Компенсація, або купівля “заднім числом” – має місце тоді, коли фірма споруджує в якійсь країні завод і погоджується взяти як часткову оплату за угодою певний відсоток продукції цього заводу.
Класифікація міжнародних зустрічних операцій може бути дана також, виходячи з організаційно-правової форми таких угод і принципу компенсації.
Тут усі міжнародні зустрічні операції розділяються на три основних види:
товарообмінні і компенсаційні угоди на без валютній основі;
• компенсаційні угоди на комерційній основі;
• компенсаційні угоди на основі угод про виробниче співробітництво.
Приклади зустрічної торгівлі:
Італійська компанія – виробник електротехнічного обладнання “ABB SAE Sadelmi SpA” одержала від Служби енергопостачання Таїланду замовлення на суму 720 млн. бат. (17,7 млн. дол.). В угоді зазначається, що частину платежу в сумі 218 млн. бат. (5,4 млн. дол.) компанія має прийняти у вигляді сільськогосподарської продукції тайських ферм.
“General Electric” підписали угоду на будівництво в Румунії електростанції вартістю 150 млн. дол., погодившись реалізувати продукцію румунського виробництва на суму 150 млн. дол. на тих ринках, до яких Румунія не має доступу.
Албанія запропонувала такі товари, як джерельна вода, томатний сік та хромована руда, в обмін на комплекс для зберігання міндобрив і метанолу вартістю 60 млн. дол.