Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Органи інформаційно-психологічних операцій США

Нині у США створені та діють структури спеціальних психологічних операцій (ПсО) у межах ЦРУ та міністерства оборони (підрозділи об'єднаного командування спеціальних операцій), налагоджено чітку систему підготовки кадрів для ведення інформаційної війни. У системі проходження військової служби офіцерським складом (Officer Personnel Management System, OPMS) передбачено існування функціональної сфери "психологічні операції та робота із цивільним населенням", де налічується майже тисяча офіцерів від капітана до підполковника. Діють системи перепідготовки та підвищення кваліфікації, заохочується навчання офіцерів у магістратурі (докторантурі).

Основним підрозділом інформаційних операцій у ЗС США є батальйон, що налічує від 200 до 400 чоловік і складається із груп радіо, телемовлення, розповсюдження листівок, гучномовців, спецефектів, створювачів пропагандистських текстів, планування, розвідки, допоміжних служб тощо. Структуру батальйону побудовано таким чином, щоб він міг забезпечувати проведення інформаційно-психологічної операції оперативно-стратегічного рівня.

Нова доктрина Пентагона "Інформаційні війни" поєднує проблематику впливу на масову та індивідуальну свідомість. Основна мета спеціальних психологічних операцій полягає в забезпеченні зміни поведінки союзників і противників в сприятливому для країни напрямі. Ефективно також можна використовувати діаспору.

Відповідно до встановлених норм та завдань в розпорядження командування на ТВД може бути виділено:

Батальйон загальної підтримки.Батальйон складається зі штабу, підрозділів пропаганди, розвідки, має важку, середню та легку друкарні, радіостанцію, засоби радіоперехоплення та звукомовні станції. За своїми технологічними можливостями батальйон може друкувати до 25 млн листівок за добу, готувати і вести радіопередачі загальною тривалістю до восьми годин на відстань до 500 км та усне мовлення за допомогою звукомовних станцій ― до семи-восьми кілометрів. На думку американських спеціалістів, постійний зв'язок батальйону з інформаційною системою опрацювання даних дає йому змогу успішно вирішувати завдання командування на ТВД.

Батальйон безпосередньої підтримки.Батальйон придається корпусу. До його складу входять дві-п'ять рот безпосередньої підтримки, за розрахунком одна на дивізію, окрему бригаду. Батальйон підпорядковано відділу ПсО штабу корпусу. За добу він друкує до 720 тис. листівок та здатний вести усну пропаганду за допомогою 45 звукомовних станцій.

Рота безпосередньої підтримки.Рота призначена для підтримання бойових дій дивізії (окремої бригади). Вона вирішує свої завдання безпосередньо в бойових частинах, на передньому краї. Її підрозділи ведуть передачі усного мовлення, готують магнітофільми та видають листівки невеликим тиражем (до 500 тис. на добу). В роті є 13 звукомовних станцій.

Частини та підрозділи психологічних операцій підпорядковуються командуванню сухопутних військ збройних сил США, входячи у мирний час до складу регулярних формувань і організованого резерву. До регулярних частин ПсО відносяться 4-та група ПсО та 5-й, 9-й і 10-й окремі батальйони. Вони входять до складу 1-го командування спеціальних операцій сухопутних військ США з пунктом постійної дислокації в Форт Брегг (штат Північна Кароліна) (крім 5-го батальйону, який дислоковано у ФРН), а до резервних частин психологічних операцій — формування, які входять в організований резерв сухопутних військ США. Вони відмобілізовуються та розгортаються при кризових ситуаціях, для участі в навчаннях та маневрах або в разі війни. Чисельність особового складу регулярних формувань психологічних операцій становить 1282 військовослужбовці, резервних — 1950 військовослужбовців, всього ж — 3232. Резервні частини залучаються до практичного відпрацювання їх розгортання раз на 3 роки.

У розпорядженні частин психологічних операцій знаходяться широкомовні станції короткохвильового (КХ) та середньохвильового (СХ) діапазону великої потужності. Мережа радіомовлення американських військ в Європі (АФН) нараховує 7 студій, більше 30 радіостанцій СХ діапазону та 14 КХ радіостанцій. Частини і підрозділи психологічних операцій забезпечені звукомовними станціями потужністю кожна 520 Вт.

Останнім часом все більшого значення набувають засоби телебачення. Передбачається широке використання стаціонарних телецентрів та телестудій на території як США, так і дружніх та нейтральних до них країн, або на загарбаних унаслідок війни або конфлікту. Крім цього, використовуються національні військові телестудії ЗС США в Європі, які нараховують 4 телецентри, більш ніж 130 телеретрансляторів. Для ведення психологічних операцій на ТВД планується застосування мобільних армійських телестанцій спостереження за полем бою.

Розмножувальна техніка:

― стаціонарні літографічні машини польового типу з продуктивністю до 2 млн листівок на добу;

― пересувні поліграфічні машини ― до 1 млн листівок на добу;

― пересувні офсетні друкарські машини ― до 30 тис. однокольорових листівок за годину;

― швидкісні копіювально-розмножувальні машини типу "ксерокс";

― стандартні плоскодрукарські автоматичні поліграфічні машини для друкування великомасштабних матеріалів.

Військово-політичне керівництво США надає великої уваги розвитку сучасних зразків техніки інформаційно-психологічних операцій. Одним із прикладів цього є розроблення, прийняття на озброєння та широке бойове застосування у воєнних конфліктах літаків передачі радіотелевізійних матеріалів інформаційно-психологічної спрямованості ЕС-130Е "Командо Соло". Літаки входять до складу 193-го авіаційного крила спеціальних операцій військово-повітряних сил (ВПС) національної гвардії, що підпорядковується Командуванню сил спеціальних операцій ВПС США (місце дислокації — аеропорт м. Гарісберг, штат Пенсільванія). Загальна кількість літаків становить шість одиниць. Завдяки наявності на корпусі великих передавальних радіотелеантен ЕС-130Е літаки мають своєрідний зовнішній вигляд і у своєму класі є унікальними ― жодна армія світу аналогічного літака немає.

Обладнання літака психологічних операцій уможливлює ведення кольорових телевізійних передач на всіх телечастотах, проведення радіопропаганди на всіх стандартних радіочастотах, а також входження у бойові радіомережі військ противника на всіх діапазонах радіочастот. Допоміжними завданнями, які можуть виконувати ЕС-130Е, є установка радіоперешкод на бойових частотах і телерадіоперешкод на цивільних телерадіочастотах, розповсюдження листівок, а також виконання обмежених розвідувальних завдань. Вартість одного літака становить понад 70 млн доларів США.

У рамках проведення однієї операції, як правило, діють два-три літаки психологічних операцій ЕС-130Е. Оповіщується цільова аудиторія щодо конкретних радіотелечастот, на яких працює літак, шляхом розповсюдження чуток, за допомогою гучномовних станцій та листування. Польоти здійснюються з середньою інтенсивністю один-два вильоти на добу тривалістю по вісім-дев'ять годин. Завдання інформаційно-психологічних операцій доводиться до війська та населення противника, як правило, на максимальних висотах, з апаратури одного літака, не порушуючи повітряного простору країни, на яку ведеться психологічний вплив. Як правило, використовуються вільні теле- та радіочастоти, хоча апаратура дає можливість вести пропаганду і на тих, на яких працює противник. Так, під час воєнної операції в Панамі повністю було заглушено національний телеканал 2 і на ньому ж були передані телепередачі з борту ЕС-130Е.

Завдання на проведення інформаційного та психологічного впливу командування 193-го авіаційного крила спеціальних операцій отримує безпосередньо від Держдепартаменту США, який визначає "проблемні райони світу, що потребують такого впливу". Аудіо та телематеріали розробляються спеціалістами 4-ї групи ПсО (місце дислокації групи ― форт Брегг, штат Пенсільванія). Для остаточного затвердження записаний на касети матеріал направляється у Держдепартамент США. У разі необхідності передачі на війська та населення противника "живого" матеріалу ― на час виконання завдання 4-та група ПсО виділяє до складу 193-го авіаційного крила високопрофесійних перекладачів.

У результаті інформаційної операції НАТО проти Іраку 98% іракських військовополонених діяли так, як було рекомендовано у розповсюджених листівках (дезертирство, пошкодження техніки і зброї, здавання у полон тощо). 58% іракських військовополонених повідомили, що слухали радіопередачі сил коаліції і здебільшого їм довіряли. 80% виконали рекомендації, почуті по радіо. 34% полонених сказали, що чули звукомовні програми, більш ніж половина з них виконала інструкції, які там давалися. У ході війни 17 000 іракських військовослужбовців утекли в Саудівську Аравію, 44% дезертирували.

У перспективних планах МО США інформаційна війна (ІВ) розглядається як окрема програма, що займає одне з центральних місць. За даними американського військового тижневика "Дефенс Ньюз", до 2015 року на впровадження в життя цієї програми Пентагон планує виділити близько 37 млрд доларів. Уже прийнято рішення щодо створення у ВПС спеціального батальйону ІВ на авіабазі Шоу (Південна Кароліна), на базі ВМС Літл-Крік (Вірджинія) створено флотський центр ІВ.

Відомо, що під час війни проти СРЮ у 1999 році працював відділ ІВ країн коаліції на чолі з США. До початку повітряної операції проти Югославії у ЗМІ коаліції була розпочата широкомасштабна психологічна війна, де були задіяні офіційні представники та співробітники спеціальних служб. Поряд з підготовкою громадської думки своїх співітчизників країни коаліції доклали значних зусиль щодо налаштування сусідніх з Югославією держав проти неї, а також нейтралізації дружніх до Югославії.

 


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  3. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  4. Автоматизація касових операцій
  5. Автономна Республіка Крим, регіональні та місцеві органи державної влади.
  6. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  7. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  8. Аналіз динаміки та структури валютних операцій
  9. Аналіз доходів та витрат від операцій з цінними паперами.
  10. Аналіз ефективності кредитних операцій
  11. Аналіз основних систем трудового і професійного навчання: предметної, предметно-операційної, операційної, операційно-предметної, системи ЦІП, операційно-комплексної тощо.
  12. Аналіз пасивних операцій банку




Переглядів: 685

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Органи психологічних операцій Румунії | Концепція інформаційної війни Китаю

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.336 сек.