Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Суть імітаційного моделювання чисельності населення.

Література

Контрольні питання

Лекція № 27 імітаційне моделювання чисельності та складу населення.

План

27.1. Суть імітаційного моделювання чисельності населення.

27.2. Застосування стандартної комп’ютерної моделі «Джемпродж» для моделювання чисельності та складу населення.

27.3. Комп'ютерна технологія використання «Джемпродж» .

1. Основні модулі комп’ютерної системи «Spectrum»?

2. Який модуль повністю а який частково забезпечує вхідною інформацією державна статистика України?

3. Які комп’ютерні моделі використовує система «Spectrum»?

4. Які демографічні прогнози здійснює комп’ютерний модуль «Джемпрод»?

 

 

1. Демографічні дослідження. – К.: НАН Ін-т економіки, 2000.- Вип..22.

2. Демографічна статистика: Навч.-метод. посібник для самост.вивч. дисц. - К.:КНЕУ, 2003,с. 95-108.

Існують різні статистико-математичні методи моделювання та прогнозування, які вимагають спеціальної, досить глибокої підготовки, Деякі методи широко використовуються демографічною статистикою. Серед них певне місце посідає так зване імітаційне моделювання. Воно полягає у визначенні зміни певного показника за рахунок факторів, значення котрих змінює дослідник самостійно, підпорядковуючись певній меті. Наприклад, потрібно дізнатись, як зміниться смертність населення за рахунок змін у його статево-віковому складі та зростання сальдо міграції. Саме такий підхід покладено в основу комп'ютерної системи «Spectrum»,

Систему моделювання «Spectrum» розроблено у США згідно із проектом «Полісі» у співпраці трьох впливових установ: The Futures Group International, Rsearch Triangle Institute і Центром народонаселення та розвитку. Перші комп'ютерні модулі було розроблено в 1986 році, згодом структура модулів щорічно попо­внювалась, оновлювалась та упіфіковувалась. Мета проекту «Полісі» — оперативно забезпечити якісною аналітичною інформацією щодо процесів, які відбуваються з народонаселенням, їх перспективами та наслідками соціально-економічної і демографічної політики кожної держави.

Україна — одна з перших держав Східної Європи, де здійснено апробацію та впровадження системи «Spectrum». Починаючи з 2000 року «Spectrum» використовується в деяких державних установах та закладах України. За сприяння кафедри статистики КНЕУ та Держкомстату України було розроблено нову версію одного з модулів системи, яка враховує специфіку сучасних соціально-демографічних процесів в Україні. Так, модуль для демографічних прогнозів було адаптовано з урахуванням українських таблиць смертності. Проект «Полісі» забезпечує методичну та комп'ютерну підтримку системи.

Важливо, що система моделювання «Spectrum» дає можливість не лише самостійно розробляти різні сценарії прогнозу чисельності та складу населення країни (регіонів), а й передбачати можливі наслідки певних змін у соціально-економічній та демографічній політиці держави.

Тобто система «Spectrum» пропонує нескладний у користуванні інструмент моделювання процесів смертності, народжуваності та міграції населення, який дає моментальну та наочну картину результатів керування цими процесами.

«Spectrum» — це система взаємозв'язаних комп'ютерних модулів для прогнозування та моделювання демографічних і соціально-економічних процесів, пов'язаних із народонаселенням. Кінцева мета прогнозу — рбґрунтування управлінських рішень щодо поліпшення політики народонаселення.

Система дає можливість:

поставити певну проблему народонаселення: призупинення де­популяції, подовження тривалості життя, скорочення смертності немовлят, поліпшення репродуктивного здоров'я населення тощо;

привернути увагу відповідних кіл, показавши, до яких ре­зультатів може привести існуюча політика;

вказати можливі шляхи поліпшення ситуації за допомогою побудованих'Ссценаріїв прогнозу.

Використання системи вимагає знання суті основних демографічних процесів: відтворення населення, смертності, народжуваності та плідності, міграції, планування сім'ї. Для цього треба знати алгоритм розрахунку загальних, спеціальних та часткових демографічних показників, уміти їх інтерпретувати та оцінювати рівень за міжнародною шкалою.

Система передбачає володіння статистичними методами екстенсивного та інтенсивного аналізу, найпростішими методами моделювання та прогнозування.

«Spectrum» потребує навичок роботи на персональному комп'ютері на рівні пересічного користувача. Система «Spectrum» базується на Windows, має зручний інтерфейс і функціонує в діалоговому режимі (використовується російськомовна версія). Усі модулі системи мають сумісний інтерфейс із програмними додатками: Microsoft Word, Excel, Power Point. Отже, можна здійснювати операції експорту-імпорту в межах цих програм.

Результати моделювання подаються у формі різноманітних графіків: стовпчикових та стрічкових діаграм, статево-вікових пірамід (гістограм), лінійних графіків та у формі вихідних таблиць. Причому для всіх графіків, окрім пірамід, можна показати одночасно три варіанти прогнозу. Піраміди можуть подаватись одночасно лише за двома варіантами прогнозу.

У комп'ютерну систему «Spectrum» входить чотири основні модулі:

«Демпродж» —- програма для здійснення демографічних прогнозів (чисельності населення, його складу, характеристик демографічних процесів: смертності населення в цілому та немовлят зокрема, народжуваності, середньої очікуваної тривалості життя; міграційних процесів);

«Фемплен» — програма для прогнозування процесу планування сім'ї (сумарного рівня народжуваності, попередження небажаних та незапланованих народжень, забезпеченості засобами
контрацепції та ступеня охоплення ними);

«РЕПІД» — програма для прогнозування соціальио-економічиих наслідків зміни в демографічних процесах та репродук­тивному здоров'ї населення.Ця програма розрахована на країни зі швидкими темпами зростання чисельності населення. Враховуючи, що в Укра'їні тенденція зміни чисельності населення має протилежний напрям, «РЕПІД» у нашій країні не використовується.

«МПС» — програма для прогнозування наслідків епідемії СНІДу.

Для застосування всіх зазначених модулів потрібно мати вихідну Інформацію. Існуюча державна статистика України повністю забезпечує модуль «Демпродж» та частково «Фемплен». Для повного інформаційного забезпечення «Фемплен» та «МПС» потрібно регулярно проводити вибіркові обстеження та оновлювати базу даних на державному рівні. Сьогодні МОЗ України має дані про кількість зареєстрованих випадків захворювання на СНІД, але значна кількість таких випадків залишається незареєстрованими, оскільки для населення України, згідно із «Законом про права людини» це — справа добровільна. Тому «МПС» впроваджуватиметься в навчальний процес після актуалізації відповідних даних на державному рівні. Сучасна база даних для «Фемплен» достатньо об'єктивна та повна. Вона грунтується на матеріалах опитування жінок України щодо фактичної та бажаної кількості дітей у сім'ї, структури засобів контрацепції тощо.


Читайте також:

  1. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  2. Алгоритм моделювання систем масового обслуговування
  3. Аналiз ризику методами iмiтацiйного моделювання
  4. Аналіз ризику через моделювання.
  5. Аналіз чисельності, складу і руху персоналу
  6. Бізнес-моделювання в системі управління розвитком підприємства. Поняття та етапи формування бізнес-моделі
  7. Блок 5. Доходи та рівень життя населення.
  8. Виберіть відповідне визначення поняття: Моделювання – це
  9. Вибіркове спостереження населення.
  10. Визначення чисельності окремих категорій працівників
  11. Визначення чисельності окремих категорій працівників
  12. Визначення чисельності окремих категорій працівників




Переглядів: 897

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ретроспективні розрахунки населення за статтю і віком у міжпереписні періоди. | Застосування стандартної комп’ютерної моделі «Джемпродж» для моделювання чисельності та складу населення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.