Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація за просторовими відносинами

Класифікація форм паразитизму

Взаємовідносини паразитів та хазяїв є надзвичайно складними та різноманітними за формою. Для класифікації форм паразитизму використовують різні критерії, відповідно отримуючи різні системи таких форм. Зазвичай це критерії, що характеризують просторові відносини, відносини у часі та за ступенем адаптації до паразитичного способу життя. За останнім критерієм вирізняють види, які здатні, в залежності від обставин, існувати як вільноіснуючі організми або жити в організмі інших тварин. Такі види відносять до категорії факультативних паразитів. Прикладом можуть слугувати деякі види ґрунтових нематод, як-то алойонеми, які, випадково потрапивши до кишечника слимаків, здатні жити в ньому довгий час, розвиваючись там успішніше, ніж у ґрунті, досягаючи більших розмірів і продукуючи більше яєць. Певні види нематод-рабдітид також здатні розвиватися як у ґрунті, так і у кишечнику дощових червів або людини; багато видів грунтових нематод можуть оселятися в кореневій системі рослин. Відома амеба неглерія, яка живе у прісних водоймах і яка, випадково потрапляючи на слизові оболонки людини, здатна проникати в організм, оселятися і розмножуватися в нервовій системі, викликаючи тяжке захворювання і навіть смерть.

На противагу факультативним, облігатними паразитами вважають такі види, які на певній стадії (стадіях) розвитку або протягом всього онтогенезу обов’язково повинні вести паразитичний спосіб життя, оселяючись на покривах тіла чи у внутрішніх органах інших живих організмів. Саме такі облігатні паразити є об’єктом нижченаведеної класифікації.

1. Ектопаразити – види, що оселяються на поверхні тіла хазяїна чи в його порожнинах, широко пов’язаних із зовнішнім середовищем – ніздрях, зябрових порожнинах, кон’юнктивальній порожнині ока тощо. Це різні групи найпростіших, плоских червів (турбелярії, моногенеї), нематод, п’явок, деякі молюски, паразитичні ракоподібні, кліщі, комахи;

2. Ендопаразити населяють різні внутрішні органи та порожнини тіла хазяїна. Відповідно до місця оселення, розрізняють паразитів шлунково-кишкового тракту – ентеральних та таких, що мешкають у інших органах – парентеральних. Частина останніх живе у вивідних шляхах, каналах різних органів (жовчні, сечовивідні, статеві шляхи, бронхи, трахеї тощо), інші живуть у порожнинах тіла (порожнинні паразити) чи у тканинах (тканинні паразити), з яких зазвичай виокремлюють кров’яних паразитів, що живуть безпосередньо у крові. Чимало паразитичних видів, переважно з найпростіших, оселяються в окремих клітинах різних органів – це так звані внутрішньоклітинні паразити (кокцидії, плазмодії, личинки нематод трихінел та ін.).

Інколи вирізняють категорію мезопаразитів, до якої зараховують паразитів зябрових порожнин (інфузорії, моногенеї, ракоподібні), ротової порожнини (амеби, трихомонади, трематоди), носових порожнин (кліщі-лінгватуліди, личинки оводів), клоаки (цестоди, трематоди), кон’юнктивального мішку (трематоди, нематоди), деяких блох, самки яких заглиблюються під шкіру, а також кліщів демодексів, які живуть як у волосяних фолікулах, так і (в разі генералізації хвороби) у внутрішніх органах. Останнім часом мезопаразитами вважають види, здатні пронизувати тіло хазяїна таким чином, що частина тіла паразита, переважно та, де розвиваються яйця, залишається ззовні (деякі паразитичні веслоногі ракоподібні риб), а їхня передня частина проникає вглиб тіла, інколи аж до серця хазяїна, або як ракоподібне сакуліна, частина тіла якої, наче коренева система, пронизує всі органи краба, а ззовні розвивається так звана „зовнішня сакуліна” – мішечок з яйцями.

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  7. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток
  8. Банківський кредит та його класифікація.
  9. Банківські ресурси, їх види та класифікація
  10. Будівельна класифікація ґрунтів
  11. Будівельні домкрати, їх призначення, класифікація та конструкція.
  12. Будівельні лебідки, їх призначення, класифікація та конструкція.




Переглядів: 852

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Головні типи взаємовідносин між живими істотами у природі | Класифікація за взаєминами у часі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.