Питання сьоме. Економічні інтереси: сутність, суб’єкти, об’єкти, класифікація
Інтерес (від лат. іnteresse – мати важливе значення) – форма вияву потреби, усвідомлене прагнення людини до задоволення.
Економічні інтереси є сутнісною характеристикою рушійних сил формування і розвитку економічних суб’єктів.
Економічні інтереси – усвідомлене прагнення економічних суб’єктів задовольнити певні потреби, що є об’єктивним спонукальним мотивом їхньої господарської діяльності.
Суб’єкти економічних інтересів – окремі індивіди, сім’ї, домогосподарства, колективи, групи людей, держава, суспільство в цілому.
Об’єкти економічних інтересів – економічні блага (товари, послуги, інформація тощо).
Економічні інтереси суспільства утворюють складну та динамічну систему і можуть бути класифіковані за різними критеріями:
1) за суб’єктами: особисті, колективні, суспільні;
2) за нагальністю: першочергові, другорядні;
3) за часовою ознакою: поточні, перспективні;
4) за об’єктами: майнові, фінансові, інтелектуальні;
5) за ступенем усвідомлення: дійсні, уявні.
В ринковій економіці виділяють також:
- економічні інтереси домашніх господарств спрямовані на максимізацію корисності благ з урахуванням існуючих цін та доходів;
- економічні інтереси підприємців спрямовані на максимізацію прибутку, зниження витрат і підвищення конкурентоспроможності продукції;
- економічні інтереси держави спрямовані реалізацію потреб суспільства в цілому.
Водночас інтереси держави не тотожні суспільним інтересам, оскільки включають до свого складу інтереси державної бюрократії.
Потреби у свідомості людини перетворюються на інтерес або мотив спонукальної цільової дії. Мотив у літературі використовується у значенні усвідомленого спонукання.
Спонукання економічних суб’єктів до певних дій породжує конкретний результат у вигляді задоволення, часткового задоволення або незадоволення потреби, утворюючи, таким чином, логічний ланцюжок активної діяльності:
Дія
Отже, суперечлива взаємодія виробництва та споживання, інтересів та потреб є рушійною силою соціально – економічного розвитку.