Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні фактори суспільного виробництва та їх взаємозв’язок.

Для здійснення процесу виробництва необхідні певні умови – фактори виробництва.

Фактори виробництва – це всі необхідні елементи, які використовуються для виробництва матеріальних і духов­них благ.

Для виробництва того чи іншого блага є свій набір факторів. Тому їх класифікують, об’єднуючи в певні гру­пи.

В економічній науці є різні підходи до класифікації факторів виробництва.

Наприклад, марксистська теорія поділяла всі фактори виробництва на дві великі групи: особистий фактор виробництва та речовий фактор виробництва. Під особистим факторомвиробництва розуміють робочу силу як сукупність фізичних та інтелектуаль­них здібностей людини до праці. Під речовим факторомвироб­ництварозуміють сукупність засобів праці, предметів праці та природних умов.

Однак такий розподіл факторів виробництва не визнається сучасною економічною наукою, тому, що він має за­надто спрощений характер і не враховує тих змін, котрі відбу­лися в структурі факторів виробництва.

У другій половині XIX ст. ряд західних економістів ввели в науковий обіг три фактори виробництва: працю, капітал, землю, кожен з яких створює його власнику певний вид доходу.

А на початку XX ст. засновник нео­класичної теорії А. Маршалл поряд з названими трьома фактора­ми визначив четвертий – підприємницькі здібностіщодо органі­зації та управління виробництва.

Однак на кожному етапі розвитку суспільного виробництва під впливом науково-технічного прогресу постійно з’являються нові складові процесу виробництва, які з часом перетворюються на самостійні фактори виробництва. Тому економічна наука постійно розши­рює і доповнює класифікацію факторів виробництва.

Сучасна вітчизняна і світова економічна наука до складу фак­торів виробництва відносить: працю, капітал, землю, підприєм­ницькі здібності, науку, інформацію, екологію(рис. 2.5.).

 

Рис. 2.5. Фактори виробництва

 

Працяяк фактор виробництва є фізичною та інтелектуаль­ною діяльністю людини, спрямованою на виробництво еконо­мічних благ і надання послуг.

В економічній науці протягом останнього часу праця освіче­ного та кваліфікованого працівника розглядалася як головний фактор економічного і соціального прогресу суспільства та отримала назву “людський капітал”.

Людський капітал – накопичений людиною певний запас знань, навичок, здібнос­тей, а також стан здоров’я, які доцільно та ефективно вико­ристовуються в тій чи іншій сфері суспільного виробництва.

Але, науково-технічний прогрес висуває нові вимоги до кожного працівника.

По-перше,зростають вимоги до кваліфікації і відповідальності праців­ників за функціонування потужної і складної техніки. Сучасний робітник має бути висококваліфікованим.

По-друге,технічний прогрес вимагає робітника творчого, надаючи йому необхідні права і свободи, а тому праця має бути вільною.

По-третє,праця в умовах НТП має бути також матеріально забезпечена. Сучасний робітник зможе нормально працювати лише в разі забезпечення його необхідними житловими та іншими побутовими умовами.

Капітал – це економічний ресурс, що визначається як су­купність усіх технічних, матеріальних і грошових засобів, що використовуються для виробництва товарів та послуг.

Цей фактор виявляється в основному в двох формах: нату­рально-речовій та грошовій.

Натурально-речовий склад капіта­лу представлений машинами, станками, обладнанням, споруда­ми, транспортними засобами, сировиною, матеріалами, які задіяні у процесі виробництва.

Грошова форма – це коли капітал виступає у ви­гляді певної суми грошей, необхідної підприємцю, який розпо­чинає свою діяльність, для придбання засобів виробництва та наймання робочої сили.

Земляяк фактор виробництва включає в себе саму землю, а також лісові й водні ресурси, родовища корисних копалин та інші природні багатства, що використовуються у виробничому процесі.

При цьому сама земля в цій сукупності факторів розглядає­ться як основний фактор виробництва, що має ряд спе­цифічних ознак:

по-перше, земля є кількісно обмеженим фактором вироб­ництва (29 % від її загальної площі планети);

по-друге, земля є невідтворюваним фактором виробниц­тва;

по-третє, земля є фізично непереміщуваним фактором виробництва;

по-четверте, земля як фактор виробництва має здатність не зношуватись фізично та не старіти морально;

по-п’яте, земля широко використовується як територія для будівництва виробничих будівель, розміщення транспортних та інших ко­мунікацій, добування корисних копалин та ін.

Наука– це специфічна форма людської діяльності, спря­мована на отримання та систематизацію нових знаньпро при­роду, суспільство і мислення.

Втілюючись у виробничій діяльності людей у вигляді ство­рення нових засобів праці, впровадження прогресивних техно­логій, використання нових видів енергії, матеріалів, передових методів організації виробництва та праці тощо.

Інформаціяв сучасних умовах є найважливішим фактором суспільного виробництва, який можна визначити як систему збирання, обробки та систематизації різноманітних знань лю­диниз метою використання їх у різних сферах життєдіяльності й насамперед в економічній сфері.

Екологічний фактор виробництва – це система спеціалізованих видів трудової діяльності та витрат, спрямованих на раціональне викори­стання природних ресурсів, охорону навколишнього середови­ща, а також на його відтворення.

Підприємницькі здібності – особливий, специфічний фак­тор виробництва, що характеризує діяльність людини стосов­но поєднання та ефективного використання всіх інших фак­торів виробництва з метою створення благ та послуг.

Специфіка цього фактора полягає в особливому типі поведін­ки суб’єкта господарювання, якому притаманні ініціатива, нова­торство, гнучкість, певний ступінь ризику та відповідальності.

Всі фактори вироб­ництва переплітаються і взаємо­діють один з одним. Жоден з них сам по собі не спроможний ви­робити продукт і принести дохід. Відсутність хоча б одного з них може зробити неможливим сам виробничий процес.

Співвідношення між будь-яким набором факторів виробниц­тва і максимально можливим обсягом продукції, що виробляєть­ся за допомогою цього набору факторів, характеризує виробни­чу функцію.

Якщо врахувати весь набір факторів виробництва (працю, капітал, матеріали та інші фактори), то виробнича функція ма­тиме такий вигляд:

Q = f(L,K,M,...,Xn),

 

де Q – обсяг випуску продукції;

L – затрати праці;

К – затрати капіталу;

M – витрати матеріалів;

Хп – витрати інших факторів.

Виробнича функція вказує на те, що різне поєднання факторів виробництва або їхня взаємозаміна забезпечують такий самий максимальний обсяг випуску продукції.

 


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. Абіотичні та біотичні фактори.
  4. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  5. Автоматизація виробництва
  6. Агрегування та факторизація
  7. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  8. Альтернативні можливості виробництва масла і тракторів
  9. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  10. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  11. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  12. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ




Переглядів: 5270

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Матеріальне і нематеріальне виробництво. | Ефективність виробництва, її сутність, економічні та соціальні показники

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.