Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вимоги до документів

Функції документів

Будь-який офіційний документ одночасно виконує кілька функцій, що й доз­воляє йому задовольнити різноманітні людські потреби. Серед функцій документа виокремлють загальні та спеціальні.

Загальними функціями документа є:

1) інформаційна: будь-який документ створюється для збереження інформації, оскільки причина укладання будь-якого документа - потреба зафіксувати інформацію;

2) соціальна: документ є соціально значущим об'єктом, оскільки його поява спричинена тією чи іншою соціальною потребою;

3) комунікативна: документ виступає як засіб зв'язку між окремими елемен­тами офіційної, громадської структури;

4) культурна: документ є засобом закріплення і передавання культурних тра­дицій, що найкраще простежується на великих комплексах документів, де дістає відображення рівень наукового, технічного і культурного розвитку суспільства.

Спеціальними функціями документа є:

1) управлінська: документ є інструментом управління; цю функцію мають уп­равлінські документи (організаційно-розпорядчі, звітні, фінансові та ін.), ство­рені спеціально для реалізації завдань управління;

2) правова: документ є засобом закріплення і зміни правових норм та правовзаємин у суспільстві; цю функцію мають законодавчі та правові нормативні акти, попередньо створені для фіксації правових норм і правовзаємин, а також будь- які документи, які набувають правової функції на деякий час (наприклад, для використання як судового доказу це може бути будь-який документ);

3) історична: коли документ виступає як джерело історичних відомостей про розвиток суспільства; цю функцію має лише частина документів, які створюють­ся в суспільстві і лише після того, коли вони виконають свої оперативні функції і надійдуть до архіву на зберігання.

 

Усі документи, де б і ким вони не укладалися, мають правові, технічні, логічні та лінгвістичні вимоги.

Правові вимоги. Документ видає повноважний орган або особа відповідно до її компетенції. Документ не повинен суперечити чинному законодавству і ди­рективним вказівкам керівних органів, має бути достовірним і відповідати зав­данням конкретного керівництва — тобто базуватися на фактах і містити конк­ретні та реальні пропозиції чи вказівки.

Документ необхідно складати за встановленою формою. Він має бути бездо­ганно відредагований та оформлений. У ньому недопустимі юридичні та грама­тичні помилки. У текстах ділових документів використовується лише офіційно- діловий стиль.

Технічні вимоги. Для укладання будь-якого документа існує відповідний формат паперу білого кольору. Загальновизнаний формат А4, текст якого дру­кується через півтора міжрядкових інтервали, на бланках формату А5 — через один інтервал. У діловодстві розроблені й діють певні вимоги і правила щодо офор­млення сторінки та її нумерації.

При оформленні документів на двох і більше сторінках, починаючи з дру­гої, вони мають бути пронумеровані. Номер проставляється посередині верх­нього берега сторінки арабськими числами. Крапки і тире перед числами і після них не ставляться. Номер сторінки друкують в інтервалі 10 — 15 мм від верхнь­ого берега. Ділові документи набираються 14 кеглем у текстовому редакторі Word (шрифт Times New Roman), верхній і нижній береги — 2 см, лівий — Зсм, правий — 1 см.

Якщо документ оформляють також і на зворотньому боці (термін зберігання такого документа має становити не більше трьох років), то лівий і правий береги на звороті відповідно міняються місцями.

Назва документа має друкуватись 16 кеглем, великими літерами, напівжир­ним шрифтом і розміщуватись по центру рядка бланка.

Дата у документі записується арабськими числами в один рядок за послідов­ністю: число, місяць, рік: 12.09.2006. Якщо порядковий номер місяця або числа складається з однозначного числа, тоді перед ним проставляється 0: 02.09.2006.

У нормативно-правових актах та фінансових документах застосовується словесно-цифровий спосіб оформлення дати — 15 вересня 2006 року.

Для логічних вимог характерні використання засобів логічної оцінки мате­ріалу для зв'язності окремих частин, зазначення черговості здійснення (насам­перед, водночас, зокрема, отже); врахування таких елементів, як актуальність фактів та їх своєчасність; послідовність викладення тексту та його частин.

Логічна послідовність викладу особливо увиразнюється в тих видах ділових документів, де зовсім виключаються суб'єктивні елементи: прояви роздратуван­ня, незадоволення, привнесення особистого ставлення до справи чи особи в текст документа.

Ознаки логічної послідовності: тісний логічний зв'язок усіх компонентів до­кумента, чітко виявлені причиново-наслідкові зв'язки між повідомлюваними фактами. Логічна послідовність ділового документа може реалізуватися й інши­ми видами зв'язків: це протиставлення (воно найчастіше виражається словами проте, однак); виявлення й логічне підкреслення черговості (одночасно, спочат­ку, потім); мети (з цією метою, для цього, тому), результативності (отже, таким чином, у результаті, загалом); це конкретизація будь-якого місця в документі (наприклад, зокрема, як-от).

Логічна послідовність викладу досягається також за рахунок чіткого члену­вання тексту документа на окремі пункти. Зовнішніми проявами такого члену­вання є нумерація, буквені позначення, абзаци.

Лінгвістичні вимоги. Текст ділового документа становить його основу, він має бути грамотний. Писемна форма мовлення вимагає чітких синтаксичних конструкцій, суворого дотримання стилістичних норм і правил граматики. Зок­рема, мовна грамотність — це дотримання норм орфографії, пунктуації та грама­тики. Усі терміни, спеціальні поняття, конструкції, що сформувалися під впли­вом особливостей професійного мислення, повинні відповідати сучасному рівню правових знань, вживатися лише тоді, коли вони дійсно є необхідними.

Текст документа має бути зрозумілим. Мова офіційних документів абст­рагується від індивідуальних мовних особливостей людей, що вимагає певної формалізації мови, застосування стандартних термінів, усталених мовних кон­струкцій із встановленими правилами їх тлумачення. (Вибір слів і термінів, стійких зворотів (на підставі викладеного, відповідно до вимог постанови, керуючись статтею КК України, пред'явлене (висунуте) обвинувачення тощо), побудова речень, форма викладу тексту документа (наказую, пропоную, зобо­в'язую, слухали, виступили, ухвалили, просимо надіслати, надсилаємо на роз­гляд тощо).

Усі зазначені вище вимоги до ділових документів становлять загальну куль­туру мовлення особистості, адже високу культуру мовлення людини визначає і досконале володіння літературною мовою, і вміння правильно застосовувати її норми у процесі мовленнєвої діяльності.

2. Значення документа. Мова і стиль текстів ділових документів

Значення документа для суспільства полягає насамперед у тому, що в ньому відображаються взаємовідносини службового та приватного характеру між юри­дичними та фізичними особами у повсякденному житті.

Особливо велике значення має документ у здійсненні дієвого контролю за виконанням рішень, оскільки видати наказ чи винести резолюцію — це лише перша стадія керівництва. Перевірка ж виконання є головною ланкою в органі­зації роботи будь-якої установи чи закладу. Добре налагоджена робота з діловод­ства передбачає відповідний контроль за виконанням рішень. Це одночасно дає змогу виявити допущені помилки, уникнути їх у майбутньому та надає роботі структури конкретності та оперативності.

Отже, документи — це незамінні довідники, що з плином часу набувають науково-історичної цінності, стають джерелом знань.

Документи мають:

1. державне значення, відображаючи суспільні відносини, державний лад та державну політику в різних її проявах, сутність взаємовідносин владних інсти­туцій з територіальними спільнотами громадян;

2. юридичне значення, фіксуючи правові відносини фізичних та юридич­них осіб і регулюючи їхні дії;

3. соціально-психологічне значення, відіграючи роль суспільно-стабілізую­чого чинника, закріплюючи в окремої особи розуміння наявності сталих загаль­ноприйнятих норм суспільної поведінки.

Зараз, коли перед державою постало багато нових завдань і значно зріс обсяг інформації, стали жорсткішими й вимоги до якості документів, термінів їх вико­нання та доведення до виконавців. Тому найважливішим напрямом поліпшення роботи з документами є повна автоматизація та комп'ютеризація ділових процесів, застосування новітніх засобів та технологій. Це допоможе зекономити час та зу­силля на малопродуктивну ручну працю, пошуки необхідних матеріалів.

Мова відіграє важливу роль у всіх сферах людського життя, у тому числі і в праводіловій. Саме за допомогою мови передається інформація про зміст право­вих відносин. За допомогою мови думка нормотворця виражається зовні, офор­мляється і стає придатною для зовнішнього вираження. Будь-який документ так чи інакше пов'язаний з усною або писемною мовою, і чим майстерніше володіє нею юрист, тим більші має професійні успіхи.

Добір мовних засобів залежить насамперед від сфери спілкування: одні мовні засоби використовуються в повсякденному спілкуванні, інші — в офіційній сфері, ще інші — в науковому, художньому чи церковному мовленні. Відповідно в мові виробилися й різні стилі зі своїми мовними засобами.

Як зазначено у Словнику-довіднику лінгвістичних термінів, стиль — це особ­ливість мови, що проявляється у доборі, сполученні та організації мовних засобів відповідно до мети і змісту спілкування.

Розрізняють такі основні стилі: розмовний, науковий, публіцистичний, офі­ційно-діловий та художній, кожен з яких має свої жанри та особливості.

Оскільки будь-яка інформація реалізується завдяки мові, то, відповідно, буде дібрано стиль мови, якою вона буде зафіксована, передана і сприйнята. Цей склад­ний процес може бути здійснений за допомогою спеціальної термінології — ос­новного компонента будь-якого функціонального стилю. Зокрема, стиль офіцій­но-ділового спілкування людей у різних сферах життєдіяльності: праводіловій, економічній, соціально-політичній, культурній тощо — склався під впливом не­обхідності викладати факти з точністю, стислістю, конкретністю, не допускаю­чи двозначностей.

Мові ділових паперів присутня стилістична суворість та об'єктивність ви­кладу, в ній не повинно бути емоційності та суб’єктивної оцінки. Саме це наближає стиль ділових паперів до врівноваженого книжного, наукового стилю, проте знеособленість манери викладу є характерною ознакою мови документа.

Щоб добре володіти й уміло користуватися стилістичними засобами мови, потрібно досконало знати в усьому їхньому розмаїтті граматичну будову та слов­никовий склад мови.


Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  2. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  3. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  7. IV. Вимоги безпеки під час роботи на навчально-дослідній ділянці
  8. IV. ВИМОГИ ПРОФЕСIЇ ДО IНДИВIДУАЛЬНО-ПСИХОЛОГIЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ФАХIВЦЯ
  9. V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
  10. V. Вимоги безпеки в екстремальних ситуаціях
  11. Аналіз документів
  12. Аналіз документів як метод соціологічного дослідження.




Переглядів: 5413

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття про документ, його властивості та функції. Вимоги до документів | Підстилі офіційно-ділового стилю

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.