Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Правила користування і норми комплектування засобами захисту

 

Для роботи в електроустановках дуже важливо мати засоби захисту і правильно їх застосовувати. В процесі експлуатації електроустаткування електромонтер може торкнутися його токоведущих частин, що знаходяться під напругою, звідси і виникає необхідність застосування індивідуальних засобів захисту того, що працює. У установках напругою вище 1000 У вони знижують небезпеку поразки, а в установках до 1000 В - по суті повністю її виключають. Отже, широке грамотне використання надійних засобів захисту - один з основних методів вирішення проблеми електробезпеки.

Правила користування засобами захисту. Ізолюючими електрозахисними засобами слід користуватися по їх прямому призначенню в електроустановках напругою не вище за те, на яке вони розраховані (найбільша допустима напруга), в строгій відповідності з Правилами [21].

Основні і додаткові електрозахисні засоби розраховані на застосування в закритих електроустановках без обмежень, а у відкритих електроустановках і на ВЛ - тільки в суху погоду. У мжичку і при осіданнях користуватися ними забороняється. На відкритому повітрі в сиру погоду можуть застосовуватися тільки засоби захисту спеціальної конструкції, призначені для роботи в таких умовах. Перед кожним застосуванням персонал зобов'язаний перевірити засіб захисту на відсутність зовнішніх пошкоджень, забруднень, його справність і термін придатності; користуватися засобами захисту з минулим терміном придатності забороняється.

Рисунок 3.1. Штанга ШДІ – 27,5 для дефектування ізоляторів: а – загальний вигляд; б – вимірюючий прилад

 

Враховуючи, що пристрій захисних засобів детально вивчається в розділі «Електробезпека» дисципліни «Безпека життєдіяльності», обмежимося розглядом питань призначення і правил застосування захисних засобів в електроустановках.

Штанги ізолюючі оперативні призначені для оперативної роботи, вимірювань (перевірка ізоляції і з'єднувачів на лініях електропередачі і підстанціях), установки деталей розрядників і т.д. Конструктивно такі штанги можуть бути універсальними із змінними головками (робочими частинами) для виконання різних операцій (наприклад, для зміни запобіжників).

Вимірювальні штанги при користуванні ними не заземляються, за винятком тих випадків, коли принцип їх пристрою вимагає заземлення. Конструктивно найбільший інтерес представляє вимірювальна штанга ШДІ-27,5, виготовлена заводом МЕЗ ЦЕ МПС Росії (мал. 3.1). Вона призначена для дефектоскопії фарфорових тарільчатих, підвісних, врізних, анкерних і інших ізоляторів в гірляндах на контактній мережі.

Конструктивно штанга складається з трьох частин: головки, вимірювального приладу і ізолюючої частини з рукояткою. На головці встановлено два щупи з насічками, якими шунтують ізолятор, що перевіряється, в гірлянді з трьох-шести ізоляторів. У трубці головки знаходиться плата, на якій зібрані сполучені послідовно резистори, що є додатковим опором до вимірювального приладу, і діоди. Ізолююча частина збирається з двох або трьох ланок.

На головці штанги закріплений вимірювальний прилад для оцінки стану ізоляторів, що діагностуються. На нім наносять фарбами різного кольору дві зони: зону А - для гірлянд, що складаються з 5-6 ізоляторів і зона Б, - 3-4 ізоляторів. По положенню стрілки приладу визначають придатність ізоляторів в гірляндах.

Перед початком збірки штанги необхідно переконатися у відсутності «заклинювання» різьбового з'єднання робочої і ізолюючої частин шляхом одноразового згвинчення-розгвинчування. Підніматися на конструкцію або телескопічну вежу, а також спускатися з неї слід без штанги.

Кліщі ті, що ізолюють призначені для заміни запобіжників в електроустановках до і вище 1000 В, а також для зняття огорож, накладок в електроустановках до 35 кВ. При необхідності для цих же цілей можна застосовувати ізолюючі штанги з універсальною головкою.

Використовувати кліщі на напрузі вище 1000 В можна тільки в суху погоду. Проводити роботи з кліщами при тумані, дощі, мокрому снігопаді забороняється. При роботі з кліщами по за- міні запобіжників окрім діелектричних рукавичок слід застосовувати захисні окуляри.

При користуванні кліщами на напругу до 1000 В їх необхідно тримати на витягнутій ; руці, далеко від токоведущих частин, а кліщі на напругу вище 1000 В - тільки за рукоятку, торкатися до ізолюючої частини забороняється.

Для цього ізолююча частина кліщів з боку рукоятки обмежується кільцем або упором з ізоляційного матеріалу, діаметр якого на 5-20 мм більше діаметру рукоятки. Форма робочої частини повинна бути такій, щоб можна було надійно і щільно затиснути трубчастий патрон запобіжника або такі електрозахисні засоби, як ізолюючу накладку, гумовий ковпак і т.п.

Покажчик високої напруги комбінований У ВК-1 Про призначений для визначення наявності або відсутності напруги на ВЛ і інших електроустановках змінного струму промислової частоти напругою 6-10 кв двома способами: контактним і безконтактним. За допомогою покажчика УВНК-10Б, що має наочну комбіновану светозвуковую і вібраційну сигналізацію, можна визначити наявність напруги на ВЛ 6-10 кВ з дерев'яними опорами ще простіше - без заземляючого троса, оскільки його літієвий елемент живлення забезпечує яскраву індикацію, добре помітну на тлі неба навіть в сонячний день.

Кліщі електровимірювань призначені для вимірювання струму, потужності і напруги в електричних ланцюгах до 10 кВ без порушення їх цілості як на ізольованих, так і на неізольованих токоведущих частинах. Перед застосуванням кліщі оглядають з метою перевірки їх справності, а ізолюючі частини і рукоятки протирають від пилу сухою чистою серветкою. При огляді слід звернути увагу на цілісність лакового покриття ізолюючих частин і перевірити відсутність грязі і іржі в стиках між половинками магнітопровода, оскільки нещільне прилягання їх один до одного різко спотворює результати вимірювань.

При виконанні вимірювань кліщами електровимірювань необхідно застосовувати діелектричні рукавички. Щоб уникнути випадкового дотику або наближення до токоведущим частин на небезпечну відстань оператор повинен тримати кліщі на вазі на витягнутих або зігнутих руках, не опірая кліщі про токоведущие або заземлені частини.

Забороняється нахилятися до приладу для відліку свідчень і працювати з кліщами до 1000 В, знаходячись на опорі ВЛ. При вимірюваннях в ланцюгах вище 1000 В забороняється застосовувати виносні прилади і перемикати межі вимірювання.

Рукавички гумові діелектричні призначені для захисту рук від поразки електричним струмом при роботі в електроустановках до 1000 В - як основний електрозахисний засіб, а в електроустановках вище 1000 В - як додатковий.

При використанні рукавичок слід звертати увагу на те, щоб вони не були вологими і не мали пошкоджень. Заздалегідь слід перевірити наявність проколовши шляхом скручування рукавичок у бік пальців. Краї рукавичок при роботі підвертати не можна. Для захисту від механічних пошкоджень дозволяється надягати поверх рукавичок шкіряні або брезентові рукавиці. Рукавички, що знаходяться в експлуатації, слід періодично (за місцевими умовами) дезинфікувати содовим або мильним розчином.

Спеціальне діелектричне взуття (клеєні галоші, гумові клеєні або формові боти, зокрема боти в тропічного виконання) є додатковим електрозахисним засобом при роботі в закритих, а за відсутності опадів - у відкритих електроустановках. Крім того, діелектричні боти і галоші захищають тих, що працюють від крокової напруги.

Діелектричні боти можуть застосовуватися як додатковий електрозахисний засіб в ОРУ і ЗРУ вище 1000 В. Боти використовуються замість ізолюючих підставок при виконанні оперативних перемикань або при тих роботах, при яких потрібно знаходитися на ізолюючій підставі. Наприклад, при установці тимчасових огорож, токоведущих частин, що стосуються.

Діелектричні галоші можуть застосовуватися тільки в закритих електроустановках до 1000 В і є додатковим електрозахисним засобом.

Перед застосуванням галоші і боти повинні бути оглянуті з метою виявлення дефектів (відшаровування облицювальних деталей, незатягування підкладки на устілку, розбіжність кінців підкладки, сторонніх жорстких включень, виступ сірі). Електроустановки слід комплектувати діелектричним взуттям декількох розмірів.

При зберіганні діелектричні рукавички, боти і галоші необхідно захищати від прямої дії сонячних променів і не допускати зіткнення їх з маслами, бензином, гасом, кислотами, лугами і іншими речовинами, що руйнують гуму і полімерні матеріали.

Килими гумові діелектричні і підставки ті, що ізолюють призначені як додаткові електрозахисні засоби для електроустановок до і вище 1000 В. Коврики застосовують в закритих електроустановках всієї напруги, окрім особливо сирих приміщень, і у відкритих електроустановках в суху погоду. Підставки використовують в сирих і схильних до забруднення приміщеннях.

Килими після зберігання при негативній температурі перед вживанням повинні бути витримані в упакованому вигляді при температурі 20±5 °С не меншого 24 ч. І килими і ізолюючі підставки перед застосуванням повинні бути очищені від забруднень, висушені і перевірені на відсутність дефектів (надривів і тріщин).

Переносні заземлення (ПЗ) застосовуються для захисту людей, що працюють на відключених токоведущих частинах, від помилково поданої або наведеної напруги. Вони повинні бути виконані з неізольованого гнучкого мідного багатожильного дроту і мати перетини, що задовольняють вимогам термічної стійкості при однофазних і міжфазних коротких замиканнях, але не меншого 25 мм2 в електроустановках вище 1000 В і не меншого 16 мм2 в електроустановках до 1000 В. При виборі перетину мідних проводів, виходячи з вимог термічної стійкості, допускається приймати початкову температуру 30 З, кінцеву 850 С. Для розрахунку ПЗ на нагрів струмами короткого замикання (КЗ) рекомендується користуватися наступною спрощеною формулою:

 

Smin =

 

де Smin - мінімальний перетин дроту, мм2 ;

Iуст - найбільший сталий струм короткого замикання, А;

t- тривалість витримки основного релейного захисту, з.

У практичних цілях за ( повинен бути прийнятий час, визначений по найбільшій витримці часу основного релейного захисту для даної електроустановки. При великих значеннях струму короткого замикання, коли термічна стійкість одинарного заземлення виявляється недостатньою, допускається встановлювати декілька заземлень паралельно.

Перетин заземляючих провідників можна визначити також за допомогою таблиці 3.2, результати якої отримані по вказаній формулі.

Застосування ізольованого дроту не вирішується, тому що ізоляція не дозволяє вчасно виявити пошкодження жив, яке, зменшуючи розрахунковий перетин, може привести до перепалу дроту струмом короткого замикання.

Конструкція затисків для приєднання закорочуючих проводів до шин повинна бути такій, щоб при проходженні струму короткого замикання ПЗ не могло бути зірвано з місця динамічними силами. Затиски забезпечуються пристосуванням, що допускає їх накладення і зняття з токоведущих частин за допомогою штанги для накладення заземлення. Гнучкий мідний дріт повинен приєднуватися до затиску безпосередньо або за допомогою надійного опресованого мідного наконечника. Для захисту дроту від зламу в місцях приєднання рекомендується укладати його в оболонці у вигляді пружин з гнучкого сталевого дроту. Мідний дріт рекомендується поміщати в прозору гнучку оболонку для оберігання його жил від механічних пошкоджень.

Наконечник на дроті для заземлення повинен виконуватися у вигляді струбцини або відповідати конструкції затиску (баранчика), службовця для приєднання до заземляючого дроту або конструкції.

Елементи ПЗ повинні бути міцні і надійно сполучені шляхом опресовування, зварки або болтами з попереднім лудінням контактних поверхонь. Застосування паяння забороняється.

Установка і зняття переносних заземлень в електроустановках вище 1000 В повинні виконуватися в діелектричних рукавичках із застосуванням ізолюючої штанги. Закріплювати затиски переносних заземлень слід цією ж штангою або безпосередньо руками в діелектричних рукавичках. При роботі повинен проводитися строгий облік всіх встановлених заземлень.

Кожне переносне заземлення повинне бути оглянуте не рідше за один раз на три місяці, а також перед вживанням і в тому випадку, якщо воно піддавалося дії струмів короткого замикання. При руйнуванні контактних з'єднань, зниженні механічної міцності провідників, розплавленні їх, обриві більше 5 % жив і т.п. переносні заземлення слід вилучити з вживання.

Запобіжні монтажні пояси - це засоби індивідуального захисту при роботі на висоті.

При роботах в діючих електроустановках і на контактній мережі змінного струму слід застосовувати запобіжні пояси із стропом з синтетичних матеріалів, а при роботах на контактній мережі постійного струму, відключених лініях електропередачі або в РУ при повному знятті напруги, а також при роботах далеко від токоведущих частин, що знаходяться під напругою, - пояси із стропом із сталевого каната або ланцюга.

Перед початком роботи пояс повинен піддаватися зовнішньому огляду з метою перевірки стану його в цілому і несучих елементів окремо. Повинен бути вилучений з експлуатації пояс, що піддався динамічному ривку, а також пояс, що має розриви ниток в зшиваннях, надриви, прожоги, надрізи поясного ременя, стропа, амортизатора, порушення заклепувальних з'єднань, деформовані або покриті корозією металеві вузли і деталі.

Пояси і канати зберігають в сухих провітрюваних приміщеннях в підвішеному стані або розкладеними на полицях в один ряд. Після роботи, а також перед зберіганням їх необхідно очистити від забруднень, просушити, металеві деталі протерти, а шкіряні змастити жиром.

Забороняється самостійний ремонт поясів, а також зберігання поряд з тепловиділяючими приладами, кислотами, лугами, розчинниками, бензином і маслами.

Норми комплектування засобами захисту. Персонал, обслуговуючий електроустановки, повинен бути забезпечений всіма необхідними засобами захисту, навчений правилам застосування і зобов'язаний користуватися ними для забезпечення безпеки роботи.

Засоби захисту повинні знаходитися як інвентарні в приміщеннях електроустановки (розподільних пристроях, цехах електростанцій, на трансформаторних підстанціях, в розподільних пунктах електромереж і т. п.) або входити в інвентарне майно оперативно-виїзних бригад, бригад експлуатаційного обслуговування пересувних високовольтних лабораторій і т.п., а також видаватися для індивідуального користування.

Інвентарні засоби захисту розподіляються між об'єктами і оперативно-виїзними бригадами відповідно до системи організації експлуатації, місцевих умов і норм комплектування.

Наприклад, в головному приміщенні тягової підстанції - на пульті управління, де знаходиться оперативний черговий, звідки він прямує на виробництво оперативних перемикань, повинен знаходитися наступний комплект захисних засобів (табл. 3.3):


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. V. Етичні правила психологічних досліджень
  3. А ви слідуєте цім правилам, коли виступаєте публічно?
  4. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  5. Авілум – “син чоловіка” – повноправна людина, охороні його життя, здоров’я, захисту його майнових інтересів присвячена значна частина законника.
  6. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав
  7. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав
  8. Адміністративно-правові норми
  9. Адміністративно-правові норми поділяють на види за різними критеріями.
  10. Акустичні засоби|кошти| захисту
  11. Базові напрями організації захисту інформації ІКСМ.
  12. Банк (філія) - учасник СЕП не має права передавати засоби захисту інформації іншій установі.




Переглядів: 1848

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Технічні заходи | Порядок зберігання і обліку засобів захисту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.