Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зоотехнічний та племінний облік

Організація племінної роботи

Племінна робота— це система організаційно-зоотехнічних захо­дів, спрямованих на поліпшення породних якостей тварин із метою підвищення їхньої продуктивності.

Успішна селекційно-племінна робота неможлива без чіткої організації точного, систематичного обліку продуктивності, походження тварин, їх предків і нащадків. Для індивідуального контролю продуктивності й обліку необхідні зручні і надійні методи мічення тварин. Тому всім новонародженим (телятам, поросятам, ягнятам тощо) у перший день привласнюють індивідуальний номер. Існує декілька методів мічення: вушними бірками, нашийниками, вищипами на вухах, таврування холодом, татуювання, випалювання номерів на рогах (рис.1). За будь-якого методу мічення не допускається повторюваності номерів.



Статева та господарська зрілість. Одним із важливих елементів відтворення поголів'я є організація і проведення пару­вання тварин. Розмноження їх стає можливим лише з настанням статевої зрілості, тобто коли вони вже здатні давати потомство

Ві­домо, що статева зрілість настає у свиней в 4 — 6 міс, овець і кіз — 5-8, великої рогатої худоби — 6-9, коней — 15-18 міс, тобто знач­но раніше, ніж закінчується ріст та загальний розвиток організму.

Наведені дані є орієнтовними і стосуються середньоспілих тва­рин, оскільки статева зрілість залежить від породи, статі, умов годів­лі, вирощування, клімату. У самок скороспілих порід при повноцін­ній годівлі, а також в умовах теплого клімату вона настає раніше. Як надто раннє парування, так і затримка його призводять до нега­тивних наслідків — недорозвиненості, зниження продуктивності, сповільнення темпів відтворення стада, перевитрат кормів у процесі вирощування поголів'я.

Вік тварин, їхній фізіологічний стан, при досягненні якого вони стають придатними до відтворення без шкоди для здоров'я та по­дальшого нормального розвитку, можуть дати повноцінний приплід і проявити високу продуктивність, називається господарською зрілі­стю.

Оптимальним віком першого парування вважають такий: для свинок — 8-10 міс, кнурів — 10 - 12, ярок — 12 - 18, баранів — 18, бугаїв — 14 — 16, телиць — 16—18 міс, кобил і жеребців — 3 — 4 ро­ки. Господарська зрілість тварин визначається не тільки їхнім ві­ком, а й розвитком. Наприклад, для теличок молочних порід жива маса при першому паруванні (осіменінні) повинна становити при­близно 70 % від живої маси повновікових нормально розвинених корів (третє отелення).

Способи парування та осіменіння. Застосовують вільне і руч­не парування тварин та штучне осіменіння. При вільному паруван­ні маток і плідників утримують разом в одному стаді. Практикують його в умовах екстенсивного ведення тваринництва, де переважає табунно-пасовищний спосіб утримання і здійснюється груповий під­бір. У такому разі плідник використовується нераціонально, швидко виснажується й установити походження приплоду, якщо в стаді бу­ло кілька плідників, неможливо. Крім того, вільне парування при­зводить до поширення інфекційних захворювань статевих органів, що завдає економічних збитків господарству. В племінних господар­ствах його не застосовують.

При ручному паруванні плідників утримують окремо від маточ­ного поголів'я. Проводять його у спеціальних загонах, манежах, станках. Це дає змогу регулювати підбір тварин, кількість пару­вань, контролювати фізіологічний стан маток і плідників, парувати їх за наміченим графіком у певні строки, вести зоотехнічні записи про походження приплоду і дату парування. Однак при ручному паруванні плідника використовують на обмеженій кількості маток.

Штучне осіменіння — найефективніший спосіб масового поліп­шення тварин за рахунок використання найцінніших плідників. Він полягає в одержанні за допомогою штучної вагіни сперми від плідників, перевірених за якістю потомства, її оцінці, розрідженні та введенні різними способами у статеві органи самки. Розрідженою спермою одного плідника можна за сезон осіменити від кількох со­тень до кількох тисяч маток.

Спосіб тривалого, протягом десятків років, зберігання сперми в стані глибокого заморожування у рідкому азоті (- 196 °С) дозволяє одержувати потомство завдяки банкам сперми від найцінніших плідників, які давно вже вибули із стада, транспортувати її на ве­ликі відстані, завозити навіть із-за кордону, уникати ряду захворю­вань, значно скоротити кількість плідників.


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Автоматизовані форми та системи обліку.
  4. Акції та їх облік
  5. Акції та їх облік
  6. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  7. Аналітичний та синтетичний облік ГП
  8. Аудит на підприємствах з комп’ютеризованим бухгалтерським обліком
  9. Аудит на підприємстві з кмп’ютеризованим бухгалтерським обліком.
  10. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції
  11. Баланс робочого часу одного середньооблікового працівника
  12. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК




Переглядів: 2680

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Схрещування — це парування тварин різних порід одного виду з метою поєднання цінних якостей вихідних порід. Потомство, одержане при цьому, називають помісями або метисами | Підбір тварин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.