Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Багатопродуктового виробництва, тис. грн.

Двоступеневий розрахунок сум покриття в умовах

Пор. № Показники Продукт А Продукт В Продукт С Сума
Виручка від реалізації 5 000 3 000 1 000 9 000
Змінні витрати 3 000 1 500 5 100
Сума покриття-1 2 000 1 500 3 900
Специфічні постійні витрати 1 500 1 650 3 550
Сума покриття-2 (напівмаржа) (150)
Загальні постійні витрати      
Результат діяльності (прибуток/збиток)      

Розрахунок сум покриття (напівмаржі) здійснюють у два етапи. Сума покриття-2, як додатковий інструмент прийняття управлінських рішень, характеризує внесок кожного виду продукції в загальний результат діяльності підприємства.

Так, розрахунок суми покриття-2 засвідчив, що продукт А - прибутковий, а продукт В - збитковий (збиток становить 150 грн.), продукт С не дає ні прибутку, ні збитку.

Сума покриття-2, зменшена на величину постійних витрат, характеризує загальний результат діяльності підприємства, який у наведеному прикладі становить 200 грн. При цьому сума покриття-2 продукту А (величина якої 500 грн.) забезпечує не лише покриття загальних постійних витрат, а й відшкодовує збиток, одержаний від реалізації продукту В (в сумі 150 грн.).

Отже, сума покриття-2 відображає перевищення надходжень від центру відповідальності над специфічними постійними витратами, характерними для відповідного підрозділу. На основі використання розвинутого директ-костингу до собівартості продукції, крім змінних витрат, необхідно включити також частину постійних (специфічних) витрат.

Розвинутий директ-костинг зберігає переваги простого, який пов'язаний з можливістю визначення сум покриття за конкретними видами продукції. Одночасно розвинутий директ-костинг позбавлений недоліку, тобто неможливості враховувати специфічний характер постійних витрат, властивих для конкретних видів продукції (центрів відповідальності, сегментів діяльності).

Поєднання переваг двох варіантів директ-костингу стало можливим на основі використання принципу ступеневого розрахунку сум покриття. Він, зокрема, підвищує аналітичність облікових даних шляхом збільшення кількості сум покриття, які мають такі особливості:

- сума покриття-1 характеризує перевищення надходжень від центру відповідальності над прямими (змінними) витратами і одночасно є першим етапом на шляху формування фінансового результату діяльності;

- сума покриття-2 відображає перевищення надходжень від центру відповідальності над специфічними постійними витратами, характерними для конкретного центру відповідальності (сегмента діяльності). Вона одночасно характеризує внесок такого центру в формування загального фінансового результату діяльності підприємства. •

 

З метою прийняття управлінських рішень на основі розвинутого директ-костингу змінні витрати додатково поділяють на матеріальні та трудові. Це забезпечує визначення цілої низки напівмарж - допоміжних інструментів, які суттєво розширюють інформаційну базу.

Багатоступеневий розрахунок сум покриття (напівмаржа) дає змогу одержати цілеспрямовану інформацію для управління підприємством. За рахунок цього розвинутий директ-костинг переорієнтовує підприємства на ринок і забезпечує надійними даними для ефективнішого планування, контролю та прийняття управлінських рішень щодо ціни реалізації, величини витрат та прибутку за кожним видом продукції.

Сума покриття складається з постійних витрат і прибутку. Якщо виручка від реалізації забезпечує відшкодування не тільки змінних, а й постійних витрат, то підприємство не одержує ні прибутку, ні збитку. На цьому принципі ґрунтується розрахунок точки беззбитковості.

Під точкою беззбитковості слід розуміти обсяг реалізації, при якому прибуток дорівнює нулю, а доходи підприємства дорівнюють витратам.

Калькуляція за змінними витратами дає змогу отримати інформацію про можливі межі зменшення цін залежно від впливу різних ринкових чинників. Тому в західному управлінському обліку використовують поняття довгострокової та короткострокової нижніх меж ціни.

Довгострокова нижня межа ціни дорівнює повній собівартості продукції показує, яку ціну необхідно встановити для відшкодування повних витрат на виробництво, а короткострокова нижня межа ціни дорівнює величині змінних витрат. При цьому величина собівартості продукції включає лише прямі (змінні) витрати.


Читайте також:

  1. Види ефектів виробництва, пов’язаних з удосконаленням менеджменту організації
  2. Витрати виробництва, їх класифікація
  3. Витрати виробництва, їх характеристика і класифікація відповідно до П(С)БО 16 „Витрати”.
  4. Витрати виробництва, собівартість та ціна
  5. Гроші як категорія товарного виробництва, функції грошей.
  6. Директ-костингу за умови багатопродуктового виробництва, грн.
  7. Економіка як соціальне явище – це система взаємодій соціальних суб’єктів з приводу власності, виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ і послуг.
  8. Ефективність виробництва, її сутність , економічні показники.
  9. Ефективність виробництва, її сутність, економічні та соціальні показники
  10. Ефективність виробництва, її сутність, економічні та соціальні показники
  11. Завдання приватизації: забезпечення підвищення соціально-економічної ефективності виробництва, залучення коштів на структурну перебудову економіки.




Переглядів: 1247

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок визначення напівмаржі | Особливості визначення фінансового результату в системах обліку та калькулювання собівартості продукції за повними і змінними витратами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.