Цілий ряд технологічних процесів та робочих операцій супроводжується утворенням дуже подрібнених частинок (пилу) твердої? речовини, які можуть потрапляти в повітря робочої зони і більш-менш тривалий чає знаходиться там у завислому стані Вдихання цього пилу може викликати те чи інше захворювання робітників або стати причиною травми внаслідок вибуху.
За своїм походженням виробничий пил поділяється на органічний, неорганічний і змішаний.
Частинки пилу розміром 10-15 мкм затримуються у верхніх дихальних шляхах, с менші від 10 мкм потрапляють в альвеоли легень. Субмікроскопічний пил (менше 0,ї мкм) може затримуватися в легенях. Звичайно частинки пилу розміром до 200 м^ трапляються одиницями, до10 мкм - 5-10%, менше 2 мкм - 40-90%. Отже, дуже багато частинок пилу може вільно проникати в альвеоли легень.
Тривале" подразнення пилом слизової носа може призвести до виникнення хронічної запальної реакції, а при вдиханні великої кількості пилу можуть розвинутись катари верхніх дихальних шляхів та бронхів. Деякі види виробничого пилу можуть викликати бронхіальну астму. Пил може проникати в шкіру та в отворе сальних і потових залоз. При цьому в деяких випадках може розвинутися запальний процес, дерматити чи інші захворювання шкіри. Під впливом виробничого пилу виникають кон'юктивити та інші захворювання очей. Особлива небезпека виникає під час вдихання пилу і попадання його в альвеоли легень. Внаслідок цього розвиваються різної інтенсивності запалення легень, розростання сполучної тканини (фібрози), що призводить до порушення функцій серця та легень.