Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Наслідки аварії на Чорнобильській атомній електростанції

Еколого-економічні проблеми використання лісових ресурсів України

 

Серед рослинних угруповань планети особливе місце належить лісам. Ліси - невід'ємна частина біосфери, бо безпосередньо впливають на випаровування, поверхневий і внутрішньоґрунтовий стік атмосферних опадів, на гідрологічний режим річок, тобто на водний баланс даного ландшафту. Ліси планети відіграють важливу роль у регулюванні газового складу атмосфери, постачаючи понад половину загальної кількості кисню, який виділяють зелені рослини в процесі фотосинтезу. Різке зменшення площі лісів на земній кулі призведе до значних порушень природних умов у глобальному масштабі. Ліси захищають ґрунт від розмивання поверхневими стоками, видування вітром, закріплюють піски, уповільнюють швидкість вітру над сільськогосподарськими угіддями, послаблюють негативний вплив холодних вітрів і суховіїв. Тому урожаї на захищених лісом ланах значно вищі та стабільні. Ліс є своєрідним гігантським фільтром, що очищає повітря від пилу і мікроорганізмів. Ліси потрібно охороняти від пожеж, незаконних рубок, порушень правил лісокористування, негативного впливу технічних факторів. Слід підвищувати продуктивність лісових насаджень, ефективно використовувати рекреаційні території, удосконалювати лісоексплуатацію і технології переробки деревини. Підвищенню продуктивності лісів сприяють такі фактори: поліпшення природних умов життя дерев, застосування добрив, раціональний обробіток ґрунту, поліпшення мікроклімату в насадженнях. Це сприяє збагаченню ґрунту азотом і гумусом, поліпшенню його структурного складу, кращому розвитку кореневих систем дерев, підвищенню стійкості рослин проти шкідників і хвороб, збільшенню приросту деревини. Від шкідників і хвороб лісу захищають, приваблюючи птахів, створюючи сприятливі умови для їх розмноження, застосовуючи біологічні препарати.

Ліси України виконують переважно водоохоронну, захисну, санітарно-гігієнічні функції; промислово-експлуатаційне значення їх обмежене. З метою охорони лісів розроблено цілу схему комплексного лісогосподарського використання, на основі якої має здійснюватися ведення господарства, охорона лісів. На превеликий жаль, реальний стан лісового господарства дуже негативний. Згідно Лісового кодексу, фізичні та юридичні особи, що порушують правила користування лісовими ресурсами, несуть кримінальну, адміністративну та інші форми відповідальності.

 

Важко переоцінити трагічні наслідки чорнобильської катастрофи, що стала, для України фатальним фактором, який спричинив загрозу генетичному здоров’ю нації. Це трагедія не регіонального, а глобального масштабу. Радіоактивні випромінювачі – створили високий радіаційний фон і сприяли зовнішньому опроміненню людей. Багато з них потрапили в організм через органи дихання, травлення, шкіру. Після аварії основним радіонуклідом був радіоактивний йод, що є одним з найбільш токсичних радіонуклідів і нагромаджується у щитоподібній залозі, а потім з гормонами здійснює кругообіг у організмі, відщеплюється у печінці і частково виводиться через нирки. Радіоактивний 137Сs відкладається переважно в м’язах, проникає в клітини і піддає організм рівномірному опроміненню. Плутоній є дуже небезпечним елементом, він переходить у америцій і поглинається організмом, викликаючи дуже важкі захворювання різного ступеня.

Вчені стверджують, що в Україні на території, насиченій атомною радіацією, проживає понад 4 млн. осіб. Майже 100 тисяч людей живе там, де рівень радіації все ще загрожує здоров’ю людини. Підрахунок демографів показали, що протягом 2-3 поколінь в Україні основна частина молодого населення може бути психічно і фізично неповноцінною з огляду на те, що з’являються мільйони психічно хворих і недорозвинених людей.

Найбільше потерпіла від радіації Житомирська область. На забрудненій території проживає близько 362 тис. людей. У 1986 році 5,5 тис. дітей отримали тут критичну дозу опромінення. Радіоактивне забруднення охоплює, понад 6000 населених пунктів. У селищі Народичі, що поблизу ЧАЕС, в 1990 році дві третини дітей мали захворювання крові і нирок, катаракту, вегето-судинну дистонію тощо. Констатовано чисельні прояви аномалій у поголів’ї тварин. Сільське населення вимушене споживати продукти власного виробництва, що дає 80-90% сумарного опромінення. Радіонукліди Київського та Канівського морів забруднюють підґрунтові води, які п’ють понад 4 млн. людей. У Рівненській області заражено понад 304 населених пунктів у шести північних районах області, де проживає близьке 250 тис. людей, у тому числі 80 тис. дітей.

Серед населення збільшується кількість шлунково-кишкових хворих, серед дітей і вагітних жінок стають дедалі поширеними випадки анемії. Внаслідок катастрофічного становища приріст населення України в останні роки різко знизився. Смертність перевищує народжуваність. Порушились генетичні процеси, народження дітей з різними хворобами спадковими збільшилось в 2-4 рази. Україна посіла перше місце за рівнем дитячої смертності в світі. Значно збільшилась кількість серцево-судинних захворювань, особливо інфаркту міокарда та ішемічної хвороби серця, судинних уражень мозку, захворювань на рак, бронхіальну астму, цукровий діабет, алергічних захворювань та захворювань травного каналу, випадіння волосся і неврози.

Сильним радіоактивним забрудненням уражено 5 млн. га території України (32 райони 6 областей), більша частина, яких – сільськогосподарські угіддя, забруднено 1,5 млн. га лісів. Велику небезпеку довкіллю завдають близьке 1000 тимчасових могильників навколо атомної електростанції, у яких знаходиться 40 млн. т твердих відходів з сумарною радіоактивністю понад 200 тис. Кі, а саркофаг над четвертим блоком містить велику кількість радіоактивного бруду потужністю в багато сотень тисяч Кюрі, надійність нерозповсюдження якого зовсім не гарантована. Могильники вже сьогодні протікають, саркофаг з роками стає все більш радіоактивним, його конструкції просідають, деформуються. У 1990 р. експертна комісія оцінила збитки від катастрофи на ЧАЕС у 250 млрд. крб., але як можна оцінити втрату людського здоров’я, не прожиті життя людей, що не народились.

Отже, в Україні, що має в цілому сприятливі умови для життя, розвинулись негативні процеси та явища: посилюються радіаційне, хімічне, теплове та інші види забруднень, що значною мірою впливають на рівень життя людини, в першу чергу, на її здоров’я та тривалість життя. У таких промислових містах, як Запоріжжя, Дніпродзержинськ, Кременчук зареєстровано зростання онкологічних захворювань у дітей у 5-7 разів. В 1991 році вперше за післявоєнний час смертність населення України перевищила народжуваність. В послідуючі роки така ситуація не тільки збереглася, але й набула загрозливої динаміки. Якщо в 1991 році цей негативний показник із розрахунку на 1 тис. чоловік складав 0,8, то в 1992 році – 2, в 1993 році – 3,5, в 1994р. – 4,7, в 1995р. – 5,8, в 1996 р. – 6,7. Тобто, тільки за 5 років показник смертності зріс більш ніж у 8 разів.

Особливо тривожною тенденцією є збільшення смертності серед людей працездатного віку. Втрати працездатного населення перевищують 24% загальної смертності. По темпам вимирання людей Україна входить в першу десятку країн світової спільності, а по тривалості життя займає 60-те місце у світі. Різко збільшується кількість професійних захворювань.

Дитяча смертність в Україні найвища в Європі, 80% вагітних жінок – хворі. Зростає кількість людей з порушеною спадковістю. Лише за останнє десятиріччя в країні у 5 разів збільшилась кількість неповноцінних дітей. До закінчення середньої школи 46% випускників набувають різних хронічних захворювань. З 1986 року на 5% щорічно зростає кількість народжених дітей-мутантів.

Аварія на ЧАЕС – це глобальна проблема людства. Внаслідок аварії потерпів не лише генофонд нації, а і країни Європи теж стали осередками забруднення радіоактивними речовинами.

Людство ще багато років буде відчувати вплив події 26 квітня 1986 року...

 


«Дій локально, мисли – глобально!”


Читайте також:

  1. F) Наслідки демографічного вибуху.
  2. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  3. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  4. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  5. Аварії і катастрофи на транспорті.
  6. Аварії на пожежно-вибухонебезпечних об’єктах
  7. Аварії на радіаційно небезпечних об’єктах.
  8. Аварії на транспорті
  9. Аварії на транспорті.
  10. Аварії на хімічно небезпечних об’єктах.
  11. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  12. Аварії на шахтах.




Переглядів: 965

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Екологічні наслідки забруднення атмосферного повітря України | Державне управління у галузі охорони НПС та раціонального природокористування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.