Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мануфактурне виробництво як основний аспект генези індустріального суспільства

Поява мануфактур пов’язана з тим, що основні виробники — це ремісник і селянин — уже не мали економічної спроможності придбавати ті знаряддя праці, які придбавало мануфактурне виробництво, через надто малий потенціал, закладений у дрібному виробництві.

Мануфактура – підприємство приватновласницького характеру (як правило), засноване на ремісничій техніці і технології, використанні вільнонайманої робочої сили та зорієнтоване на забезпечення потреб ринку.

Це виробництво виникло в тих галузях, де був високий рівень спеціалізації і технічного розвитку, зокрема: сукновиробництві; металургії; суднобудуванні; книгодрукуванні.

Утворення мануфактур відбувалося двома шляхами:

– через проникнення торгового капіталу у виробництво;

– коли виробник ставав і підприємцем, і торговцем.

Батьківщиною мануфактурного виробництва є Нідерланди, де існували всі форми мануфактур і формувалися галузеві об’єд­нання: найбільшого розвитку набуло суконне виробництво, у якому працювала 1/3 промислових робітників. У Франції переважали централізовані мануфактури і ремесло, оскільки усього 10 % населення проживало у містах. Невеликі підприємства (50–100 робітників) в основному виготовляли предмети розкоші. У Франції уряд створював і державні мануфактури. Франція стала євромонополістом з виробництва полотна у сільській місцевості.

Відбувалися радикальні зміни в торговому капіталі, сфері грошового обігу і розподілу.

У Голландії формуються (м. Брюгге і м. Антверпен) перші товарна і фондова біржі. У 1609 р. був створений Амстердамський банк.

Просте товарне виробництво переростало у ринкове, розвивався міжнародний поділ праці. Це зумовило виникнення монопольних торгових компаній.

Англійський новий барон — хлібороб-фермер для збільшення прибутків застосував природні та мінеральні добрива. Він жив у селі, він був менеджером, тоді як у Франції він жив у місті, а в Росії село було місцем заслання. “Ніщо, — як пише В. Рошер, не сприяє так процвітанню англійського сільського го­сподарства, як звичай більшості великих власників поблизу своїх садиб заводити за власний кошт значні ферми, на яких вони вва­жають справою своєї честі вести господарство зразковим спосо­бом”.

Розквіту сільського господарства сприяла й оренда великих маєтків, яка потребувала знань, капіталу, що відкривало шлях підприємцеві із середнього класу до вищих щаблів суспільства.

Мануфактурна технологія і технічне за­безпечення створювали умови для нових рішень, які підвищували ефективність праці. Особливе значення мав поділ праці в сукуп­ному виробництві. Поділ праці всередині мануфактури підготу­вав умови для заміни ручної праці машинами.

Для збільшення експорту варто вивозити не сировину, а про­мислові вироби, а імпортувати треба сировину та напівфабрикати. Для збільшення експорту необхідне збільшення кількості працівників, тобто вирішується проблема зайнятості. Адже відо­мо, як перші кроки аграрної технологічної революції, особливо в Англії, призводили до створення армії знедолених учорашніх рі­льників, які пройшли школу домашнього ремесла.

У XVI–XVIII ст. капітал Англії переміг капітал Голландії.

Доходи розподілялися через зарплату (наймана праця), прибуток (капітал) та ренту(земельна власність).

 
 

 

 

 


Спільні риси та відмінності цехового і
мануфактурного виробництва

Спільні риси Відмінності
Виробництво товарів для потреб внутрішнього та зовнішнього ринків. Використання ручної техніки і технології. Використання вільнонайманої робочої сили. Обсяги виробництва визначалися попитом і пропозицією на ринку Цех виступав як економічний, соціальний та духовний осередок міста. Цехове життя та виробнича діяльність жорстко регламентувалися Статутом. У мануфактурі використовували найновіші технологічні досягнення. Перехід від простого до елементів розширеного товарного виробництва в умовах мануфактур

Читайте також:

  1. Аграрне виробництво і його особливості
  2. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  3. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  4. Акти за формою Н – 5, Н – 1 та НПВ. Нещасні випадки пов’язані з виробництвом і не пов’язані з виробництвом.
  5. Аналіз відхилень – основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  6. Аналіз відхилень — основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  7. Аналіз загальної суми витрат на виробництво продукції.
  8. Анкета — основний інструмент дослідження
  9. Антропічний аспект
  10. Антропічні аспекти
  11. Антропічні аспекти
  12. Антропічні аспекти. Забруднення та самоочищення геосистем




Переглядів: 820

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Економічні наслідки ВГВ | Висновок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.