Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Страхові компанії

 

Первинна ланка страхового ринку – страхова компанія – самостійний господарчій суб’єкт, що здійснює укладення договорів страхування і їхнього обслуговування.

Розрізняють страхові компанії за формою власності:

– акціонерні товариства закритого чи відкритого типу;

– товариства з обмеженою відповідальністю;

– приватні страхові компанії;

– державні страхові компанії.

Створення державних страхових компаній є формою втручання держави в діяльність страхового ринка і монополізації його окремих сфер, що не можуть заповнити інші страхові компанії. Прикладом може бути Державна акціонерна компанія по наданню екстреної медичної допомоги іноземцям (м. Київ).

Приватні страхові компанії належать одному власнику чи його родині. Засновниками недержавних страхових компаній виступають підприємці, банки, комерційні фірми, промислові підприємства, концерни і біржі. Загальна частина іноземних юридичних осіб і іноземних громадян у статутному фонді страхової компанії не може перевищувати 49%. Мінімальний розмір статутного фонду страховика в Україні встановлений у сумі, еквівалентній 500 тис. ЄВРО, за курсом валюти України на момент заснування. Частина грошових внесків в оплаченому статутному фонді повинна бути не менше 60%.

Забороняється використовувати для формування статутного фонду кошти страхових резервів, кошти, отримані в кредит під заставу, а також нематеріальні активи.

Предметом безпосередньої діяльності страхових компаній може бути тільки страхування, перестрахування і фінансова діяльність, зв’язана з формуванням, розміщенням страхових резервів і керування ними. Страховики можуть утворювати союзи, асоціації для координації своєї діяльності, захисту інтересів і здійснення спільних програм. Ці об’єднання за законом не можуть займатися страховою діяльністю.

Наприклад, страховики, що займаються страхуванням відповідальності власників транспортних засобів, об’єднані в Моторно-транспортне страхове бюро України, що є юридичною особою і утримується за рахунок коштів страховиків. Страхові компанії можуть входити в Моторне бюро на правах повних чи асоційованих членів. Для забезпечення виконання зобов’язань страховими організаціями – членами МТСБУ перед страхувальниками і потерпілими в ДТП при Моторному бюро створені централізовані страхові резервні фонди: фонд страхових гарантій і фонд захисту потерпілих. До складу Моторного бюро входять більше 50 страхових компаній, у тому числі такі відомі, як НАСК “Оранта”, АТ УСК “Гарант – АВТО”, АСК “Остер-Київ”, АТ “УКРАЇНСЬКА ТРАНСПОРТНА СК”, АТ “Залізничні шляхи”, Залізнична СК “Інтер-Поліс” та ін.

Страховики, що займаються страхуванням авіаційних ризиків і страховики, що займаються страхуванням морських ризиків, об’єднані в Авіаційне страхове бюро і Морське страхове бюро.

Унікальною формою об'єднання приватних страховиків служить англійська корпорація “Ллойд”, де кожен страховик приймає страхування на “свій ризик” виходячи з власних фінансових можливостей.

Виплата страхового відшкодування і страхових сум проводиться страховиком у відповідності з договором страхування чи законом на підставі заяви страхувальника і страхового акта (аварійного сертифіката), що складається страховиком чи уповноваженою ним особою.

Аварійні комісари (сюрвейєри) – особи, що займаються визначенням причин настання страхових випадків і розмірів збитку. Вони повинні відповідати серйозним кваліфікаційним вимогам: мати вищу освіту, спеціальний кваліфікаційний стаж практичної діяльності за фахом не менш трьох років.

На підставі проведених досліджень і зібраних документів аварійний комісар складає аварійний сертифікат – документ, у якому вказуються обставини і причини настання страхового випадку і розмір заподіяного збитку. Аварійний комісар несе персональну відповідальність за вірогідність зазначених у ньому зведень.

У разі потреби страховик може робити запити про дані, пов’язані зі страховим випадком, у правоохоронні органи, банки, медичні установи й інші організації, а також самостійно з’ясовувати причини й обставини страхових випадків.

До страховика, що виплатив страхове відшкодування за договором страхування майна, у межах фактичних витрат переходить право, що страхувальник чи інша особа, яка отримала страхове відшкодування, має до особи, відповідальній за заподіяний збиток.

Для одержання ліцензії страховик подає в Держкомісію з нагляду за ринком фінансових послуг заяву і наступні документи:

– копії установчих документів і свідчень про реєстрацію;

– довідки з банків про підтвердження розміру сплати статутного фонду;

– довідку про фінансовий стан засновників, підтверджені аудитором;

– правила страхування;

– економічне обґрунтування запланованої страхової чи перестрахувальної діяльності;

– інформацію про учасників страховика, главу виконавчого органа і його заступників, копію диплома керівника про вищу освіту, інформацію про наявність відповідних сертифікатів

Держкомфін зобов’язаний протягом 30 днів видати ліцензію чи письмово відмовити з вказанням причини відмовлення. Підставою для відмовлення у видачі ліцензії може бути невідповідність поданих документів вимогам діючого законодавства.

Наявність ліцензії підтверджує готовність страховика до здійснення страхової діяльності.

Обов’язковою умовою одержання ліцензії на здійснення обов’язкових видів страхування може бути вимоги по створенню об’єднань страховиків, якщо це встановлено міжнародними договорами, до яких приєдналася Україна, наприклад, Моторно-транспортного бюро.

Страхові компанії зобов’язані дотримуватись наступних умов забезпечення платоспроможності страховиків:

– наявність оплаченого страхового фонду і гарантійного фонду страховика;

– створення страхових резервів, достатніх для майбутніх виплат страхових сум і страхових відшкодувань;

– перевищення фактичного запасу платоспроможності над розрахунковим нормативним запасом.

Гарантійний фонд страховика включає спеціальний і резервний фонди, а також нерозподілений прибуток.

За рахунок прибутку страховики можуть створювати вільні резерви – це частина власних засобів страховика, що резервується з метою забезпечення додаткової платоспроможності.

Запас платоспроможності (нетто-актив) страховика визначається відрахуванням зі вартості майна суми нематеріальних активів і загальної суми зобов’язань, у тому числі страхових. На будь-яку дату фактичний запас платоспроможності повинний перевищувати розрахунковий нормативний запас платоспроможності.

Нормативний запас платоспроможності приймається рівним більшої із сум, які розраховуються:

1) шляхом множення суми надходжень страхових платежів протягом звітного періоду на 0,25. При цьому сума надходжень страхових премій зменшується на 90% страхових премій, які виплачені перестрахувальникам;

2) шляхом множення суми здійснених виплат протягом звітного пери ода за договорами страхування на 0,30. При цьому сума надходжень страхових премій зменшується на 90% виплат компенсованих по договорах перестрахування.

Страховик зобов’язаний укласти договір перестрахування, якщо страхова сума по окремому об’єкту страхування перевищує 10% суми сплаченого страхового фонду і сформованих страхових резервів.

Страхові резерви страховика поділяються на технічні резерви і резерви по страхуванню життя. Формування резервів по страхуванню життя, медичному страхуванню й обов’язковим видам страхування здійснюється окремо від інших видів страхування.

Страховики зобов’язані формувати і вести облік таких видів технічних резервів по видах страхування (крім страхування життя):

– незароблених премій, що включають частини від сум надходжень страхових внесків, які відносяться до ризиків, що не відбулися на звітну дату;

– збитків, що включають зарезервовані невиплачені суми страхового відшкодування по відомих вимогах страхувальників.

По страхуванню життя страховики зобов'язані формувати і вести облік таких видів технічних резервів:

– довгострокових зобов’язань (математичні резерви);

– підметів виплатам страхових сум.

Страхові резерви повинні розміщатися з урахуванням безпеки, прибутковості і ліквідності і диверсифікованості. Для цього вони можуть конвертуватись в наступні активи: кошти на поточних рахунках, банківські вклади, нерухомість, цінні папери держави і приватних емітентів, права вимоги до перестрахувальників, довгострокові інвестиційні кредити (тільки довгострокові резерви по страхуванню життя). Інші види кредитів видавати забороняється, готівка в касі.

Прибуток страховика складається з прибутку від страхової діяльності, прибутку від інвестування і розміщення тимчасово вільних резервів, доходів від інших операцій. Прибуток від страхової діяльності розраховується як різниця між доходами від страхової діяльності і витратами страховика на надання страхових послуг.

До доходів страховика відносяться:

– зароблені страхові внески по договорах страхування і перестрахування;

– комісійна винагорода по перестрахуванню;

– частини від страхових сум і страхових відшкодувань, сплачені перестрахувальниками;

– повернуті суми з центральних резервних фондів;

– повернуті суми технічних резервів, крім резервів незароблених премій.

До витрат страховика відносяться:

– виплати страхових сум і відшкодувань;

– відрахування в централізовані резервні фонди;

– відрахування в технічні резерви;

– витрати на проведення страхування;

– інші витрати, що включаються в собівартість страхових послуг.

 


Читайте також:

  1. Авіакомпанії
  2. Виконавча дирекція страхового фонду є виконавчим орга­ном правління фонду. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення, страхові каси.
  3. Джерела коштів страхової компанії
  4. Добровільне страхування від нещасних випадків, його мета. Умови страхування громадян від нещасних випадків. Страхові випадки.
  5. Дослідження конкурентоспроможності туристичної компанії в цілому
  6. Етапи розробки рекламної компанії.
  7. З цього тижня розпочалася нова спортивна акція від компанії “МакДональдз Юкрейн”. Її присвячено Чемпіонату світу з футболу.
  8. Загальні поняття про систему внутрішнього контролю в компанії.
  9. Законодавство про компанії
  10. Інвестиційні компанії та їх види.
  11. Компанії з управління активами
  12. Лізингові компанії




Переглядів: 1536

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Страховий ринок | Посередницька діяльність на страховому ринку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.