Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 2. Наука і техніка та закономірності її розвитку

Техніка (від греч. téchne - мистецтво, майстерність, уміння) сукупність засобів людської діяльності, створюваних для здійснення процесів виробництва і обслуговування невиробничих потреб суспільства. У Т. матеріалізовані знання і досвід, накопичені людством в ході розвитку громадського виробництва. Основне призначення Т. - часткова або повна заміна виробничих функцій людини з метою полегшення праці і підвищення його продуктивності.

Т. дозволяє на основі пізнання законів природи істотно підвищити ефективність трудових зусиль людини, розширити його можливості в процесі доцільної трудової діяльності; з її допомогою раціонально (комплексно) використовують природні ресурси, освоюють надра Землі, Світовий океан, повітря і космічні простори. Нерідко термін "Т". застосовують також для сукупної характеристики навичок і прийомів, використовуваних в якій-небудь справі або в мистецтві (наприклад, Т. діловодства, Т. танцю, Т. гри на фортепіано і т. п.).

У міру розвитку виробництва і створення нових знарядь праці Т. звільняє людину від виконання різних виробничих функцій, пов'язаних як з фізичною, так і з розумовою працею. Т. застосовується для дії на предмети праці при створенні матеріальних і культурних цінностей; для отримання, передачі і перетворення енергії; дослідження законів розвитку природи і суспільства; пересування і зв'язки; збору, зберігання, обробки і передачі інформації; обслуговування побуту; управління суспільством; забезпечення обороноздатності і ведення війни. По функціональному призначенню розрізняють Т. виробничу, у тому числі енергетичну, і невиробничу - побутову, наукових досліджень, освіти і культури, військову, медичну та ін.

По масштабах застосування основну частину технічних коштів складає виробнича Т.: машини, механізми, інструменти, апаратура управління машинами і технологічними процесами, виробничі будівлі і споруди, дороги, мости, канали, засоби транспорту, комунікації, зв'язку і т. д. Найбільш активна частина виробництв. Т.- машини, у складі яких можна виділити декілька основних груп : технологічні машини - металообробні, будівельні, гірські, металургійні, сільськогосподарські, текстильні, харчові, папероробні та ін.; транспортні машини - автомобілі, тепловози, електровози, літаки, теплоходи та ін.; транспортуючі машини - конвеєри, елеватори, крани, підйомники та ін.; машини (у тому числі централізованого контролю і управління, що контрольний-управляють і обчислювальні, інформаційні та ін.); енергетичні машини - електричні, двигуни внутрішнього згорання, турбіни і т. д. Серед технічних засобів сучасного виробництва найважливіша роль належить енергетичною Т., службовці для отримання і перетворення енергії.

У складі невиробничої Т. основну роль виконують засоби комунальною і побутовий Т. (Комунальні машини, пральні і кухонні машини, холодильники, пилососи, телевізори, магнітофони і т. д.), Т. пересування (легкові автомобілі, мотоцикли, моторолери, велосипеди та ін.), спортивною Т. (автомобілі перегонів, яхти, гімнастичні снаряди та ін.), Т. освіти і культури (технічні засоби навчання, сценічна Т., кіно і фотоаппаратура та ін.). Особливу групу технічних засобів складає військова Т. призначена для оснащення збройних сил (Див. Збройні сили) наступальною і оборонною зброєю (танки, артилерія, ракетні установки, літальні апарати, надводні і підводні судна та ін.).

Універсальній класифікації Т. ще не створено. Найчастіше її класифікують виходячи з галузевої структури виробництва (наприклад, Т. промисловості, Т. транспорту, Т. сільського господарства) або стосовно окремих структурних підрозділів виробництва (наприклад, авіаційна Т., меліоративна Т.). В деяких випадках виходять з природничонаукової основи окремих галузей Т. (наприклад, ядерна Т., холодильна Т., обчислювальна Т. та ін.).

Основні етапи розвитку техніки. Т. пройшла історично тривалий шлях розвитку - від примітивних знарядь первісної людини до складних автоматичних облаштувань сучасної промисловості. Особливо важливу роль в розвитку громадського виробництва зіграли так звані робочі машини, що виконують певні технологічні і транспортні функції. Винахід прядильних робочих машин і створення універсальної парової машини дали поштовх промисловому перевороту (Див. Промисловий переворот) кінця 18 - почала 19 вв. що ознаменувало перехід від мануфактурного способу виробництва до машинного. Вдосконалена парова машина могла приводити в рух вже не одну, а цілий ряд робочих машин. Це стало передумовою створення різних передатних механізмів, що утворили у багатьох випадках широко розгалужену механічну систему. Характеризуючи еволюцію механічних засобів праці (знарядь і машин), що є найважливішою складовою частиною Т., Маркс дав наступну схему їх розвитку : "Прості знаряддя, накопичення знарядь, складні знаряддя; приведення в дію складного знаряддя одним двигуном - руками людини, приведення цих інструментів в дію силами природи; машина; система машин, що має один двигун; система машин, що має автоматично діючий двигун, - ось хід розвитку машин". Розвиток великої промисловості став можливим завдяки тому, що вона опанувала найбільш характерний для неї засіб виробництва - саму машину.

Якщо спочатку механічні верстати, парові та ін. машини створювалися окремо майстерними робітниками кустарним способом, то надалі, зі збільшенням розмірів рухового і передатного механізмів і робочих машин, їх ускладненням, з появою нових матеріалів, що важко піддаються обробці, виникла об'єктивна необхідність масового (промислового) виробництва і застосування машин в промисловості. Почавши виробництво "машин машинами", велика капіталістична промисловість створила тим самим адекватний їй технічний базис.

Впродовж 19-20 ст. технічні засоби праці проникли не лише в окремі ланки виробничих процесів, але і послідовно завоювали усі галузі промисловості, витіснивши традиційні форми виробництва, що покоїлися на ручній праці і ремісничій Т. (див. Ремесло). Машинне виробництво отримало виключно широке поширення в усіх індустріально розвинених країнах світу. З розвитком великої промисловості удосконалювалися конструкції, збільшувалися потужності і продуктивність технічних засобів.

У кінці 19 ст. парова машина поступово витісняється економічнішим і компактнішим двигуном внутрішнього згорання, який дозволив створити нові типи робочих і транспортних машин (автомобілі, тракторы, екскаватори, літаки, теплоходи та ін.).

Були знайдені нові способи перетворення енергії на основі використання парових і гідравлічних турбін, сполучених з генераторами електричного струму. Вдосконалення електричних двигунів привело в 1-ій половині 20 ст. до повсюдного використання їх в якості групового і індивідуального приводу робочих машин (у металорізальних, деревообробних, ткацьких та ін. верстатах, в ковальсько-пресових, гірських, підйомно-транспортних машинах, в прокатних станах і т. д.).

У системі машин предмет праці послідовно вступає в ряд пов'язаних між собою часткових процесів, які виконуються сукупністю різнорідних, але взаємно доповнюючих один одного машин.

У розвиненій формі система машин створює передумови для безперервно-потокового виробництва, усе більш широкого застосування автоматів - робочих машин, які самостійно, без безпосередньої участі людини виконують усі основні і допоміжні операції (наприклад, перемикання швидкостей і подань, реверсивну установку виробів і зняття їх після обробки, підведення і відведення робочих органів і т. д.).

Кожен автомат є складним агрегатом, що включає один або декілька двигунів, ряд передатних механізмів, декілька робочих органів і спеціальні облаштування контролю, регулювання, управління та ін. В ході автоматизації виробництва створюються машини-автомати, в яких одночасно можуть діяти десятки робочих органів, що виконують складні технологічні операції. Автоматична Т. звільняє людину від напруженої роботи по виконанню трудомістких функцій, забезпечує значний ріст продуктивності праці і високу якість роботи при збереженні однорідності, точності і постійності параметрів продукції, що випускається.

Основні показники техніки. Головними показниками діючої і знову створюваною Т. являються її продуктивність, надійність і економічність експлуатації. Продуктивність Т. визначається кількістю продукції, що виготовляється (або оброблюваною, такою, що перевозиться і тому подібне) в одиницю часу.

Надійність Т. (технічних засобів) характеризується її здатністю без відмов давати продукцію заданої якості і в необхідній кількості або відповідати своєму технологічному призначенню впродовж обумовленого періоду часу. Довговічність Т. залежить не лише від специфічних якостей окремих технічних засобів і умов їх експлуатації, але і від темпів технічного прогресу, які визначають так званий моральний знос Т. і обмежують економічно доцільну довговічність тих або інших машин, механізмів і т. п. часом, впродовж якого з'являється досконаліша Т. Економічність експлуатації Т. визначається витратою споживаних сировини, матеріалів, палива і енергії, а також вартістю допоміжних пристроїв, необхідних для створення нормальних умов використання Т. (фундаментів, виробництв. площ і т. п.). Продуктивність, надійність і економічність експлуатації Т. можуть бути підвищені її модернізацією - удосконаленням конструкцій виконавчих органів, приводу, передатного механізму, а також автоматизацією робочих процесів. Своєчасно здійснена модернізація дозволяє продовжити час використання Т., забезпечити її відповідність вимогам науково-технічного прогресу.

Окрім забезпечення заданих виробництв. показників, сучасна Т. повинна задовольняти вимогам ергономіки (См Ергономіка), технічної естетики (См Технічна естетика), екології (См Екологія). Критерії ергономіки припускають узгодженість функціонування технічних систем з фізіологічними і нервово-психічними особливостями людини. Оптимальне поєднання здібностей людини і можливостей Т. в системі "Людина і машина" (См Система людина і машина) істотно підвищує ефективність виробництва.

Технічна естетика визначає основне вимоги і напрями формування гармонійного предметного середовища, що створюється засобами Т. з метою поліпшення умов праці, побуту і відпочинку людей. З розширенням масштабів технічного прогресу, появою і розвитком нових галузей Т. усе більш зростає значущість чинників екології, пов'язаних зі збереженням і поліпшенням природного середовища, оптимізацією умов життєдіяльності людини, запобіганням небажаним і шкідливим наслідкам дії виробничої і енергетичною Т.

на надра Землі, атмосферу, флору і фауну. Таким чином, функціонування сучасної Т. і створення нових її видів обумовлюють необхідність обліку людського чинника (Див. Людські чинники).

З точки зору насиченості Т. різних галузей народного господарства, дії Т. на продуктивність громадської праці істотні його механічна озброєність і енергоозброєність. Механічна озброєність праці оцінюється вартістю використовуваних у виробництві машин і механізмів

Механічна озброєність праці оцінюється вартістю використовуваних у виробництві машин і механізмів, що доводяться в середньому на одного робітника; енергоозброєність - відношенням кількості механічної і електричної енергії, споживаної в процесі виробництва, з розрахунку на одну відпрацьовану людино-годину або на одного робітника. Значний ріст продуктивності праці в народному господарстві СРСР досягнутий переважно за рахунок інтенсивного росту механо- і енергоозброєності праці, насичення виробництва нової Т. (наприклад, у будівництві механічна озброєність праці за період з 1940 по 1973 збільшилася в 13,6 разу, що стало основою росту продуктивності праці в цій галузі більш ніж в 5 разів).

Тенденції розвитку техніки. Здійснення технічного прогресу залежить головним чином від міри оснащеності промисловості, будівництва, сільського господарства, транспорту найбільш досконалими засобами механізації виробництва (См Механізація виробництва) і автоматизації виробничих процесів. Значну роль грає також технічна оснащеність невиробничих галузей народного господарства, сфери обслуговування і побуту. Ріст випуску основних видів технічних засобів виробничої, енергетичної і побутовий Т. в СРСР характеризується наступними даними (див. таблицю.). Розвиток виробництва основних видів технічних засобів в СРСР

Найінтенсивніше розвивається виробництво тих видів Т., які забезпечують технічне переозброєння провідних галузей важкої промисловості (енерго- і електромашинобудування, верстатобудування, гірського і хімічного машинобудування, приладобудування, виробництва засобів автоматизації, будівельного і підйомно-транспортного устаткування). Високі темпи росту характерні і для виробництва сільськогосподарських Т. (тракторів, збиральних, кормоприготувань, розсадосаджальних машин, самохідних шасі та ін.) електропобутових приладів і машин.

Сучасний період розвитку Т. характеризується все більшим прискоренням темпів модернізації, заміни технічних засобів виробництва, створенням великої номенклатури нових машин, механізмів, апаратів, приладів, максимальною стандартизацією (См Стандартизація) і уніфікацією (См Уніфікація) виробів, інтенсивним розвитком електроніки, радіотехніки, хімічної технології, авіаційної і космічною Т., ядерною Т., систем автоматичного управління і регулювання, лазерною і обчислювальною Т. та ін.

Одна з важливих тенденцій розвитку Т. в 2-ій половині 20 ст. - створення комбінованих машин, в яких різні агрегати, розташовані в технологічній послідовності, автоматично впливають на предмет праці. Розвиток комбінування і автоматизації в промисловості призводить до створення автоматичних ліній, цехів-автоматів і заводів-автоматів, що мають найвищу економічну ефективність.

Характерна тенденція розвитку Т. - використання високоефективних технічних засобів для полегшення розумової праці, підвищення його продуктивності. У сучасний період відбувається активне вторгнення Т. в сферу розумової праці. Розвиток електроніки, кібернетики, вдосконалення ЕОМ створюють передумови для передачі машинам не лише керівників, але і логічних функцій людини, тобто функцій його розумової діяльності.

Застосування машин, що контрольний-управляють, інформаційних і обчислювальних, оптимізує планування і управління виробництвом, підвищує продуктивність розумової праці, позбавляє людину від виконання багатьох трудомістких розрахункових операцій, скорочує витрати на адміністративно-управлінський апарат. В цілях раціоналізації діловодства, підвищення ефективності роботи конструкторських, технологічних, планово-економічних та ін. організацій розширюються випуск і використання різних засобів оргтехніки.

Особливого значення набувають специфічні технічні засоби, здатні замінити людину при виконанні стомливих або шкідливих для його здоров'я операцій (так звана робототехника, см Робот).

Одна з особливостей сучасної Т. - швидке, часом стрімке проникнення нової Т. у багато галузей виробництва і науки, у тому числі такі, де її використання важко було передбачати. Прикладом є прогрес лазерної Т., історія розвитку якої налічує менше двох десятиліть (см Квантова електроніка, Лазерна технологія).

Взаємозв'язок науки і техніки. Розвиток Т. на основі широкого використання наукових знань - головна умова науково-технічного прогресу. Якщо у минулому Т. в основному була закумульованою в засобах праці, переважно емпіричні знання і досвід, то нині в ній усі більшою мірою матеріалізуються наукові знання. Парова машина була створена на емпіричній основі: Т. парового двигуна на півстолітті випередила його теорію. У сучасний період найважливіші досягнення Т. - наслідок фундаментальних наукових відкриттів. Чисто емпіричним шляхом вже неможливо створювати технічні засоби, подібні до ядерних реакторів, лазерів, ЕОМ і т. д.; попередньою умовою їх створення є глибоке вивчення і пізнання фізичних, хімічних та ін. явищ і процесів, що лежать в основі принципу їх дії. Потреби самого виробництва вимагають попереднього вивчення цих явищ, їх теоретичного аналізу і узагальнення, уміння прогнозувати їх особливості в інших, ще не вивчених ситуаціях. Таким чином, неодмінна умова розвитку Т. і, отже, матеріального виробництва - забезпечення випереджаючого розвитку науки по відношенню до техніки, практики. В той же час саме виробництво, його потреби і запити чинять вирішальну дію на розвиток науки. Технічний рівень виробництва обумовлює міру використання науки, визначає готовність технічної бази виробництва до реалізації нових наукових ідей.

В той же час матеріально-технічна база виробництва створює також матеріальну базу самих наукових досліджень, робить вирішальний вплив на якісний рівень наукових експериментів, на міру "індустріалізації" науки. Сучасна наука оснащується складними технічними пристроями і спорудами - дослідницькими реакторами, установками для вивчення термоядерного синтезу, синхрофазотронами, потужними радіотелескопами та ін.

Інтенсивний розвиток науки і Т., їх взаємозв'язок і взаємодія, перетворення науки на безпосередню продуктивну силу складає одну з найважливіших сторін сучасної науково-технічної революції. На базі наукових досягнень і відкриттів відбуваються якісні зміни в усіх галузях сучасної Т. В корені перетворяться технічні засоби, системи, пристрої, технологічні методи виробництва.

Здійснюється перехід від механізації окремих процесів праці до комплексної механізації і автоматизації усього виробництва, до широкого використання автоматизованих систем управління (АСУ) із застосуванням ЕОМ.

В ході науково-технічного прогресу проводиться суцільна електрифікація народного господарства, на основі ефективного використання традиційних і нових видів енергії створюється нова енергетична база виробництва. Механічні методи обробки матеріалів у багатьох випадках замінюються або доповнюються досконалішими, використовуючими новітні досягнення фізики і хімії (ультразвукова, високочастотна, електроерозійна, лазерна та ін. види обробки). Розвиток біоніки дозволяє ефективно застосовувати для вирішення інженерних завдань біологічні методи, використати в різних областях Т. досвід живої природи. Прискорено розвивається біотехнологія, що дозволяє реалізувати біологічні методи отримання багатьох продуктів і речовин (наприклад, при виробництві білкової їжі, ферментів, вітамінів та ін.). Прогрес хімічної науки і технології дає можливість раціонально змінювати властивості природних матеріалів, створювати широку гамму синтетичних матеріалів, прискорювати технологічні процеси і на цій основі підвищувати продуктивність праці і покращувати якість промислової продукції. Інтенсивний розвиток природних і технічних наук обумовлює активне пізнання людиною законів мікросвіту, розширює сферу діяльності людини, забезпечуючи можливість його виходу в космос, практичні використання космічної Т. в народно-господарських цілях.

Прогрес космічних досліджень - приклад плідної взаємодії науки і Т., їх взаємозбагачення в процесі спільного розвитку. Створення і вдосконалення космічних Т. стало стимулом прогресу не лише в області технічних наук і пов'язаних з ними галузей виробництва (особливо радіоелектроніки, автоматики, точного приладобудування, матеріалознавства та ін..) але також і в області природних і громадських наук, де з'явилися абсолютно нові напрями: космічна фізика, біологія, медицина; космічна філософія, психологія, право і т. д. Так само розвиток інформаційної і вичислить. Т. залучило у вивчення процесів зв'язку і управління великий комплекс наук, висунуло ряд загальнонаукових проблем (проблеми передачі інформації, взаємодії людини і машини та ін.). Взаємозв'язок (взаємодія) науки і Т.- найважливіша умова здійснення не лише науково-технічного прогресу, але і громадського розвитку в цілому.

Зв'язок техніки з соціально-економічними умовами. Розвиток Т. залежить від системи громадського виробництва. Темпи технічного прогресу обумовлені соціально-економічними чинниками, відповідністю виробничих стосунків рівню розвитку продуктивних сил, у складі яких Т. є найбільш рухливим елементом. У історії Т. є немало прикладів того, як виробничі стосунки, що вступили в протиріччя з розвитком продуктивних сил, гальмували розробку і впровадження нових винаходів і відкриттів і, навпаки, коли виробничі стосунки, що відповідають досягнутому рівню розвитку продуктивних сил, створювали сприятливі умови і стимули для швидкого розвитку нової Т.

Будучи залежною у своєму розвитку від соціально-економічних умов того або іншого суспільного устрою і будучи елементом продуктивних сил, що революціонізував, Т. в той же час сприяє зміні цих умов. Міра розвитку Т. значною мірою визначає рівень розвитку суспільства. Економічні епохи, вказував Маркс, "розрізняються не тим, що робиться, а тим, як робиться, якими засобами праці". Корінні зміни в Т. викликають ланцюгову реакцію змін в економічних і соціальних інститутах суспільства.

Так, машинне виробництво створило умови для небаченого росту продуктивності праці і його усуспільнення, для заміни дрібного, кустарного виробництва великим. Проте в капіталістичному суспільстві прогрес, що вноситься машинною індустрією, супроводжується загостренням і поглибленням соціальних протиріч. Обумовлене збільшенням прибутку використання Т. в цих умовах призводить до розорення безлічі дрібних товаровиробників, супроводжується посиленням експлуатації робочого класу, ростом безробіття, інфляцією.

Машинне виробництво робить технічно необхідними кооперовані форми праці, воно створює матеріальні передумови для усуспільнення виробництва. В умовах планового соціалістичного господарства виникають найбільш сприятливі можливості для раціонального використання Т. як основи науково-технічного прогресу в промисловості і сільському господарстві. Соціалізм, вказував В. І. Ленін, немислимий без "... техніки, побудованої по останньому слову новітньої науки.". (Полн. собр. соч., 5 видавництво, т. 36, с. 300). У соціалістичному суспільстві Т. - могутнє знаряддя усебічного полегшення праці людини і неухильного росту громадського виробництва.

Розвиток Т., прогрес тих або інших її галузей і напрямів, пов'язані з поглибленням спеціалізації виробництва, розвитком міжнародного розподілу праці, залежать не лише від соціально-економічного, але також і від географічного, кліматичного та ін. особливостей країни. Специфіка об'єктивних умов визначила, наприклад, посилений розвиток суднобудування, морський і портовою Т. у Великобританії, верстатобудування, гірською і металургії. Т. у ФРН, електротехніки і радіоелектроніки в Японії, точного приладобудування в Швейцарії, Т. лісовій і целюлозно-паперовій промисловості у Фінляндії і т. д. У соціалістичних країнах, що здійснюють економічне співробітництво у рамках СЭВ, успішно розвиваються багато галузей сучасної Т., зокрема енергетична, гірська, металургійна, будівельна, с.-х., транспортна, поліграфічна, Т. текстильною, легкою, харчовою та ін. галузей промисловості. Соціалістичні країни, особливо СРСР, Польща, Чехословаччина, ГДР, надають значну технічну допомогу країнам, що розвиваються.

Соціалістичний спосіб виробництва, при якому усі науково-технічні досягнення використовуються для розвитку продуктивних сил і задоволення постійно зростаючих матеріальних і культурних потреб трудящих, створює найбільші можливості для розвитку Т.

Науково-технічний прогрес в країнах соціалізму, будучи матеріальною основою для постійного підвищення ефективності громадського виробництва, забезпечує створення нових знарядь праці, матеріалів і технологічних процесів, призводить до якісних змін в структурі виробництва. Це, у свою чергу, служить джерелом розширеного соціалістичного відтворення, росту національного доходу, систематичного підйому матеріального і культурного рівня народу.

Вплив сучасної Т. на суспільство проявляється не лише у сфері матеріального виробництва і науки (хоча останні і залишаються головними сферами дії). Так, наприклад, розвиток військової Т., і особливо засобів стратегічного призначення, визначає важливі аспекти взаємовідносин держав, відбивається на стані їх економіки. Система освіти, культура, побут значною мірою перетворяться під впливом технічних засобів, що постійно розвиваються. Кіно, радіо, телебачення викликали до життя нові види мистецтва, зробили глибоку дію на усю людську культуру, зробивши її надбанням широких мас. Поява і поширення технічних засобів навчання (особливо контролюючих і повчальних машин і пристроїв, тренажерів та ін.) дозволила підвищити ефективність учбового процесу в середній і вищій школах, здійснити принципи програмованого навчання. Все більший розвиток отримує побутова Т. використовувана для полегшення багатьох домашніх робіт, створення комфорту в повсякденному житті. Масовий розвиток отримали торгові і побутові автомати. У багатьох країнах сформувалися спеціальні служби побуту, що займаються впровадженням побутових машин, їх обслуговуванням і ремонтом. Сучасна Т. стимулює розвиток фізичної культури, спорту, медицини. Так, наприклад, використання лазера як хірургічного інструменту (у квантових офтальмокоагуляторах) визначило розвиток важливого розділу медицини - очній мікрохірургії. Т. робить вплив на психологію і світогляд людини.

Розвиток деяких видів сучасної Т. внаслідок їх складності, високої вартості, необхідності об'єднання зусиль наукових установ багатьох країн для отримання нових науково-технічних результатів обумовлює міжнародну технічну кооперацію. Так, співпраця в області телебачення дозволила створити системи Інтербачення, Євробачення та ін.; науково-технічна кооперація в атомній енергетиці координується Міжнародним агентством по атомній енергії; соціалістичні країни здійснюють технічну співпрацю в організаціях Интерметалл (у області чорної металургії), Интерхим (у виробництві хімічної продукції) та ін. В області космонавтики успішно здійснений (1975) спільний радянсько-американський космічний політ кораблів "Союз" і "Аполлон", реалізується міжнародна співпраця соціалістичних країн за програмою "Интеркосмос" і т. д.

Ряд великих науково-технічних проблем майбутнього - політ людини до планет Сонячної системи, розвиток глобальної радіо і телевізійному зв'язку, створення нових видів медичної апаратури та ін. - потребує узагальнення технічного досвіду і наукових досягнень різних країн. Міжнародна кооперація в галузі науки і Т. - ефективний засіб реалізації великих цільових програм, спрямованих на рішення найважливіших проблем науково-технічного прогресу.

 

 


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. III.Цілі розвитку особистості
  5. IV. Агротехніка квітково-декоративних рослин відкритого грунту.
  6. IV. Закономірності структурно-функціональної організації спинного мозку
  7. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  8. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  9. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  10. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  11. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  12. Агротехніка вирощування сіянців модрини




Переглядів: 819

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Тема 3. Неолітична революція

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.