Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види соціальних небезпек.

Причини соціальних небезпек.

Соціальні небезпеки і безпека життєдіяльності.

Історично сформовані форми спільної діяльності людей, що характеризуються визначеним типом відношень між людьми утворять товариство,або соціум. Соціум - це особлива система, деякий організм, що розвивається по своїх специфічних законах, що характеризується надзвичайною складністю. У соціумі взаємодіє величезна кількість людей. Результатом цих зв'язків є особлива обстановка, що створюється в окремих соціальних групах, що може впливати на інших людей, що не входять у дані групи.

Вплив соціальних чинників на здоров'я товариства вивчає соціальна гігієна.

Соціальні небезпеки - небезпеки, що одержали широке поширення в товаристві і загрозливіжиттю і здоров'ю людей. Носіями соціальних небезпек є люди, що утворять визначені соціальні групи, вони загрожують великому числу людей. Доних відносять усі протиправні форми насильства, ужиток речовин, що порушують психічну і фізіологічну рівновагу людини (алкоголь, наркотики), паління, суїциди, шахрайство, шарлатанство, спроможні завдати шкоди здоров'ю людей.

Класифікація соціальнихнебезпек.

1. По природі:

· а)пов'язані з психічним впливом на людину (шантаж, шахрайство, злодійство);

· б) пов'язані з фізичним насильством (розбій, бандитизм, терор, зґвалтування, захоплення заручників);

· в)пов'язані з вживанням речовин, що руйнують організм людини (алкоголь, наркотики, тютюнопаління);

· г)пов'язані з хворобами (СНІД,венеричні хвороби);

· д) суїциди.

2. По масштабу: локальні, регіональні, глобальні.

3. По статті, віку - характерні для дітей, молоді, жінок, людейпохилого віку.

4. По організації -випадкові інавмисні.

 

В своєї основі соціальні небезпеки породжуються соціально-економічними процесами, що відбуваються в суспільстві. Недосконалість людської природи - головна передумова появи соціальних небезпек. Наявність адекватної правової системи може явитися основною умовою попередження і захисти від соціальних небезпек.

 

Шантаж - злочин, що полягає в погрозі викриття, розголошення ганебних зведень із метою домогтися яких-небудь вигод. Він робить негативний вплив на нервову систему.

Шахрайство - злочин, що полягає у зоволодінні державним, суспільним або особистим майном (або у придбанн прав на майно) шляхом обмануабо зловживання довіри Жертва відчуває сильне психофізіологічне потрясіння.

Бандитизм - організація збройних банд із метою нападуназаснування або на окремих осіб.

Розбій - злочин, що полягає в зоволодінні державним, суспільнимабо особистим майном, з'єднанне з насильством або погрозою насильства.

Зґвалтування - статеві зносини з застосуванням насильства, погроз або з використанням безпомічного стана потерпілої (потерпілого).

Захоплення заручників - захоплення людей одними особами з метою змусити виконати окремі вимоги іншими особами, із числа яких узяті заручники.

Терор - фізичне насильство аж до фізичного знищення.

Наркоманія - залежність людини від прийому наркотиків. Життєдіяльність організму підтримується на визначеному рівні тільки при прийомі наркотичної речовини. Різке припинення прийому наркотиків викликає порушення багатьох функцій організму - абстиненцію. Розрізняють морфінізм, героїнизм, кодеїнизм, гашишизм, кокаїнізм, ін. і їхнєсполучення.

Алкоголізм - хронічне захворювання, обумовлене систематичним ужитком спиртних напоїв. Виявляється фізична і психічна залежність від алкоголю, психічна і соціальна деградація, патологія внутрішніх органів, обміну речовин, центральної і периферичної нервової системи, нерідко виникають алкогольні психози. Велика кількість нещасливих випадків і аварій пов'язана з алкоголізмом. Алкоголь швидко всмоктується в кров і розноситься по всьому тілу, приблизно через 5 хвилин він досягає головного мозку і пагубно впливає на нервові клітини. Алкоголь має всі ознаки наркотичної речовини. При слабкому сп'янінні спостерігається стомлюваність, деяке порушення координації прямувань, при сп'янінні середнього ступеня - емоційний стан, що небезпечно для навколишня, неясна промова, що валандається хода, порушення психіки, орієнтування, іноді рідкісна сонливість, при сильному сп'янінні - зниження болючої чутливості, ознаки отруєння, можливо смертельний вихід. Сповільнюється швидкість рухових реакцій, знижується опірність організму дії небезпечних і шкідливих виробничих чинників. Доведено, що навіть у тверезому стані людина, що зловживає алкоголем, більш схильна до ураження небезпекам, чим непитущий.

Тютюнопаління - вдихання диму деяких рослинних продуктів (тютюн, опіум і ін.). Паління тютюну - одназ найбільше поширених шкідливих навичок, що одержала поширення в Європі починаючи з 16 сторіччя, а в Росії - із 17 сторіччя.

Паління негативно впливає на здоров'я курця і навколишніх його людей. Тютюновий дим містить окис вуглецю, азот, аргон, метан, ціаністий водень, багато канцерогенних речовин. Паління призводить до розвитку таких захворювань як рак легкого, хронічний бронхіт, захворювання коронарних артерій серця й ін. Тютюн є причиною смертності від раку легкого в 90%, від бронхіту в 75% і від хвороби серця приблизно в 25% усіх випадків. Приблизно 25% регулярних курців помре передчасно саме через паління. Багато хто з них могли б прожити ще 10, 20 або 30 років. У середньому, паління веде до втрати 10-15 років життя людини.

У однієїз європейських країн із населенням біля 50 млн. чоловік число жертв паління еквівалентно числу загиблих у результаті авіакатастроф реактивних лайнерів великої місткості, якщо припустити, що такі катастрофи з загибеллю усіх людей на борту будуть відбуватися щодня. Доведено, наприклад, що у Великобританії паління в 10 разів більш небезпечно, чим транспортні аварії. Виразки шлунка в курців піддаються лікуванню набагато гірше, чим у тих, що не палить.

Венеричні хвороби - захворювання, що передаються статевим шляхом. Соціальна небезпека венеричних хвороб визначаєтьсяїхнімшироким поширенням, важкими наслідками для здоров'я захворілих і небезпекою для спільноти. При неправильному лікуванні вони приймають тривалий плин і ведуть до інвалідності. Гонорея може бути причиною багатьох жіночих хвороб, чоловічої і жіночої безплідності. Сифіліс передається нащадку. Викликає уроджені каліцтва, сліпоту, глухоту й ін. Сифіліс може також поширюватися і побутовим шляхом. Сучасні методи венерології дозволяють при своєчасному обертанні за медичною поміччю цілком вилікувати венеричні хвороби. В даний час розроблені єдині форми і методи боротьби зними,проводяться профілактичні огляди, обов'язкове урахування хворих, з'ясовування джерел зараження, осіб, що мали контакт із хворим, санітарне просвітництво й ін. Встановлено кримінальну відповідальність за зараження іншої особи венеричною хворобою особою, що знала про наявність у нього цієї хвороби.

СНІД - синдром придбаного імунного дефіциту, що спричиняється вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Є катастрофою глобального масштабу на Землі. Перше повідомлення з'явилося в американському щотижневику в 1982 році, у 1988 році в Ленінграді від СНІДу померла жінка, якої діагноз не був при житті встановлений. На сьогоднішній день накопичена значна інформація про СНІД, темпи поширення цього захворювання стрімко ростутьу кінці ХХ сторіччя кількість ВІЛ-інфікованих досягла 40 млн. чоловік. Вважають, що існує реальна загроза загибелі цілих народів. Ефективних засобів лікування цього захворювання дотепер поки не існує.

Головне - це профілактика СНІДу. Захворювання протікає з поразкою великої кількості органів і систем організму, відсутня боротьба з інфекціями, ін. і закінчується загибеллю пацієнта. Основна увага повинна бути виділена профілактиці СНІДу - це статеве виховання і освічення населення, навчання засобам гігієни, виняток безладних, випадкових статевих зв'язків, ін.

Суїцид - це аутоагресія, тобто жорсткість, що спрямована на себе. Виявляється в актах нанесення собі тілесних ушкоджень і самогубстві. Смерть при цьому є справою рук самого потерпілого і завжди являє собою насильницький акт. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ), у світі щорічно відбувається більш 500 тисяч самогубств і приблизно 7 млн. спроб самогубства. Існує переконання, що самогубство чинять психічно хворі люди, насправді вони складають лише 25-27%, ще 19% - це алкоголіки. Велика частина самогубців - це здорові люди, при цьому суїцид - це результат впливу соціального середовища, що підриває віру людини, коли людина оцінює ситуацію як нерозв'язний конфлікт. Причин самогубств багато: хвороба, зрадництво, важкі умови життя, проблема батьків і дітей, любовні відношення, ін. Профілактика суїцидів полягає в психологічних, педагогічних і соціальних заходах, спрямованих на відновлення втраченої психологічної і фізіологічної рівноваги.

Обстановка, що склалася в суспільстві, не забезпечує соціальну безпеку населення України.

Розлад економіки, відкрите і приховане безробіття, низька заробітна плата, злиденні пенсії і високі ціни на продукти харчування, промислові товари, комунальні послуги кинули основну масу трудящих, студентів і пенсіонерів України за межу бідності.

Затримка з виплатою зарплати, пенсій і стипендій стали нормою життя в Україні. Це беззаконня з боку держави значно ускладнює і без того складну соціальну обстановку серед основної маси населення України.

Корупція, бандитизм, рекет, злодійство й інші негативніявища стали постійними супутниками нашого життя. Кількість злочинів, що чиняться, щорічно росте, молодіють і злочинці. Щорічно до кримінальної відповідальності залучається значна кількість підлітків і молоді. І це теж свідчення про їхню низку соціальну захищеність. Відсутність робочих місць, незайнятість молоді, низький рівень життя ведуть їх у злочинний світ.

Немає належної захищеності населення і з боку правоохоронних органів. Їхня чисельність значно збільшилася, проте, безпека життєдіяльності від цього не поліпшилася.

Погіршення соціального середовища веде до зменшення народжуваності і збільшенню смертності, до загального скорочення тривалості життя людей. Цьому причиною є також і низький рівень медичного обслуговування населення.

Таким чином, підвищення соціальної безпеки в Україні можна досягти тільки загальними зусиллями держави і суспільства, шляхом значного підвищення рівня життя основної маси населення, удосконалення законодавчої бази й ефективної діяльності силових структур.


Читайте також:

  1. Бюджетна заборгованість із соціальних виплат
  2. Види пенсійних виплат і соціальних послуг.
  3. Види соціальних послуг, пільг і матеріального забезпечення, що надаються населенню в Україні
  4. Види соціальних процесів.
  5. Види та цілі соціальних організацій
  6. Види техногенних небезпек.
  7. Вікові часи у контексті соціальних норм
  8. Генеза політичних ідей на початку – наприкінці ХХ ст. Формування політології як самостійної галузі та загальної системи соціальних і гуманітарних наук.
  9. Девіаційна поведінка представників окремих соціальних груп
  10. Дезінформація як джерело небезпек.
  11. Демократія і права соціальних меншостей (меншин).




Переглядів: 13101

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Небезпеки в сучасному урбанізованому середовищі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.