Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сталі інструментальні нелеговані

Сталі конструкційні вуглецеві якісні

Сталі звичайної якості

Вуглецеві сталі звичайної якості є найдешевшими серед сталей. Вони мають підвищену масову кількість фосфору (до 0,07 %) й сірки (до 0,06 %). Марки цих сталей позначають літерами й цифрами. Літери Ст означають "сталь", цифри —умовний номер марки (від 0 до 6) залежно від хімічного складу, літери кп, пс, сп — ступінь дезоксидації (кп — кипляча, пс — напівспокійна, сп — спокійна).

 

Сталі звичайної якості постачають замовникам у вигляді листів та валь­цьованих напівфабрикатів стандартного профілю. Ці профілі й листи попе­редньо розрізують до заданих розмірів, після чого з них виготовляють різні металоконструкції або прості заготовки, призначені переважно для слабонаван-тажених деталей. Заготовки складнішої форми отримують куванням або штам­пуванням.

Застосовуючи термічну обробку (в тому числі й зміцнювальну), можна змінювати в певних межах структуру та властивості сталей звичайної якості.

 

Сталі конструкційні вуглецеві якісні відрізняються від сталей звичайної якості меншою масовою часткою фосфору (не більше ніж: 0,035 %), сірки (не більше ніж 0,040 %), а також меншими частками неметалевих включень і газів. Металургійний завод, що витоплює ці сталі, гарантує не лише хімічний склад (таблиця2.6.2), але й механічні властивості (<т02, ам, 8\ І//).

Марки конструкційних вуглецевих якісних сталей позначають двозначни­ми числами (що означають середню масову частку вуглецю у сотих частках процента) й літерами кп (кипляча сталь) або пс (напівспокійна). Спокійні сталі маркують без індекси сп. Наприклад, сталь 45 — спокійна; вона має в серед­ньому 0,45 % вуглецю. Сталі якісні постачають без термічної обробки, в стані термічної обробки Т (нормалізація) або в нагартованому (наклепаному) Н стані. Твердість сталей в стані Т перевищує твердість в стані Н на 15...35 % .

Зі збільшенням у сталі кількості вуглецю від 0,08 до 0,60 % її міцність <тм у нормалізованому стані зростає від 320 до 680 МПа, а відносне видовження 5 зменшується від 33 до 12 %.

Із маломіцних сталей марок 05, 08, 10, завдяки високій пластичності, виготовляють вироби холодним штампуванням. Зі сталей марок ЗО, 35, 40, 45, 50, 55 і 60 виготовляють різноманітні деталі (в тому числі й відповідальні), що вимагають нормалізації або поверхневого гартування.

Попри добрі механічні й технологічні властивості істотним недоліком вуглецевих сталей є мала прогартованість.

Сталі інструментальні нелеговані (вуглецеві) бувають якісні й високоякісні. Масова частка шкідливих домішок у якісних сталях становить не більше ніж 0,030 % фосфору й не більше німе 0,028 % сірки, а у високоякісних сталях —не бічьше ніж 0,025 % фосфору й не більше ніж: 0,0^18 % сірки ('див. таблицю 2.6.3).

Марки інструментальних нелегованих сталей позначають літерою У (вугле­цева) й числами, що означають середню масову частку вуглецю у десятих частках процента (У7, У12). В сталі У7 маємо в середньому 0,7 % вуглецю, а в сталі У12 — 1,2 %. За підвищеної кількості марганцю у сталі після числа дописують літеру Г (У8Г). Високоякісні сталі позначають літерою А (У8А, У13А).

Інструменти для різання металів працюють в умовах високого тиску, температури й тертя. Щоб ефективно їм протистояти, ці матеріали повинні мати високу твердість, зносотривкість, теплотривкість і міцність.

Твердість різальної частини інструменту має значно перевищувати твердість оброблюваного матеріалу.

Зносотривкість — це здатність інструменту як можна довше протистояти поступовому його руйнуванню з боку матеріалу заготовки. Внаслідок такого руйнування різальний інструмент затуплюється. Що твердіший матеріал інст­рументу, то вищою буде його зносотривкість.

Теплотривкістю називають температуру, при нагріванні до якої твердість інструменту починає стрімко знижуватись внаслідок небажаних структурних змін.

Міцність різального інструменту повинна бути достатньою, щоб сприй­мати великі сили різання.

Із сталей У7, У7А виготовляють інструменти для обробки дерева (сокири, стамески, долота) та ударні інструменти (пуансони, молотки, викрутки). Для виготовлення деревообробних інструментів (фрез, пил, свердел) використову­ють сталі У8, У8А, У8Г, У8ГА, У9, У9А.

Із сталей У10, У10А, У11, УПА, У12, У12А, У13, У13А виготовляють металообробний інструмент, що працює при невисоких температурах (мітчики, плашки, терпуги).

 


Читайте також:

  1. Автоматні сталі
  2. Аморфний та кристалічний стан твердої речовини.
  3. Атомно-кристалічна структура металів
  4. Безчавунне виробництво сталі
  5. Види зварювання, що використовуються для зварювання арматурної сталі.
  6. Виробництво виливків зі сталі
  7. Виробництво сталі в електричних печах
  8. Виробництво сталі в електропечах
  9. Виробництво сталі у кисневих конвертерах
  10. Високоміцні сталі
  11. Вихрові струми. Втрати в сталі
  12. Відпуск сталі




Переглядів: 725

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація вуглецевих сталей | Процес графітизації чавунів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.