Утворення номенклатури та рядів об’єктів виробництва
Номенклатура виробів передбачає не стільки процес розширення, як зменшення найменувань. Разом з тим зменшення ґрунтується на результатах вимог виробництва (функція попиту). Досягають цього такими заходами:
– утворенням параметричних рядів машин з раціональним вибором інтервалів між кожним членом ряду;
– збільшенням універсальності машин – розширенням кола завдань, операцій, що ними виконуються;
– закладенням у конструкцію резервного розвитку.
Параметричним називають ряд машин та установок однакового призначення з регламентованими конструкційними показниками та градаціями цих показників.
У разі встановлення в основу єдиного типу машини та отримання необхідних градацій зміною її розмірів під час збереження геометричної подібності модифікацій ряду отримують ряд, що має назву розмірного.
Встановлюючи для кожної градації свого типу машин, отримують типорозмірний ряд.
Кількісне значення параметрів цих рядів передбачає використання переважаючих чисел, що являють собою спеціально підібрані величини, які рекомендується застосовувати в усіх галузях господарства. Ці числа утворюють п’ять стандартизованих рядів (ГОСТ 8032-84) зі знаменником прогресії , де n = 5, 10, 20, 40 і 80. Тоді для R5він дорівнює 1,6; для R10 – 1,25; для R20 – 1,12; для R40 – 1,06 і для R80 – 1,03. На практиці застосування певного ряду залежить від кількості продукції, що випускається. Так, у разі невеликих кількостей користуються R5,а зі збільшенням масовості виробництва – переходять на R10, R20та R40.