Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи ліцензій програмного забезпечення

В даний час в Інтернеті існує велика кількість програм. При цьому багато хто знає, що програми, які викачуються з Інтернету, бувають безкоштовні (freeware), умовно безкоштовні (shareware) і платні (commercialcc). Однак не багато хто знає про такі екзотичні варіанти, як Postcardware, Careware, Homepageware. Про ці та інші типи програм і піде мова далі.

Freeware

Вільно поширювані програми. Платити за них не треба. Думка про те, що їх пишуть в більшості своїй студенти, яким важко приймати оплату за них, які просто вчаться такому захоплюючому ремеслу, як програмування, є помилковим. Дуже багато серйозних компаній писали, пишуть і, сподіваюся, будуть писати freeware-програми. Справа в тому, що freeware - прекрасний інструмент в просуванні нових технологій і продуктів. Наприклад, усім відома програма спілкування ICQ. Це популярний безкоштовний продукт, який має дуже сильні позиції в порівнянні з платними програмами. Деякі shareware-програми стають безкоштовними. Всім відомий мультімедіа програвач Winamp спочатку був shareware-програмою вартістю в $ 10. Однак після того, як сайт winamp.com став залучати велику кількість відвідувачів, розробники, отримуючи солідні доходи від реклами, вирішили зробити свій продукт безкоштовним, ще більше збільшивши його популярність і свої гаманці.

Shareware

«Умовно безкоштовне програмне забезпечення». Таку довгу назву незручно вимовляти так часто, як часто це роблять розробники. Тому в своєму колі спілкування російськомовний варіант цього типу програм - «шаровари». Більш офіційно вживається і ще одне найменування цього типу ПО - «пробне» (trial). Основна перевага shareware - «спробуй, перш ніж купити» (try before you buy). Користувачеві надається продукт з деякими обмеженнями, поки він його не придбає. Обмеження можуть бути функціональними (не всі можливості доступні) та/або тимчасовими (найчастіше програма працює 30 днів або певну кількість запусків). У цей час користувач може тестувати програму, освоювати її можливості. Якщо користувач вирішує, що ця програма йому потрібна, він повинен зареєструватися, заплативши авторові певну суму - в іншому ж випадку зобов'язаний припинити використання програми і видалити її зі свого комп'ютера. Цей тип програмного забезпечення вельми зручний для користувача. Адже, купуючи програму в магазині, ви можете тільки почитати про її можливості, однак не зможете бути впевнені в тому, що вона підходить саме вам або не буде конфліктувати з іншими додатками, які вже встановлені на вашому комп'ютері. Всі ці переваги не йдуть на шкоду технічної підтримки. Користувач може отримати консультацію щодо роботи програми через e-mail або за телефоном. Оплата програми може бути проведена будь-яким зручним способом: за допомогою електронної валюти, банківського переказу, поштового переказу, кредитною карткою, чека і т.д. Також за наявності поважної причини гроші можуть бути повернені. Багато користувачів більше довіряють програмам, що продаються в «коробкових» варіантах. Вони звикли, що за такими програмами стоїть великий і надійний постачальник і служба технічної підтримки. Це всього лише міф. Майбутнє за shareware - в цьому сумнівів немає.

Public domain software

Дуже схожий на freeware - програми цього типу також розповсюджуються безкоштовно. Однак, на відміну від freeware, де автор програми має всі права на програму, у випадку з public domain у нього ці права відсутні. Програма поширюється разом з вихідним кодом, і автор відмовляється від своїх прав. Головною ідеєю був розвиток програми надалі. Однак у силу того, що програма була «нічия», хто завгодно міг злегка модифікувати код, відкомпілювати і поширювати її як платну. З цієї причини таких програм в даний час просто не знайти.

Open Source

Розвиток концепції public domain software, в якій враховані помилки попереднього варіанту. Програма, як і раніше, поширюється на безкоштовній основі разом з вихідним кодом. Однак автор вже не відмовляється від своїх прав. Існує система вимог до ліцензії на програмний продукт, який називається The Open Source Definition (OSD), яка представлена на сайті. До програми обов'язково повинен бути доданий вихідний код. Модифіковане ПЗ повинно поширюватися на тих же умовах, що і вихідний продукт. Автор початкового продукту має право вимагати, щоб вихідний код програми розповсюджувався без змін, але в комплекті з відповідними модифікуючими патчами (patches - виправлення).

Commercialcc

Комерційний тип програмного забезпечення, тобто поширюване за плату. Оплата повинна бути проведена відразу після отримання копії ПО на ліцензійному диску з фірмовою упаковкою (часто такі програми називають «коробчастими»). Використання такої програми без попередньої оплати є незаконним. Споживачі не хочуть купувати кота в мішку, тому багато компаній надають демо-ролики або варіанти програми з обмеженими функціональними можливостями. Деякі комерційні програми розповсюджуються і як shareware, однак при цьому вартість їх на порядок дешевше. Адже виробник позбавлений від витрат на упаковку, друк керівництва користувача, комісійних відрахувань і т.п.

Adware

До цієї категорії відносяться програми, які під час своєї роботи демонструють користувачеві рекламу - найчастіше графічні банери розміром 468x60 крапок. Adware поєднує в собі freeware і shareware. З одного боку, користувач не зобов'язаний оплачувати програму і може нею користуватися як завгодно довго, з іншого - у нього є стимул сплатити програму, адже в цьому випадку він позбудеться від цього проклятого банера, який так довго його нервує. Найбільший розвиток цей тип отримав в програмах, які працюють в Інтернеті, адже саме звідти викачується нова реклама. Наприклад, браузери, download-менеджери та програми дозвону.

Donationware

Таке ПЗ також розповсюджуються безкоштовно, проте розробник програми в ліцензійній угоді указує, що, якщо користувачеві програма подобається, то він може (а не зобов'язаний) вислати грошову винагороду. Іноді сума вказується конкретно, а іноді пишеться «хто скільки може». На жаль, як показує практика, користувачі дуже мляво реагують на такі прохання і дуже рідко висилають гроші. Такий тип програмного забезпечення привертав авторів в той час, коли програмістам-одиначкам було вкрай важко самостійно приймати платежі від користувачів. Сьогодні існує велика кількість реєстраторів, які беруть на себе всі турботи по прийому платежів, тому спосіб donationware зустрічається вкрай рідко.

Postcardware (або Cardware)

Екзотичний спосіб розповсюдження програм, при якому автор просить користувачів зареєструватися, надіславши йому поштову листівку. Такий спосіб не принесе автору грошей - тільки колекцію листівок з виглядом різних куточків земної кулі.

Homepageware

Це дуже бридкий тип програм. Чимось схожий на adware: ви також не зобов'язані оплачувати реєстрацію, проте при кожному запуску програми вашою домашньою сторінкою ставатиме сторінка програми. Такий тип програм не поширений унаслідок варварського ставлення до користувачів.

Careware

Зовсім вже екзотичний спосіб. У ліцензійній угоді до програми сказано, що користувач повинен на годину, день або тиждень перестати скаржитися на життя і сказати кому-небудь слова підбадьорення.


Читайте також:

  1. I. Введення в розробку програмного забезпечення
  2. II.1 Програмне забезпечення
  3. III. Етапи розробки програмного забезпечення
  4. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  5. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  6. Аналіз програмного забезпечення з управління проектами.
  7. Апаратне забезпечення USB
  8. Апаратне забезпечення мереж
  9. Аудит формування і використання власного капіталу та забезпечення зобов'язань.
  10. Біохімічний контроль за розвитком систем енергозабезпечення
  11. Будинків іспоруді забезпечення нормальних умов їх будівництва й експлуатації
  12. В залежності від мети та характеру угоди, які лежать в основі випуску векселів, а також їх забезпечення розрізняють комерційні, фінансові та фіктивні векселя.




Переглядів: 3585

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ефективність застосування логістики на підприємстві | Сила тиску на плоску пластину

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.