1. Поняття про зелений конвеєр.
Зелений конвеєр - це система науково обґрунтованої організації безперервного виробництва зелених кормів і раціонального їх використання в годівлі сільськогосподарських тварин із ранньої весни
і до пізньої осені. У господарствах близько 60-70 % річного надою молока і понад 50 % приросту живої миси великої рогатої худоби приходи т ься на пасовищний період.
Залежно від ґрунтово-кліматичних умов, забезпеченості природними пасовищами, косовицями, спеціалізації господарства, наявності поголів'я худоби і інших факторів застосовується три типи зеленого конвеєра.
2. Типи зеленого конвеєра.
Природний -основним джерелом надходження зелених кормів с природні пасовища, отава природних косовиць.
Штучний- зелені корми надходять із посівів різних польових культур і довголітніх культурних пасовищ.
Змішаний або комбінований- зелена маса надходить як з посівів кормових культур, так і з природних пасовищ, косовиць.
У більшості господарств лісостепових і поліських районів України при стійлово- табірному вмісті худоби одержав поширення змішаний тин конвеєра. Це дозволяє правильно сполучати використання пасовищного корму і кормів з посівів багаторічних і однорічних трав, соковитих кормових культур.
При правильній організації зеленого конвеєра повинно
бути забезпечене безперервне надходження повноцінних дешевих зелених і соковитих кормів для великої рогатої худоби, овець, свиней, приготування обезводнених кормів у Полісся протягом 120-150 днів, у Лісостепу і Степу - 150-180 і на зрошуваних землях Степу України -180-210 днів.
Організація зеленого конвеєра в кожному господарстві ґрунтується на послідовному використанні зелених кормів у пасовищний період: трав природних і сіяних косовиць, природних, поліпшених і культурних пасовиш, багато- і однорічних сіяних трав, кормових баштанних культур, повторних посівів однорічних грав, підсівних культур. Додатковим джерелом корму є посіви кормових коренеплодів, цукрових буряків (бадилля), бульбоплодів.
Для компенсації можливого недобору запланованих урожаїв культур зеленого конвеєра складається страховий фонд за рахунок відповідного розширення посівів кормових культур (у межах можливого) і виготовлення силосу та сінажу. При цьому визначається загальна потреба в зеленому кормі на весь .можливий період надходження, а також по місяцях, декадах; підбираються кормові культури з урахуванням строків і тривалості використання кожного з них; планується площа і урожайність культур зеленого конвеєра.
3. Вимоги до культур зеленого конвеєра.
Культури зеленого конвеєра повинні відповідати таким вимогам:
- давати стабільно високий врожай зеленої маси;
- кормові культури повинні бути з високими показниками якості корму;
- добре з’їдатися;
- повинні бути дешевими;
- мати різні строки придатності втравлювання;
- надавати сприятливу дію на стан тварин та забезпечувати одержання запланованої продуктивності тварин;
- бути придатним до механізованого збирання;
- забезпечувати безпреревність в годівлі с.г тварин.
Основними культурами зеленого конвеєра в багатьох зонах країни є багаторічні трави:
з бобових - конюшина лучна, гібридна та повзуча ( на пасовищі), люцерна, еспарцет, буркун; зі злакових – тимофіївка лучна, грястиця збірна, житняк, стоколос безостий. Грястиця, кострець, канарник можуть давати ранній зелений корм. Ці трави висівають як в чистому вигляді, так і в сумішках.
Однорічні кормові рослини, які використовують для зеленого конвеєра, різні за своєю біологією, враховуючи це їх ділять на 4 групи:
- озимі;
- ранні ярі;
- пізні ярі;
- просапні.
З озимих найчастіше висівають жито, пшеницю, тритікале, ячмінь, ріпак, вику та їх суміші, топінамбур. Використовують їх через 7-12 днів після весняного відростання ( звичайно 1 раз на протязі 12-15 днів) Ріпак і вику, а також їх суміші з озимими злаковими використовують на протязі 15-20 днів, вони можуть давати отаву. При ранньому посіві озимі зернові культури можна стравлювати. Можно висівати також кормову пшеницю.
З ранніх ярих культур включають: вику яру, горох, кормовий люпин, чечевицю, чину, ріпак, райграс однорічний, гірчицю, ярі хліба в залежності від місцевих умов. При весняному посіві вони бувають готові до згодовування через 40-50 днів і використовуються на протязі 15-18 днів, потім можуть ще добавити отаву. В лісовій зоні ярі сіють в 3-5 строків з проміжками в 20- 25 днів, їх використовують з кінця червня по кінець вересня. В степовій та Лісостеповій зонах ярі сіють в 1-2 строки і використовують в кінці травня – початок червня. Бобово – злакові суміші цих культур можно висівати пожнивно.
Ярі культури пізнього посіву ( суданська трава, сорго, африканське просо, кукурудза, могар, просо) висівають в Степовій і Лісостеповій зонах. Суданська трава дає 2-3 укоси. Добра отавність характерна і для африканського проса, сорго. Кукурудза майже не відростає , але добре поїдається тваринами. Могар і просо погано відростають після скошування. всі ці культури повільно розвиватися в перший період своєї вегетації і забезпечує одержання кормів тільки через 55-65 днів. Кукурудзу, суданську траву, сорго, африканське
просо сіють в 2-3 строки, інколи навіть в 4 строки. Кукурудзу і сорго можно сіяти поживно. ці культури використовують з кінця червня і до кінця пасовищного періоду по жовтень
З просапних культур: коренеплоди, капусту, баштанні культури, топінамбур. Використовують їх в вересні, в додаток до трав’янистих кормів. Капусту можно згодовувати навіть після приморозків. Кабачки використовують в Степовій зоні, до згодовування вони вже готові в кінці червня. За літо їх збирають 4-5 раз.
Топінамбур згодовують свиням ранньою весною або восени. Поле попередньо проорюють, після чого свині підбирають або викопують бульби.
Розрахунок потреби зелених кормів. Для розрахунку потреби зелених кормів необхідно знати: види тварин, їх поголів’я, продуктивність. Для розрахунку потреб зелених кормів можно користуватися примірними нормами годівлі окремих видів та вікових груп тварин в зелених кормах або провести точний розрахунок цієї добової потреби на 1 голову. Розрахунок потреби кормів ведеться подекадно на кожний пасовищний місяць, так в зоні степу – це з травня по жовтень.
Потреба кормів розраховується по кожному виду тварин ( врх, свині, птиці, коні, бджоли) з урахуванням їх поголів’я, вікових груп та змін поголів’я по місяцях. Визначається потреба зелених кормів по кожному виду тварин і для господарства всього.
( Розглянути і провести розрахунок на прикладі врх на дошці).
Приклад. Скласти баланс зелених кормів на пасовищний період для годівлі 400 голів корів. Для годівлі в господарстві є 100 га культурного пасовища з Вр = 150 ц/га. Встановити за рахунок яких культур зеленого конвеєра буде покрита нестача. Жива маса корови – 500 кг. Розрахунок провести з 16 по 31.05. Надій корів – 16 кг/добу.
Хід рішення.
1. Скільки кормових одиниць необхідно корові для підтримки її життєдіяльності та одержання надою?
( 1х5) +(0,5х16) = 13 к.од.
Пояснення: корові необхідно для підтримки життєдіяльності забезпечити 1 к.од. на 100 кг маси тіла і 0,5 к.од. на 1 кг молока
2. Скільки кормових одиниць буде дано корові за рахунок конц. кормів? ( по нормам на 1 кг молока планується 300 г концкормів).
0,3 х 16 = 4,8 к.од.
3. Скільки кормових одиниць дано корові за рахунок зелених кормів?
13-4,8 = 8,2 к.од.
4. Скільки озимої пшениці потребується корові на 1 добу ( 1 кг оз. пшениці – 0,18 к.од)
8,2 / 0,18 = 45,2 кг
5. Скільки озимої пшениці на добу необхідно для 400 корів?
45,2 х 4 = 180,8 ц.
6. Скільки озимої пшениці потребується на травень?
180, 8 х15 = 2712 ц.
7. Скільки зеленого корму надійде з пасовищ в травні?
150х100 = 150000 ц – за весь період.
8. Скільки корму тваринам не вистачає?
2712 – 1500 = 1212 ц.
9. Скільки озимої пшениці необхідно для покриття нестачі в зеленому кормі.
1212 /Вр ( 100) = 12,12 га
10. Визначаємо страховий фонд ( 25%)
12,12 х25/100 = 3 га
11. Яка необхідна загальна площа озимої пшениці з урахуванням страхфонду.
12,12 х 3 = 15,12 га.
4. Принципи побудов зеленого конвеєра.
Принципи побудови зеленого конвеєра. При побудові зеленого конвеєра дуже важливо правильно підібрати кормові культури, які здатні забезпечити безперервне надходження зеленого корму на протязі пасовищного періода. схеми зеленого конвеєра повинні бути простими, з невеликими наборам культур, при цьому їх легше освоювати.
Правильний добір культур є одним з основних вимог при складанні зеленою конвеєра. При доборі враховуються господарські можливості, виконання агротехніки, економіки. Всі культури повинні забезпечувати одержання високого врожаю зеленої маси при найменших втратах праці і засобів. Зелена маса сіяних посівів і природних угідь повинна мати високі кормові якості і добре поїдатися тваринами.
Різноманітність кормів досягається за рахунок наявності із конвеєрі не менше двох культур, які одночасно використовуються, а також широкого застосування бобово-злакових сумішок (одно- і багаторічних трав). У районах достатнього зволоження протягом вегетаційного періоду і на зрошуваних землях обов'язкові повторні (післяукісні, післяжнивні) і підсівні посіви. Вони в більшості районів дозволяють одержувати на значній площі по два врожаї в рік.
Таблиця Тривалість і період використання культур визначаться оптимальними строками збору по фазах розвитку кожної з них (В.І. Жарінов)
Культура
Початок використання
Кінець використання
Озиме жито, пшениця
Вихід у трубку
Початок колосіння
Вика, горох, чина в сумішці з вівсом
Вихід вівса в трубку
Молочна стиглість зерна вівса
Суданська трава, сорго
Вихід у трубку
Початок викидання волоті
Кукурудза
Початок викидання волоті.
Молочна стиглість зерна
Соя
Цвітіння
Теж
Конюшина з тимофіївкою
Початок бутонізації конюшини
Масове цвітіння конюшини
Люцерна, еспарцет
Початок бутонізації.
Масове цвітіння.
Загальної схеми зеленого конвеєра немає. У кожному конкретному господарстві залежно від ґрунтово-кліматичнихумов, спеціалізації, наявності природних і культурних пасовищ, фактичної урожайності культур (за останні три роки) і їх набору складається схема зеленого конвеєра.
У Лісостеповій зоні в зеленому конвеєрі зозимих культур вирощують жито, пшеницю, трітікале в чистих, посівах або в сумішці з озимою викою, ріпаком, суріпицею; з однорічних злакових - злаково-бобові та бобово-злакові травосумішки (вика яра, горох, чина з вівсом, кукурудза, суданська трава з горохом, чийого, соєю та ін.); збагаторічних трав— люцерну, еспарцет, конюшину в чистих посівах і у змішані зі злаковими багаторічними травами; зкоренеплодів, капустяних і баштанних - цукрові і кормові- буряки, морква, гарбузи, кабачки, кормові кавуни, кормову капусту. Як-повторні культури вирощують кукурудзу із суданською травою в чистих посівах або в сумішці з горохом, соєю, соняшником.
Ранні і пізні ярі однорічні трави рекомендується висівати не менше ніж у два строки. Такий конвеєр повинен забезпечити одержання не менше 45-60 ц/га кормових одиниць із вмістом на 1 кг кормових одиниць 110-І30 г перетравного протеїну.
Таблиця
Схема зеленого конвеєра для великої рогатої худоби в Лісостепу України
Культура,
сумішки
Строк сівби
Строк використання
початок
кінець
Озимий ріпак або суріпиця
Минулих років
25.04-01.05
05.-15.05
Озиме жито
-//-
05.-10.05
15-20.05
Озима пшениця, тритікале з озимою викою
-//-
15-20.05
25.-30.05
Багаторічні трави
( еспарцет, конюшина, люцерна) першого укосу
-//-
20.-25.05
10-15.06
Горох, чина з вівсом
10-15.04
10-15.06
25-30.06
Вико – вівсяна сумішка першого строку сівби
01-10.04
20-25.06
05-10.07
Багаторічні трави другого укосу
Минулих років
20-25.06
10.-15.07
Кукурудза з горохом або суданською травою із чиною
25.04.-10.05
05-10.07
20-25.07
Те ждругого строку сівби (після озимих проміжних)
15-25.05
15-20.07
01-05.08
Суданська трава або сорго з горохом,соєю,чиною першого строку сівби
15-20.05
10-15.07
20-30.07
Те ждругого строку сівби (після озимих проміжних)
25-30.05
20-25.07
01-10.08
Кукурудза із суданською травою або горохом, соєю (післяукісні посіви)
30.05-05.06
25-30.07
01-10.08
Кукурудза із суданською травою, горохом, соняшником (післяжнивні посіви) .
15-20.07 ..
10-15.08
20-25.08
Отава багаторічних трав або третій укіс
Минулих років
10-15.08
20-25.08
Другий укіс суданської трави і його сумішки першого строку сівби
15-20.05
20-25.08
01-05.09
Другий укіс або отава суданської трави другого строку сівби
25-30.05
01-05.09
10-15.09
Кормові буряки
20-25.04
20-30.08
15-20.10
Баштанні культури
10-15.05
15-20.08
15-20.10
Післяжнивний посів озимого жита з вівсом, ячменем, горохом
25. 07-10.08
25-30.09
05-10.11
Кормова капуста
20-25.04
15.09-25.09
15-20.10
Бадилля буряків, моркви, відходи овочівництва
-
05-10.09
05-10.10
Природні кормові угіддя
15-20.05
15-20.10
Силос, сінаж
Минулих років
15.05
15.11
В умовах степової зони України в зеленому конвеєрі широко використовують наступні культури: озиме жито, озиму пшеницю, трітікале (чисті посіви і у змішані з озимою викою), ярі зернові (ячмінь, овес) з горохом, пізні ярі (кукурудза, суданська трава, сорго-'суданковий гібрид, сорго цукрове) у змішаних посівах із соєю, чиною горохом, багаторічні бобові трави (люцерна, еспарцет, буркун дворічний) у чистих посівах і в змішані зі стоколосом безостим, кострицею лучною, баштанні культури (кавуни, кабачки, гарбузи). У такому конвеєрі вихід кормових одиниць становить 30-35 ц/га (збалансованих за перетравним протеїном).