Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Організація соціологічного дослідження, його етапи і види.

Вимір у соціологічному дослідженні

Методи збору соціологічної інформації

Оскільки, як було сказано в першій лекції, завдання соціології - вивчати суспільство і виробляти рекомендації для його вдосконалення, то потрібні певні засоби, які б здійсню­вали цю роботу. Такими засобами є соціологічні дослідження.

Отже, соціологічне дослідження - це інструмент вив­чення соціальних явищ за допомогою методів, які дозво­ляють кількісно та якісно оцінити соціальну інформацію. Це система логічно-послідовних процедур, пов'язаних метою отримання достовірних даних про суспільство і процеси, що відбуваються в ньому.

Кожне соціологічне дослідження, як і будь-яке наукове, має свій об'єкт і предмет. Об'єкт і предмет конкретного дослідження не слід ототожнювати з об'єктом і предметом науки в цілому. Об'єктом соціо­логічного дослідження може бути не тільки суспільство в цілому, а й будь-яка соціальна група людей, предметом -будь-які процеси, що відбуваються у цій групі і т.д.

Будь-яке наукове дослідження починається з постановки проблеми. Проблема- протиріччя між знанням про потреби і незнанням шляхів задовольняння цих потреб людей. Недарма вчені часто кажуть: «Хочеш знайти проблему? - Шукай протиріччя!». Вирішення проблеми - отримання нового знання. Для отримання його складається програма вирішення проблеми. Це дуже важливий і відповідальний етап. Існує думка, що добре розроблена програма дослідження - це майже половина всього до­слідження. Розробка програми має три функції: методо­логічну, методичну, організаційну.

Методологічна функція визначає уявлення про до­сліджуваний об'єкт і предмет, формує основну мету дослідження, завдання для досягнення цієї мети, вказує на шляхи, якими можна досягти поставленої мети. Іншими словами, методологія дає відповідь на питання: що треба робити, щоб досягти поставленої мети, як інтерпретувати отримані дані?

Методична функція вказує на те, які шляхи треба обрати для досягнення мети даного дослідження. Сюди входить складання конкретного плану, в якому необхідно вказати певну послідовність у застосуванні тих чи інших методів. Крім того, методична функція передбачає порівняння результатів з результатами інших подібних досліджень.

Організаційна функція полягає у поділі праці ко­лективу, розподілі часу дослідника, коштів, контролю за процесом дослідження тощо.

Отже, з програми досліднику повинно бути зрозумілим, що треба робити, за допомогою чого це можна зробити і як це зробити. Програма має бути чіткою (зрозумілою), гнучкою, мати логічну послідовність структури.

Обов'язковим елементом програми соціологічного дослідження є формування гіпотези. Без гіпотези дослід­ження втрачає свою цілеспрямованість. Відомий соціолог Макс Р. Коен казав, що гіпотези виникають у людей, які мислять. А російський вчений Д.І. Менделєєв казав, що краще дотримуватися гіпотези, яка з часом виявиться хибною, ніж не дотримуватися ніякої.

Усі наступні етапи соціологічного дослідження по суті є розгортанням і деталізацією пунктів виробленої програми для доведення або спростування прийнятої гіпотези. Спочатку складається детальний план проведення дослідження, у якому враховується вся послідовність дій дослідника або дослідницького колективу. Тут враховуються як методичні, так і організаційні питання: які методи ви­користовуються, у якій послідовності, скільки на це треба витратити часу і коштів, вказуються конкретні виконавці тощо.

Після складання плану проводиться збір матеріалу або інформації про досліджуваний об'єкт. Далі зібраний матеріал обробляється. Підраховується кількість загальних відповідей при опитуванні, підбиваються відсотки різних варіантів відповідей, певні якісні дані переводяться у кількісні (числові) тощо. На наступному етапі всі ре­зультати обробки аналізуються, тобто виявляються їх взаємозв'язки, причини, які привели до цих результатів тощо. На завершальному етапі проводиться інтерпретація результатів і розробка рекомендацій для усунення негативних явищ або щодо здійснення певних заходів для поліпшення становища чи зміни досліджуваних процесів на краще. І, нарешті, може бути зроблений прогноз на майбутнє

Якщо програму здійснює одна особа, то тут, крім коштів і раціонального розподілу часу, майже нічого іншого організовувати не потрібно. Інша річ, коли участь у здійсненні програми дослідження буде брати цілий колектив. Тут і складніший розподіл коштів, бо всім учасникам треба пла­тити гроші за їх роботу залежно від їх кваліфікації, виконаного обсягу робіт і т.д. Але головним є: підбір кадрів, формування дослідницького колективу, регулювання взаємо­відносин між його членами тощо. Можна констатувати, що два головні чинники, кадри і кошти, найбільше впливають на виконання запланованого соціологічного дослідження. Зрозуміло, що кошти мають бути використані на оренду приміщення, придбання необхідного обладнання тощо.

Що ж стосується певних видів соціологічного дослід­ження, то тут може бути різний розподіл. Перш за все, всі дослідження можна поділити на теоретичні й емпіричні, методологічні, фундаментальні і прикладні, польові і ла­бораторні. Але, крім того, соціологічні дослідження ще поділяють на:

- розвідкові, коли про об'єкт чи досліджувану проб­лему є дуже неясне уявлення. Завданням дослідника тут - чітке окреслення проблеми. Це може бути збір інформації про громадську думку щодо запланованих змін у сус­пільстві, певних реформ в економічній, політичній чи іншій сфері діяльності;

- описові дослідження - це якісно-кількісний опис об'єкта, який систематично спостерігається; дані спо­стереження записуються дослідником. Таким може бути дослідження дисципліни у трудовому колективі протягом певного часу (місяця, року);

- експериментальні дослідження - коли проводиться аналіз причин і наслідків у розвитку певних соціальних процесів. Його мета - дослідження функціональних зв'язків у соціальних об'єктах і процесах, пошук рішень певних управлінських проблем тощо. Експериментальні дослідження можуть бути проведені у будь-якій сфері діяльності суспільства (експериментальне господарство, експериментальні школи, мала сцена у театрі тощо). Як правило, експеримент проводиться на малій частині певної спільноти з тим, щоб у випадку негативного результату було менше збитків. У разі успіху, експери­ментальний досвід можна поширити на всю досліджувану спільноту. Подібні експерименти з успіхом можна здійснювати в країнах з федеративним устроєм. Дію якогось нового закону можна спочатку випробувати в одній з федерацій і не поширювати його дію на всю державу доти, доки не буде отримано позитивного ре­зультату дії цього закону.

Ми дали соціологічному дослідженню лише загальну характеристику. У деяких підручниках із соціології до видів соціологічних досліджень відносять такі дії, як спостереження, опитування та аналіз документів. На нашу думку, їх краще називати методами збору інформації, і всі вони можуть

бути використані в будь-якому з соціологічних досліджень.


Читайте також:

  1. II. Організація і проведення спортивних походів
  2. II. Організація перевезень
  3. II. Організація перевезень
  4. III. Етапи розробки програмного забезпечення
  5. А. Організація Острозького колегіуму – Академії
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Адміністративно-територіальна організація
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Акціонерне товариство, як форма організацій бізнесу. Акції, їх суть і види.
  10. Аналіз документів як метод соціологічного дослідження.
  11. Асортиментний процес включає три основних етапи: концентрацію, кастомізацію і розсіювання.
  12. Аудит фінансово-господарської діяльності бюджетних установ включає три етапи.




Переглядів: 1090

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток соціології в Росії та Україні | Методи збору соціологічної інформації.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.