Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лімфатичні вузли

ІІ. Периферичні органи кровотворення та імунного захисту

Мають специфічні ознаки, за якими їх виділяють у дану групу:

● наявність специфічного виду лімфоїдної тканини або лімфатичних вузликів – щільні кулеподібні скупчення лімфоцитів, які в своєму розвитку проходять декілька етапів:

І – передвузликова (дифузна) стадія – утворення лімфоїдних скупчень, які складаються із клітин лімфоїдного ряду;

ІІ – стадія утворення лімфоїдного вузлика – поява в скупченні групи клітин овальної або округлої форми;

ІІІ – поява гермінативних (світлих) центрів у сформованих вузликах, в яких проходить розмноження клітин, що свідчить про їх функціональну зрілість.

● розміщення в певній закономірності – в місцях найбільш можливого проникнення в організм генетично чужорідних речовин.

Селезінка – lien – розміщується на шляху течії артеріальної крові із магістральних кровоносних судин (черевної аорти) у ворітну вену печінки. Це компактний імунокомпетентний орган, що знаходиться в черевній порожнині в лівому підребер’ї на більшій кривизні однокамерного шлунка або на лівій поздовжній борозні рубця.

В коня селезінка має вигляд плоского серпоподібної форми паренхіматозного органу; у великої рогатої худоби – довга із заокругленими кінцями та прямими краями; в свині – довга із дещо звуженими, загостреними кінцями, форма фронтального розрізу трикутна; в собаки – плоска, неправильної трикутної форми (вигляд чобітка).

Основні функції селезінки:

1. імунобіологічна функція – синтез антитіл;

2. «кладовище» еритроцитів – гемоліз їх із звільненням заліза;

3. депо крові – 16%;

4. пренатальний гемопоез (еритроцитопоез), лімфоцитопоез.

У селезінці виділяють строму – капсула з трабекулами та паренхіму – біла і червона пульпа. Біла пульпа – сукупність лімфоїдної тканини, яка може бути дифузною (періартеріальні лімфоїдні муфти) або вузликовою, де відбуваються процеси контролю перебігу крові, клітинна та субклітинна диференціація, кооперативні взаємодії Т- і В-лімфоцитів з макрофагами – синтез антитіл. Періартеріальні лімфоїдні муфти – це сукупність клітин лімфоїдного ряду (лімфоцити, лімфобласти, ретикулярні клітини, макрофаги), сконцентрованих навколо пульпарних артерій. Лімфатичні вузлики – скупчення В-лімфоцитів, плазмоцитів та макрофагів у вічках ретикулярної тканини.

В кожному лімфатичному вузлі розрізняють сполучнотканинний остов, до якого входять капсула з ворітним потовщенням та трабекули, що від них відходять, а також паренхіму, яка складається з кіркової і мозкової зон з притаманними їм компонентами. Характерним структурним компонентом кіркової зони, яка розміщена на периферії вузла, є лімфатичні вузлики, а мозкової – мозкові тяжі разом з навколишніми трабекулами та синусами, в центрі. Простори, де тече лімфа, визначають як синуси. Аферентні лімфатичні судини підходять до випуклої поверхні лімфовузла, проходять через капсулу і впадають у крайовий (підкапсульний) синус → кіркові → мозкові → ворітний синус → еферентні лімфатичні судини, що виходять із воріт вузла. В свині, на відміну від інших ссавців, приносні лімфатичні судини входять у лімфатичний вузол через ворота, а виносні – покидають його з боку капсули. В зв’язку з цим у них змінена і внутрішня будова вузла: кіркова зона з фолікулами розташована в центрі, а мозкова, навпаки, на периферії.

Основні функції лімфатичних вузлів:

1. імунний контроль лімфи;

2. лімфоцитопоез ;

3. синтез антитіл;

4. захисно-фільтраційна функція (біологічні фільтри).

Печінка– центральний орган імунної системи в пренатальному періоді онтогенезу. Після народження – периферичний орган, за допомогою зірчастих ретикулоендотеліоцитів – клітини Купфера – контролює і очищує кров, яка відтікає від шлунково-кишкового тракту, виконуючи, таким чином, дезінтоксикаційну функцію.

Лімфоїдні структури, що асоційовані із слизовою оболонкою трубкоподібних органівє структурною одиницею імунного захисту слизових оболонок, значним бар’єром на шляху проникнення чужих для організму білкових речовин. Ці структури розміщені безпосередньо на межі із зовнішнім середовищем.


Читайте також:

  1. Основні вузли протиріч в дипломатії європейських держав
  2. Тема: Типові функціональні вузли ЕОМ
  3. Туристичні вузли
  4. Функціональні вузли і методи їх реалізації.




Переглядів: 1062

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
І. Центральні органи кровотворення та імунного захисту | Онтогенез органів імунної системи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.