Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лекція 7. Особливості формування історичних архітектурних ансамблів м. Харкова

Історичні ансамблі міста Харкова формувались протягом XVII-XIX століть і повністю відповідають традиціям містобудування Слобожанщини.

Перша значна реконструкція міста відбулася ще до розробки першого генерального плану. В 1765 році Харків з полкового міста перетворюється в губернське місто, що обумовило проведення першої реконструкції, яка проводилась переважно в межах фортеці.

В 1787 році був затверджений генеральний план міста Харкова, що заклав підвалини його перспективного містобудівного розвитку. Протягом XVIII - XIX століття навкруги історичного ядра міста склалась «стрічка площ» - Миколаївської (Конституції), Торгової (Р.Люксембург) та Сергієвської (Пролетарської). В центрі історичного ядра сформувалась Соборна площа.

В результаті місто одержало просторово розвинутий адміністративно-громадський центр. На Соборній площі сформувався класичний ансамбль, в якому домінували дзвіниця Успенського собору та монументальна будівля Присутніх міст (губернської канцелярії).

Миколаївська, Торгова та Сергієвська площі на початку склалися як торгові, що обумовило їх первісний вигляд. Сергієвська площа повністю була сформована будівлями торгових рядів - Миколаївського, Сергієвського, Шубного.

Торгова площа була сформована як торговими спорудами – торговий дім Павлова, Фруктові ряди, так і діловими установами (Купецький банк, Товариство взаємного кредиту).

Миколаївська площа спочатку була забудована торговими спорудами. Але на ній вже у середині XIX століття були збудовані Дворянське зібрання та Міський будинок. Наприкінці XIX століття на Миколаївській площі були 7 банків (Північний, Земельний, Торговельний, Волзько-Камський, Санкт-Петербурзький, Азово-Чорноморський, Кредитний).

Функціональна трансформація викликала і реконструкцію архітектурно-художньої організації площі. В цілому система площ історичного ядра м. Харкова була побудована під впливом реконструкції Відня. Тут також був сформований кільцевий адміністративно-торгівельний центр. Спостерігається композиційна орієнтація на дзвіницю Успенського собору архітектурних споруд і комплексів, зведених на оточуючих ядро міста майданах.

В процесі реконструкції міста в 1920-1930 роках перебудові підлягали як центральні квартали так і периферійні райони. Для забезпечення прогнозованого результату проектування одночасно велося на кількох масштабних рівнях:

- розробка генерального плану міста;

- розробка проектів детального планування центральних планувальних районів;

- розробка проектів реконструкції основних містобудівних вузлів;

- розробка проектів реконструкції «зразкових» кварталів.

Такий підхід зумовив не лише вдосконалення планувальної структури міста, а й давав можливість завершити, вдосконалювати і виправляти історичні архітектурні ансамблі.

Ось деякі приклади пропозицій по реконструкції історичного ядра міста.

Нова двадцятиповерхова будівля Облвиконкому пропонувалася на розі площ Рози Люксембург і Миколаївської. В результаті найважливіші магістралі міста одержували архітектурне завершення в будівлі Облвиконкому. Перед будівлею зі сходу передбачалося створення нової площі, що забезпечувала б нормальний рух з Краснозаводського району.

Найбільш інтенсивна реконструкція міста спостерігалася в 1920-1930-х роках.

Як писав в 1932 році головний архітектор Харкова О.Касьянов, «Епоха доробок, добудов, надбудов прихильності до окремої приватновласницької ділянки до проблеми одного будинку, епоха простого пошиття упорядженого одягу міста, змінюється епохою нового будівництва, збільшеного обсягу й охоплення проблем будівництва, що стирає останні риси капіталізму в обличчі міста.

Окремі споруди, іноді дуже цікаві і значні, архітектурно дискредитуються і своїм оточенням і часто повною відсутністю архітектурно-планувального прийому, відсутністю єдиного задуму, одної ідеї міського плану взагалі і плану міського центру, зокрема.

Тут попутно слід відзначити одну особливість Харкова, котра розв’язує руки планувальнику. Це майже повна відсутність у місті історичних і архітектурних пам’яток. Майже все, що було в Харкові побудовано дворянами та купцями, - все це не має ніякої архітектурної цінності. Тому при зносі і переробках існуючих будинків доводиться зважати лише на економічну і технічну доцільність того чи іншого заходу.

В старому центрі, в зв’язку з рішенням всього плану міста, передбачено створення слідуючих трьох крупних архітектурних комплексів: площа і будівля Облвиконкому, Музейне містечко і реконструкція площі Тевелєва (Конституції) та реконструкція Харківської «стрілки» - злиття річок Лопані і Харкова».

 

Література: [3, 7, 8, 12, 21]

 


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  3. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  4. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  5. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  6. Аграрне виробництво і його особливості
  7. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  8. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  9. Алгоритм формування комплексу маркетингових комунікацій
  10. Алгоритм формування потенціалу Ф2
  11. Алгоритм формування статутного фонду банку
  12. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу




Переглядів: 1250

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 3. Генезис світової теорії та практики реконструкції історичних міст від стародавніх цивілізацій до Відродження | Лекція 8. Композиційно-художні проблеми реконструкції історичної забудови

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.342 сек.