишнього природного середовища щодо територій та об’єктів загальнодержавного значення, а щодо територій та об’єктів місцевого значення – держуправліннями екології та природних ресурсів в областях, мм. Києві і Севастополі, Республіканським комітетом АР Крим з екології та природних ресурсів.

Охоронне зобов’язання складається для територій і об’єктів ПЗФ, для управління якими не створені спеціальні адміністрації й які передаються під охорону підприємствам, установам і організаціям, на землях і у віданні яких вони знаходяться. Такими об’єктами ПЗФ можуть бути заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва. Охоронне зобов’язання – це офіційний документ, за яким Державне управління екології та природних ресурсів в області, мм. Києві чи Севастополі, Республіканський комітет АР Крим з екології та природних ресурсів передає, а землекористувач в особі керівника підприємства, установи, організації, приймає під охорону відповідну територію чи об’єкт ПЗФ. Землекористувач бере на себе зобов’язання зберігати його та дотримуватись встановленого режиму охорони.

Облікові справи щодо територій і об'єктів ПЗФ загальнодержавного значення ведуться Державною службою заповідної справи, підрозділами заповідної справи в областях, мм. Києві та Севастополі, АР Крим, а також підприємствами, установами і організаціями, у віданні яких вони знаходяться та їх керівними органами. Ці самі установи, крім Державної служби заповідної справи, ведуть і облікові справи щодо територій і об'єктів ПЗФ місцевого значення. Матеріали щодо створення (оголошення) нових територій та об’єктів ПЗФ загальнодержавного значення зберігаються в Державній службі заповідної справи, тоді як матеріали щодо територій і об’єктів місцевого значення – у підрозділах заповідної справи в областях, мм. Києві та Севастополі, АР Крим.

Частково відомості про території та об’єкти ПЗФ України обліковуються у державному земельному, державному лісовому кадастрах та державній статистичній звітності.

Кількісний облік земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, як окремої категорії земель України, здійснюється при веденні державного земельного кадастру за формою №6-зем “Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності”). В складі земель цієї категорії обліковуються і землі ПЗФ, дається їх розподіл за власниками (землекористувачами) та за угіддями. Державний земельний кадастр ведеться Державним комітетом України по земельних ресурсах.

Для частини територій і об’єктів ПЗФ, що знаходяться в користуванні лісогосподарських підприємств та знаходяться на лісових землях, ведеться облік їх земель у державному лісовому кадастрі за формою №1 “Розподіл земель лісового фонду за їх категоріями в розрізі груп і категорій захисності”. Їх землі обліковуються за угіддями та категоріями лісових земель. Державний лісовий кадастр ведеться Державним комітетом лісового господарства України.

Облік земель природних та біосферних заповідників і національних природних парків ведеться Державним комітетом статистики України за формою державної статистичної звітності №1-заповідник “Звіт про об’єкти природно-заповідного фонду (ПЗФ)”, за такими показниками, як розподіл земель, наданих установам ПЗФ в постійне користування за угіддями, наявність “червонокнижних” видів, деякими економічними показниками діяльності установ тощо.

Відомості, представлені в цих формах, лише частково, тобто за окремими показниками, відображають інформацію про території й об’єкти ПЗФ України. На основі цієї інформації складно отримати цілісну характеристику природно-заповідного фонду держави, визначити його склад за категоріями, неможливо проаналізувати кількісні й якісні характеристики окремих територій і об’єктів ПЗФ та їх сучасний стан. Це суттєво ускладнює прийняття рішень щодо проведення необхідних заходів з охорони, використання та управління об’єктами ПЗФ, здійснення та планування наукових досліджень, з розбудови мережі територій та об’єктів ПЗФ.

Виконання цих завдань покладається на державний кадастр територій та об’єктів природно-заповідного фонду України, ведення якого передбачено Законом України “Про природно-заповідний фонд України”. Державний кадастр територій та об’єктів природно-заповідного фонду є системою необхідних і достовірних відомостей про природні, наукові, правові і інші характеристики територій та об’єктів, що входять до складу ПЗФ.

Формами кадастрової документації є картки первинного обліку та державні кадастри територій та об’єктів ПЗФ міст, районів, областей, АР Крим та України.

Ведення державного кадастру територій та об’єктів ПЗФ покладається на центральний орган виконавчої влади в галузі навколишнього природного середовища, яким в даний час здійснюється координація робіт щодо налагодження його ведення. В державному кадастрі, як в офіційному документі буде здійснюватись державний облік територій та об’єктів ПЗФ України.

Ведення державного кадастру передбачає виконання цілого ряду кадастрових робіт, а саме: обстеження територій і об’єктів ПЗФ, проведення інвентаризації їх природних комплексів, оцінка їх стану, обробка, аналіз і узагальнення отриманої інформації за адміністративно-територіальними одиницями і в цілому по Україні із застосуванням спеціальних автоматизованих програм, офіційне видання даних кадастру.

 

Контрольні запитання:

1. Які основні документи та відомості містяться в обліковій справі території чи об’єкту ПЗФ ?

2. В якому документі здійснюється кількісний облік земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення ?

3. Які завдання покладаються на державний кадастр територій та об’єктів ПЗФ України ?

 


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Автоматизовані форми та системи обліку.
  4. Автоматичне і ручне створення об’єктів.
  5. Адміністративний захист об’єктів інтелектуальної власності від недобросовісної конкуренції
  6. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  7. Акції та їх облік
  8. Акції та їх облік
  9. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  10. Алгоритм формування статутного фонду банку
  11. Аналіз використання фонду робочого часу.
  12. Аналіз фонду заробітної плати.




Переглядів: 1653

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Участь громадськості у природоохоронній діяльності | Загальна характеристика природно-заповідного фонду України

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.