Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



І його основні форми.

Тема №12. Суспільне відтворення, суспільний продукт

План:

1. Суспільне відтворення: сутність, проблеми збалансованості.

2. Марксистська модель рівноваги суспільного відтворення.

3. Результати суспільного відтворення.

 

1. Суспільне відтворення: сутність, проблеми збалансованості.

Економіка завжди існує в державних кордонах і, отже, її ресурси,можливості, потенціал обмежені не тільки наявними умовами відтворення, але й наявністю корисних копалин, населенням, територією, географічними факторами тощо. Іншими словами, суспільне відтворення, тобто постійно поновлюване виробництво, розподіл, обмін і споживання в даній країні завжди здійснюється як національне відтворення.

Проблема збалансованості, тобто забезпечення відповідності виробництва і потреб, відповідності обсягу і структури виробництва витратам і доходам у суспільстві є основною проблемою відтворення будь-якого типу господарства, будь-якої економічної системи. Якщо глянути на розвиток суспільного відтворення історично, то ми побачимо лише різні модифікації цієї проблеми, що розрізняються не тільки способами підтримки народногосподарської збалансованості, але і різноманітністю кола потреб, ступенем складності суспільних зв'язків, особливостями економічних форм виразу пропозиції з боку виробництва і потреб.

В умовах ринкової економіки ця проблема виступає як проблема реалізації суспільного продукту, коли потрібна відповідність пропорцій відтворення не тільки за натуральною формою, але і за вартістю. Ця проблема в реальній дійсності ринкового господарства виступає як проблема відповідності між сукупним попитом та сукупною пропозицією суспільства. Причому ця відповідність повинна бути досягнута не тільки за обсягом, але і за структурою.

Рішення проблеми реалізації дозволяє досягти цілей макроекономічної
політики: зростання реального суспільного продукту, високого рівня
зайнятості, стабільного рівня цін і експортно-імпортної рівноваги.

 

Проблема пропорцій і їхньої збалансованості - ключова проблема відтворення. Порушення збалансованості навіть в одній ланці економіки може привести до ланцюгової

реакції порушень у всьому народному господарстві, викликавши економічні потрясіння. Пропорції в економіці різноманітні. Їхня класифікація може бути проведена за декількома критеріями.

По-перше, необхідно виділяти найбільш загальну пропорцію між виробництвом і споживанням.Ця пропорція має в економіці різноманітні форми прояву. У складі суспільного продукту - це пропорція між засобами виробництва і споживчими благами і послугами, створеними протягом року. Якщо підсумовувати всю продукцію, вироблену в економіці, включаючи проміжний продукт, то дана пропорція виступає як пропорція між І підрозділом(засоби виробництва) і ІІ підрозділом(предмети споживання) суспільного виробництва. Пропорція між виробництвом і споживанням є найбільш загальноюі наскрізноюпропорцією відтворення, яка охоплює усі форми продукту і накопичених ресурсів.

Інший різновид пропорцій - це пропорції між сферами і секторамиекономіки. Відображенням цієї пропорції у валовому продукті є пропорція між виробництвом товарів і виробництвом послуг.У даний час у розвинутих країнах частка послуг у ВВП існує в межах 2/3-3/4. Змінилася структура послуг: тут величезне зростання досягається в сфері послуг фінансів, кредиту, страхування. Важливою пропорцією також є співвідношення між соціальною сферою, яка включає освіту, національну культуру, охорону здоров'я і. житлові умови населення, та іншими сферами і галузями народного господарства, які прямо не забезпечують соціальні умови життя громадян.

Третя група пропорцій - пропорції між галузями народного господарства.Вони складають базову структуру народного господарства, поєднують ті ланки економіки, які однотипні за видами продукції і, отже, технологічними умовами, засобами і предметами праці.

Четверта група пропорцій - співвідношення між частинами суспільного продукту, які виконують особливу відтворювальну роль в економіці. Як такі пропорції можна, наприклад, виділити співвідношення між різними елементами валового національного продукту, обчисленнями в системі національних рахунків. Аналіз даних пропорцій надає багату інформацію про стан економіки країни та її динаміку.

2. Марксистська модель рівноваги суспільного відтворення

Питання про схематичне зображення національного відтворення має багатовікову історію. Можна виділити кілька принципових спроб описати механізм національного відтворення. При цьому важливо знайти таку залежність між усіма складовими, при якій економіка знаходиться в рівновазі.

Загальною економічною рівновагоюназивається такий стан національної економіки, при якому на ринках одночасно забезпечується рівність попиту та пропозиції і жоден з економічних агентів не зацікавлений у зміні обсягу своїх покупок чи продажів.

У реальному житті рівновага є виключенням, скороминущим явищем, що рідко досягається. Нормальний стан економіки припускає можливість відхилення на окремих ринках від стану загальної рівноваги. Однак рівноважний аналіз широко використовується, тому що в досягненні рівноваги зацікавлені всі економічні агенти.


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  3. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  4. Артеріальний пульс, основні параметри
  5. Банківська система та її основні функції
  6. Біржові товари і основні види товарних бірж. Принципи товарних бірж.
  7. Будова й основні елементи машини
  8. Будова оптоволокна та основні фізичні явища в оптоволокні.
  9. Бюджетування (основні поняття, механізм).
  10. Валютний ринок, основи його функціонування. Основні види валютних операцій
  11. Варіатори та їхні основні параметри
  12. Взаємодія культур і національна самобутність народів. Тенденції культурної універсалізації та її форми.




Переглядів: 719

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Агропромислова інтеграція. Агропромисловий комплекс (АПК). | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.