Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Забруднення літосфери

Екологічна безпека літосфери

Характеристика літосфери

Літосфера (від грец. Літос - камінь) - зовнішня тверда оболонка земної кулі, яка складається з осадових, вивержених та метаморфічних порід. Основними складовими літосфери є такі оболонки: земна кора, мантія і ядро. Земна кора є найбільш важливим компонентом літосфери, представляє собою тонку верхню оболонку землі, яка має товщину на континентах 40-80 км, під океаном — 5-10 км і становить близько 1% маси Землі. В цілому, суходіл літосфери займає 29,2% або 148 млн. км" поверхні землі. З них сільськогосподарськими угіддями зайнято 33,1%, лісами - 30,1% І приблизно 37,8% припадає на гори, тундру, пустелі, населені пункти та промислові об'єкти.

Температура на поверхні землі змінюється від +90°С у пустелях до -70 — (-80)°С в Антарктиді. З глибиною температура поступово стабілізується і на певній глибині від поверхні є сталий пояс температури, що дорівнює середньорічній температурі місцевості. Нижче цього поясу температура поступово підвищується на 1°С на кожні 33 м глибини.

Основні елементи земної кори: кисень, водень, силіцій, алюміній, залізо, магній, кальцій і натрій, що складають 95% її маси.

На континентах земна кора має три прошарки: верхній - осадові породи, середній - граніти, гнейси, лабрадорити, нижній - базальт. Під океаном два прошарки - осадові породи, що залягають на базальтах.

Літосфера є середовищем всіх мінеральних ресурсів та грунту (у верхній частині земної кори), які забезпечують життєдіяльність всіх живих організмів.

За останні десятиріччя, темпи використання природних ресурсів поставили багато з них на межу зникнення, а забруднення грунтів — до їх деградації. Характерною особливістю біосфери є те, що забруднення переміщуються в ній значно повільніше, ніж у гідросфері та атмосфері. Тому відбувається концентрування токсичних речовин з подальшою міграцією їх у різні середовища у процесі біологічного та геохімічного колообігу речовин. В результаті порушується динамічна рівновага природних циклів, які складались впродовж багатьох мільйонів років. А це частково приводить до регіональних екологічних криз та незворотних катастрофічних змін в біосфері.

Забруднення літосфери відбувається як природнім шляхом, так і в результаті антропогенної діяльності. Під впливом природних процесів, які відбуваються в космосі та на земній поверхні, проходять стихійні лиха, які супроводжуються падінням метеоритів, землетрусами, повенями, буревіями TOUJO. В результаті руйнуються природні ландшафти, господарські об'єкти, знищуються сільськогосподарські угіддя, гинуть у величезній кількості

Забруднення, спричинені антропогенною діяльністю, поділяються на три категорії: промислові, побутові і сільськогосподарські.

Основна маса промислових відходів утворюється на підприємствах таких галузей: гірнича та гірничохімічна (відвали порід, шлаки); металургія (шлаки, шлами, солі та оксиди феруму і важких металів); енергетика (шлаки, попіл, сажа, радіоактивні відходи): металообробна (стружка, ливарні відходи); хімічна і суміжні галузі (фосфогіпс, пластмаси); харчова, фармацевтична. Особливо вражають обсяги видобутку природних мінеральних ресурсів, майже всі з яких відносяться до невідновних, так як їх відтворення значно перевищує термін використання. Внаслідок гірничо­добувних робіт на поверхню землі виноситься 5 км' породи, при цьому використовується лише 2-6% видобутого, а решта надходить у відвали, забруднюючи землі.

Видобуток корисних копалин пов'язаний також з будівництвом свердловин, шахт та кар'єрів, що приводить до відчуження родючих земель, зміни природних ландшафтів та погіршення екологічної ситуації. Так, гірничо-збагачувальними комбінатами Криворізького залізорудного басейну створені велетенські кар'єри завдовжки кілька кілометрів, У шламосховищах накопичується забруднена вода, яка підтоплює прилеглі території та забруднює підземні води. З їх поверхні вітрами розноситься пил на великі відстані. У Донбасі за роки існування вугільної промисловості навколо шахт утворилося близько тисячі териконів з відвальних попід.

Значним забрудником літосфери є побутові відходи, які створюють житлово-комунальні господарства та військово-промисловий комплекс. Житлово-комунальні господарства здійснюють інтенсивне будівництво житла і доріг та інших господарських об'єктів, що пов'язано з відчуженням родючих земель та утворенням величезної кількості будівельного сміття. Землю забруднюють побутове сміття, харчові відходи, непридатні предмети домашнього вжитку тощо. Кількість побутових відходів невпинно зростає. Знано статистики б Україні на кожного міського мешканця щос-оку ) тзорюється 300-700 кг відходів, а загальний обсяг складає біля 40 млн.м, яке захоронюють на 656 міських звалищах площею біля 3300 га. З Україні тільки б сміттєспалювальних заводів.

Сільськогосподарські відходи переважно утворюються в результаті сільськогосподарської діяльності людини і цю сферу діяльності ще називають агросферою.

Неефективна сільськогосподарська діяльність привела до досить вагомих локальних і регіональних змін природного середовища. Так, необдумане вирубування, викорчовування і випалювання тисяч гектарів лісів, розорювання земель і заміна багатотрав'я монокультурами.. витоптування свійськими тваринами луків і пасовищ спричинили сильне збідніння ландшафтів, розвиток пустель, зміни режиму і складу поверхневих і ґрунтових вод, значного погіршення екологічних умов, В посліди їй час природні екосистеми все більше витісняються штучними агроекосистемами, в яких превалюють рослини І тварини корисні тільки людині. Таке заміщення супроводжується вимиранням значної кількості рослин і тварин, збіднінням і деградацією грунтів - одного з найголовніших компонентів як літосфери, так і біосфери в цілому.


Читайте також:

  1. V. Антропогенне забруднення навколоземного простору.
  2. Антропічні аспекти. Забруднення та самоочищення геосистем
  3. Антропогенне забруднення природного середовища. Джерела забруднень
  4. Антропогенні забруднення біосфери
  5. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери
  6. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 1 страница
  7. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 2 страница
  8. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 3 страница
  9. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 4 страница
  10. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 5 страница
  11. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 6 страница
  12. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 7 страница




Переглядів: 2663

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція №2. ОСНОВНІ СКЛАДОВІ БІОСФЕРИ | Характеристика грунту та основних його забрудників

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.