Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Класифікація рахунків за призначенням, побудовою та балансом

За призначенням і структурою рахунки бухгалтерського обліку класифікують залежно від того, як на рахунках відображено господарські засоби, їх джерела і господарські процеси, що саме обліковується за дебетом і кредитом певного рахунку.

За призначенням і структурою рахунки бухгалтерського обліку поділяють на такі групи:

- основні

- регулювальні

- операційні

- фінансово результатні

- позабалансові

Основні рахункивикористовують у бухгалтерському обліку для контролю за станом і рухом господарських засобів та джерел їх утворення. Вони у своїй сукупності характеризують майновий стан підприємства і є основою для складання бухгалтерського балансу. Основні рахунки поділяють на інвентарні, фондові і рахунки розрахунків.

Інвентарні рахунки використовують для обліку наявності та руху матеріальних цінностей і коштів. До них належать рахунки “Основні засоби”, “Нематеріальні активи”, “Каса”. Ці рахунки є активні.

Фондові рахунки використовують для обліку й контролю за станом, змінами фондів і джерел засобів цільового фінансування. До них належать рахунки “Статутний фонд”, “Резервний фонд”. Ці рахунки є пасивні.

Рахунки розрахунківвикористовують для обліку і контролю за розрахунками даного підприємства з іншими фізичними і юридичними особами. На цих рахунках здійснюється облік заборгованості, що виникає у процесі господарської діяльності підприємства, і зміну цієї заборгованості. Рахунки розрахунків поділяють на активні, пасивні й активно – пасивні.

Активні рахунки розрахунків використовують для обліку розрахункових взаємовідносин з іншими юридичними і фізичними особами за передані їм цінності або надані послуги. До цих рахунків належать “Розрахунки з підзвітними особами”, “Розрахунки з покупцями і замовниками”.

Пасивні рахунки розрахунків використовують для обліку розрахункових взаємовідносин з іншими юридичними і фізичними особами за отримані від них матеріальні цінності, позики, з робітниками і службовцями щодо оплати праці, з бюджетом, з органами соціального страхування тощо.

Активно – пасивні рахунки розрахунків застосовують в обліку для розрахунків із дебіторами і кредиторами за господарськими операціями, внаслідок яких заборгованість підприємства може бути або дебіторська, або кредиторська. До них належать такі рахунки: “Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами”.

Регулювальні рахунки застосовують в обліку для уточнення оцінки господарських засобів і їх джерел. Їх поділяють на: контрарні, доповнювальні, контрарно – доповню вальні.

Контрарні регулювальні рахунки уточнюють оцінку засобів або їх джерел, облік яких ведеться на основних рахунках.

Доповнювальні регулювальні рахунки призначені для дооцінки засобів та їх джерел, облік яких ведуть на основних рахунках. Якщо основні рахунки активні, то і доповнювальні активні, а якщо пасивні, то й доповнювальні пасивні.

Контрарно – доповнювальні регулювальні рахунки поєднують ознаки контрарних і доповню вальних рахунків. Такі рахунки відкривають в аналітичному обліку готової продукції, матеріалів, незавершеного виробництва.

Операційні рахунки використовують для відображення і контролю господарських процесів, пов’язаних з операціями постачання, виробництва і реалізації продукції. Операційні рахунки поділяють на збірно – розподільчі, калькуляційні і порівняльні.

Збірно – розподільчі рахунки призначені для обліку витрат, що пов’язані з проведенням певних господарських процесів, які в момент їх здійснення неможливо безпосередньо віднести на затрати по конкретному об’єкту. До цієї групи рахунків належать: “Загально виробничі витрати” тощо.

Бюджетно – розподільчі рахунки призначені для розмежування і точного визначення витрат між двома суміжними періодами.

Калькуляційні рахунки призначені для обліку різних витрат, що має на меті визначення фактичної собівартості готової продукції, робіт, послуг.

Порівняльні рахунки використовують для порівняння і контролю надходжень за реалізовану продукцію і витрат на її виготовлення.

Фінансово – результатні рахунки призначені для поточного обліку й контролю фінансових результатів господарської діяльності підприємств. За дебетом цих рахунків відображають збитки і втрати, а за кредитом – прибутки від основної діяльності.

Розглянуті рахунки бухгалтерського обліку за наявності на них сальдо відображають на відповідних статтях бухгалтерського балансу і тому їх називають балансовими.

Поряд з балансовими рахунками існують рахунки, які відображають у бухгалтерському балансі і тому їх називають позабалансовими. Позабалансові рахунки призначені для обліку засобів, які не належать даному підприємству, але перебувають тимчасово в його користуванні

4. Взаємозв’язок між синтетичними рахунками, субрахунками і аналітичними рахункамиСтруктура Плану рахунків зорієнтована на потреби складання фінансової звітності (Балансу, Звіту про фінансові результати, Звіту про рух грошових коштів, Звіту про власний капітал). Тому в ньому чітко розмежовано балансові та номінальні рахунки, які застосовуються для обліку витрат, доходів і фінансових результатів діяльності. Балансові рахунки побудовані таким чином, щоб їх сальдо відповідало сумам, які відображаються у статтях Балансу. При цьому такі рахунки об’єднані в класи згідно з розділами активу і пасиву Балансу. Показники розділів І – ІІІ активу Балансу заповнюються на підставі даних рахунків класів 1 – 3, показники розділів І – V пасиву Балансу – на підставі даних рахунків класів 4 – 6.

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  7. Аудит використання трудових ресурсів і розрахунків з оплати праці
  8. Аудит розрахунків з бюджетами
  9. Аудит розрахунків з оплати праці й за соціальним страхуванням.
  10. Аудит розрахунків з постачальниками і підрядниками
  11. Аудит розрахунків з постачальниками і підрядниками
  12. Аудит розрахунків за відшкодуванням завданих збитків




Переглядів: 1019

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА 6. ПЛАН РАХУНКІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ | Меморіально-ордерна форма обліку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.