Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Захоплення Литвою і Польщею українських земель. Політика Гедиміна і Ольгерда.

З 1242 р. починається поступова відбудова Київської Русі. Монголи збирають данину з Київської Русі, але не втручаються в її внутрішні справи, не садить своїх намісників, а залишаються князі. Після татаро-монгольської навали на українських землях занепад, а в Польщі, Литві, Московії - навпаки, піднесення. Першим скористувалися занепадом Київської Русі литовці (племена, які вийшли з лісу). Князь Миндовг об'єднує розрізнені литовські племена в єдине ціле, щоб протистояти Тевтонському ордену. Засновує ранньофеодальну державу. Після того, як відтісняють Тевтонський орден, задивляються на землі сучасної України та Білорусії. Наступний князь Ольгерд. 1320-1330 рр. - захоплює територію сучасної Білорусії. 1340 р. - починає експансію на українські землі. 1350 р. - захоплює лівобережну Україну. 1362 р. - захоплює Київ, центральну Україну. 1363 р. - вирушають на Поділля, де відбувається генеральна битва з монголами. Литовці вщент розбивають їх. Потім частково захоплюють Волинь. Там вони зустрічаються з інтересами поляків. Захопивши лівобережну, центральну Україну, Поділля, частково Волинь, литовці утворюють Велике Князівство Литовське. Проводять чуйну, м'яку політику на завойованих землях. Вони розуміли, що не треба щось міняти, а. навпаки, вчитися у Київській Русі, дуже лояльна політика. Великі адміністративні місця залишаються за українцями, помірні податки (набагато нижче, ніж у монголів). Литовці переймають віру, культуру, залишається мова. Залишають лише за собою верховну владу (князя литовського). 1360 р. - закінчується іго на території України.

Паралельно литовцям, поляки починають експансію на території України. Казимир Великий об'єднав Польщу в єдину державу і починає подивлятися на західну Україну. 1340 р. - поляки вступають на Галичину. Боярин Дедько організовує повстання у 1344 р. і виганяє Казимира. Після смерті Дедка (1347 р.). В кінці 40-х знову починається експансія. 1366 р. поляки захоплюють Галичину і частину Волині. Спочатку поляки запроваджують зміни: поряд з латинською, українською мовами входить польська мова. 1375 р. - будується католицьке архиєпископство у Львові, запроваджується католицизм. Всі посади поляки роздають своїм, це не подобається боярам. Експлуатують селян. До середини XV ст. Галичина реорганізується в Руське князівство і становиться провінцією Польщі.

13. Кревська унія. Її історичне значення

Спільні зовнішні інтереси Польщі і Литви: обидві держави боялися зовнішніх ворогів Починає набирати сили і престижу Московія. Вона починає дуже швидко розвиватися в політичному і культурному плані (після відбиття монголо-татарського іга у 1380 р. - Куликовська битва) 1385 р. - підписується Кревська унія (унія = договір). В Польщі помирає король, поляки запропоновують литовському князю Ягайлу стати королем Польщі. За це Ягайло повинен прийняти католицтво і приєднати землі Литви до Польщі в єдину державу. Литовські феодали, українська шляхта, селяни, українська православна церква були незадоволені цією унією. Але фактичного об'єднання не відбулося, і Литва залишилася майже самостійною державою на чолі з кузеном Ягайла - Вітовтом. Більше десятки років продовжується ця опозиція. Поступово українські землі становляться провінцією Польщі. Скасовується князівство, замість князів - урядники. Насадження католицизму. Багато приймають, а ті хто не прийняв його не користуються деякими пільгами. За півтора століття цієї боротьби (майже збройної) привело до того, що литовське князівство було виснажене. Сприяло до занепаду: міжусобні війни.


Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. Аграрна еволюція українських земель у др. пол. ХVІІ - ХVІІІст.
  3. Аграрна політика
  4. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  5. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
  6. Адміністративний устрій і управління в українських землях під час татаро-монгольського панування.
  7. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
  8. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
  9. Активна і пасивна державна політика.
  10. Активна політика зайнятості
  11. Антиінфляційна державна політика
  12. Антиінфляційна політика держави




Переглядів: 1148

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Люблінська унія та її наслідки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.