Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Біологічні особливості коней

Біологічною особливістю коней вважають їх міцний і масивний кістяк з довгими трубчастими кістками, міцний хребет, еластичний сухожильно- зв’язковий апарат, добре розвинуті м’язи усіх частин тіла, які приймають участь у рухові тварини, досконалі органи дихання і надійну серцево-судинну систему. Крім того у коней добре розвинута центральна нервова система, що зумовлює швидке відпрацювання умовних рефлексів, корисних для людини.

Коні мають однокамерний шлунок місткістю 15-20 л (у великої рогатої худоби – 200 л, у овець -30 л), але об’єм товстого кишечника у них досягає 150-160 л. Він значно більший ніж у рогатої худоби. Коні гірше від жуйних перетравлюють грубі корми.

У новонароджених лошат питома вага скелету становить 23-25% від живої маси, а при припиненні росту у віці 5-6 років - 7-12%. Температура тіла 37,5-38,50С.

Розвиток мускулатури залежить від породи коней. У коней швидких алюрів діаметр і довжина м’язових волокон більший, ніж у ваговозів.

Дихає кінь тільки через ніздрі, надходження повітря регулюється рухливими крилоподібними хрящами. Маса легень у них становить 4,5-6,5 кг. Число дихальних рухів за хвилину 8-16 в стані спокою. Пульс 28-44 ударів за хвилину. Маса серця 3,5-4,5 кг , у деяких в 2 рази більша. Об’єм циркулюючої крові становить 7-11% від живої маси коня і залежить від породи і віку тварин. Цінна біологічна особливість коней місцевих порід – пристосованість до цілорічного пасовищного утримання за надзвичайної витривалості. Взагалі організм коня дуже пластичний, має високу здатність до акліматизації. Тому коней розводять по всій земній кулі. Є дуже великі коні і дуже маленькі – поні. Так, у шетлендських поні висота в холці 90-102 см. Зараз ведуть селекцію по створенню міні-коней, висота в холці яких повинна бути не більше 50 см.

Коні мають високу продуктивність. Кобила Рента чистокровної верхової породи пройшла дистанцію 1000 м за 58 сек. Жеребець Стипрейс при масі 880 кг показав максимальну силу тяги 927,5 кг, що відповідає руху воза загальною масою 26,5 т. Верхові коні поставили світовий рекорд з подолання перешкод у висоту 247 см, у довжину – 840 см..

Зрілість коней настає пізніше ніж у інших видів с.-г. тварин. Проте коні відрізняються і значно тривалішим періодом господарського використання. Господарське використання коней в середньому становить 12-14 років. Рекордна тривалість життя – 67 років. Коні мають високу резистентність до туберкульозу, що дало підстави вважати, що в конині є речовини, які можуть сприяти лікуванню туберкульозу у людей.

В удосконаленні порід коней та якісному поліпшені масового конярства провідна роль належить кінним заводам та племінним конефермам.

В Україні функціонує 17 кінних заводів та 152 племінних конеферми, 9 загальнодержавних, обласних, міжрайонних та заводських іподроми. Тут щорічно випробовується біля 2000 коней рисистих та верхових порід. Провідними іподромами в Україні є Київський, Одеський, Харківський.

На кінних заводах основним методом розведення є чистопорідне. Напрямок селекційної роботи залежить від того, які господарськи корисні ознаки цікавлять селекціонерів та прояву цих ознак у тварин. Увага до певних ознак залежить від вимог народного господарства (соціально - економічних умов).

Основне завдання племінної роботи в конярстві – підвищення швидкості верхових і рисистих коней, підвищення вантажопідйомності і витривалості коней тягових порід.

У продуктивному конярстві селекція ведеться за продуктивними і адаптаційними якостями, у спортивному – на швидкість верхових і рисистих коней. Незалежно від спрямованості використання коней важливими для них якостями залишається скороспілість, відмінна відтворна здатність, спокійний врівноважений характер та добрий норов.

При відборі в конярстві оцінку проводять за конституцією та екстер’єром, за походженням та результатами іподромних випробувань. Жеребців-плідників верхових і рисистих порід оцінюють за результатами працездатності приплоду (швидкість, число призових місць, сума виграшу). У плідників рисистих порід вираховують індекс працездатності потомства – середній виграш одного потомка перемножують на частоту появи в приплоді тварин класу 2.10 і швидше.

У жеребців-плідників чистокровної верхової породи оцінку проводять за індексом успіху – ділять суму виграшу приплоду на число потомків, що скакали.

В масовому конярстві підбір коней проводять за фенотипом, в племінному – за фенотипом і генотипом. В племінному особливо ретельно ведеться підбір за походженням. При цьому виділяють « золоті поєднання», які надалі повторюють. В орловській риситій породі - дочки Воїна з доньками Бубєнчика, у чистокровних верхових – кобили лінії Тагора з жеребцями лінії Херрі-Она. У табунному конярстві однією з різновидностей є метод «модельної матки», суть якого полягає в тому, що до певного плідника підбирається певна кобила і в подальшому до нього підбирають таких самих кобил.

Оцінка тварин за комплексом ознак і розподіл їх на класи у відповідності з цією оцінкою називають бонітуванням. Метою бонітування є визначення племінної цінності і господарського призначення на підставі комплексної оцінки.

Гетерогенний підбір застосовують при схрещуванні.


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  3. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  4. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  5. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  6. Аграрне виробництво і його особливості
  7. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  8. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ
  9. Анатомо-фізіолгічні особливості
  10. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  11. Анатомо-фізіологічні особливості молодших школярів
  12. Антисептики ароматичного ряду (фенол чистий, іхтіол, дьоготь, мазь Вількінсона, лінімент за Вишневським). Особливості протимікробної дії та застосування.




Переглядів: 6093

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Біологічні особливості, продуктивність та породи коней | Класифікація порід коней

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.