Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сечоводи, сечовий міхур, сечівник: будова.

Будова нирки. Нефрон: будова, функція.

Філогенез та онтогенез сечових органів.

Сечові органи.

Лекція. №7

 

1.Нирки у своєму розвитку проходять три стадії: переднирка,первинна ниркаіостаточнанирка. Стадії розвитку нирки нагадують філогенез. Так:переднирку можна виявити у нижчих риб. Первина нирка функціонує у вищихрибтаамфібій, у птахів і ссавців — з'являється остаточна нирка. У зародкалюдини переднирка закладається на третьому тижні розпитку у вигляді 8-10сегментарних канальців, на рівні шийних сомітів.існує всього 40 годин.Первинна нирка формується із сегментарно-розташованихзвивистихканальців,їх налічується 25-30, алерозташованівони в грудній та поперековій частині тіла. Нижній кінець каналів впадає умезонефричну протоку(вольфовупротоку). Остаточна нирка закладається наприкінцідругого місяцярозвиткузародка каудальніше первинної нирки. З вигину мезонефричної протокиутворюється миска нирки та сечовід, у протилежному кінці канальця - капсулаклубочка, 3нефрогенногоепітелію виникає ниркова кора.Сечовийміхуррозвивається внаслідок злиттяалантоїса і вентральнимвідділом клоаки. Вага нирки уновонародженого складає 11-13 г., а у годовалої дитини —37г., а у 13 років – її вага становить 100 г. З14років до20 років нирки досягають ваги дорослої людини.

 

2.Нирки - парний орган, бобоподібної форми,червоно - бурогокольору,масою 120-200 г, завдовшки10-12см, завширшки5-6см,завтовшки до4см.Передня, задня й бічнаповерхніопуклі, медіальна - увігнута. На медіальнійповерхнієворота нирки, крізь які заходитьниркова артеріяй нерви, а виходятьниркова вена, сечовід і лімфатичні судини. Нирка зовні покрита волокнистоюкапсулою, поверх якої відкладається шар жиру, що утворює жирову капсулу.Зверху нирка покрита тонкою сполучнотканинною фасцією. На верхньомуполюсі нирки лежить наднирковазалозау вигляді невеликого ковпачка. Ниркирозміщені на задній поверхні черевної порожнини з обох боків хребта на рівнітілXIIгрудного та І-ІІ поперекових хребців.

 

Нирка складається з ниркової кори, яка мас червоно-бурий колір,таниркового мозку, який трохи світліший.Він складається з 16-20 конусоподібних пірамідок, в основномуспрямованих донирковоїкори, а верхівкою - до ниркової миски.Дві-трипірамідки, з'єднуючись між собою,утворюють одну піраміду більших розмірів. Таких пірамід у нирці 7-8, накінці кожної утворюється сосочок, його оточуємаленька ниркова чашечка, а 2-3 таких чашечки складають великуниркову чашечку.Зливаючись між собою великі чашечки утворюють нирковумиску.

 

Нирковакорапроникаєв нирковий мозокза допомогою відростків,називаються нирковими стовпами. Піраміди пронизані великою кількістюниркових канальців, які відкриваються численними отворами на верхівціпіраміди.

 

Мальпігіїв судинний клубочок, капсула Шумлянського-Боумена та системасечових канальців складають функціональну одиницю нирки - нефрон. Кожнанирка має понад 1 млн. нефронів.

Мальпігієви клубочки містяться в нирковій корі. Кожен клубочок оточенийдвостінною капсулою (Шумлянського-Боумена), яка утворюється шляхомвтиснення сліпого кінця сечового канальця всередину. Внутрішня оболонкаприлягає до судинного клубочка, а зовнішня продовжується в сечовий каналець.Між внутрішньою й зовнішньою оболонками капсули утворюється невеликийпростір - порожнина капсули. Від капсули починаеться звивистий каналець першого порядку. який локалізуеться в нирковій корі Від нього йде прямий каналець. який утворюе петлю нефрона (петля Генле). Висхідна частина петліГенле переходе у звивистий каналець другого порядку. Цей каналецьпереходить у пряму збиральну ниркову трубочку. Трубочки зеднуючисьутворюють сосочкові протоки. які проходять крізь піраміду йвідкриваються на її верхівці.Фільтрація сечі з крові відбувається в нирковому тільці, до складу якоговходять судинний клубочок і капсула,тут утворюється так звана первинна сеча. Одночасно функціонує лишетретина нефронів, інші перебувають у резерві. Тому, в разі необхідності,організм людини може існувати й з однієюниркою, вона тільки дещо збільшується в розмірі. Якщо ж жирова капсул, щопокриває нирку, зникає чи зменшується або послаблюється фіксуючий апаратнирки, то така нирка може змінювати своє попереднє положення й має назвублукаючої.

 

Нирка - не тільки орган виділення, а й залоза внутрішньої секреції. В місціпереходу висхідної частини петлі (Генле) нефрона в дистальну частинуканальця нефрона між приносною й виносною артеріолами клубочка у стінціканальця зосереджене велике скупчення ядер, а базальна мембрана відсутня. Цяділянка дистального відділу називається щільною клітиною В ділянках стінок.що прилягають до щільної клітини містяться юкстагломерулярні клітини. які продукують білок ренін. що бере участь у регуляції артеріального тиску і стимулюе еритроцитопоез.

 

3. Сечоводи являють собою циліндричні м'язові трубки діаметром 4-5 мм,завдовжки 30-35 см. Починаються вони від ниркових мисок, проходять позадній поверхні черевної порожнини, прилягають до передньої поверхніпоперекових м'язів, досягають малого таза, дійшовши до сечового міхура вкосому напрямі перфорують його стінку й відкриваються в його порожнину. Стінка сечоводів складається з трьох оболонок: внутрішньої -слизової, середньої - м'язової та зовнішньої - сполучнотканинної.

Сечовий міхурлежить у порожнині малого таза позаду лобкового зрощення, в ньому збирається сеча, що надходить сечоводами з нирок. Сечовийміхур складається з тіла, верхівки, спрямованої догори й наперед, ідна. Позаду сечового міхура у жінок лежать матка й піхва, у чоловіків -пряма кишка.

Стінка сечового міхура зсерединивистелена слизовою оболонкою, утвореною перехідним епітелієм. В мірунаповнення сечею сечовий міхур розтягується за рахунок складок слизовоїоболонки, які утворюються по всійповерхні Мязова оболонка складаетьсяз трьох шарів гладеньких м'язових клітин. Зовнішня оболонкасполучнотканинна. Згори і ззаду вона покрита очеревиною..

Сечівник.Від нижнього кута трикутника на дні сечового міхурапочинається сечівник, який закривається двома стискачами:мимовільним, утвореним гладенькими м'язами, й довільним, утворенимпосмугованими м'язовими волокнами.

Жіночий сечівникмає вигляд трубки завдовжки близько 3,5 см,вистелений слизовою оболонкою. Відкривається сечівник у присінок піхви,зовнішній отвір його має м'язовий довільний стискач.

Чоловічий сечівник- трубка завдовжки близько 18-20 см. Починаєтьсявін від сечового міхура внутрішнімотвором і закінчується на верхівці головки статевого члена зовнішнімотвором. Сечівник вистелений слизовою оболонкою, залози якої виділяютьслиз для змащування каналу. Сечівник поділяють на тричастини: передміхурову, перетинчасту й губчасту.

 

 


Читайте також:

  1. Базис і надбудова.
  2. Напівсуглоби, їх будова.
  3. Парасимпатична частина вегетативної нервової системи: будова. функція
  4. Поняття про рахунки бухгалтерського обліку та їх побудова.
  5. Поняття про рахунки бухгалтерського обліку та їх побудова.
  6. Поняття теореми, її будова. Види теорем (дана, обернена, протилежна, обернена до протилежної, спряжені теореми) та зв'язок між ними.
  7. Сечовий міхур, 16-матка.
  8. Спинний мозок, топографія будова.
  9. Чоловічі статеві органи. Будова.




Переглядів: 2711

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
БІОМАГНЕТИЗМ. МАГНІТНІ ПОЛЯ ОРГАНІВ І ТКАНИН | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.