Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Активний опір ліній електропередачі

Як відомо з курсу електротехніки, розрізняють опір провідника постійному струму (омічний) і змінному струму (активний).

За своєю величиною активний опір більший від омічного внаслідок поверхневого ефекту, що полягає у перерозподілі струму по перерізу провідника із центральної його частини до поверхні. Це відбувається завдяки появі протиелектрорушійної сили, створюваної змінним магнітним полем, розташованим усередині провідника. В результаті струм у центральній частині провідника менший, ніж біля поверхні, переріз провідника використовується не повністю, і опір провідника зростає у порівнянні з омічним. Поверхневий ефект особливо різко виявляється при струмах високої частоти, а також у сталевих проводах, у яких магнітний потік всередині провідника значно більший завдяки високій магнітній проникності сталі.

Для ліній, виконаних проводами з кольорового металу, явище поверхневого ефекту при промислових частотах незначне; тому в практичних розрахунках активні опори для цих проводів звичайно приймають рівними їхнім омічним опорам.

Нехтують також тим впливом, що здійснюють на величину активного опору коливання температури провідника, і користуються в розрахунках лише величинами цих опорів при середніх температурах (+20°С).

Величину активного опору проводу визначають в омах за формулою:

, (1)

де rо – розрахунковий опір 1 км проводу, Ом/км; l – довжина проводу, км.

Для проводів, виконаних з кольорового металу, наприклад з міді або алюмінію, величину опору r0 (Ом/км) визначають за формулою

. (2)

Тут ρ – розрахунковий питомий опір, Ом мм2/км; F – площа перерізу проводу, мм2.

Середні значення ρ як для багатодротових, так і для однодротових проводів при +20°С становлять: мідний – 18,0 Ом·мм2/км; алюмінієвий – 28,8 Ом·мм2/км.

Однак враховуючи, що дійсний переріз проводів всіх конструкцій, а особливо багатодротових, відрізняється від їхнього номінального перерізу, відбитого у марці проводу, рекомендується користуватися більш точними готовими значеннями опорів r0, Ом/км, наведеними в табл. [2, 9] для мідних і алюмінієвих проводів і кабелів.

Активний опір сталевих проводів r0 значно більший від їхнього омічного опору внаслідок різко вираженого поверхневого ефекту, а також через наявність додаткових втрат енергії на гістерезис і від вихрових струмів у сталі:

,

 

де r0пост – опір 1 км проводу постійному струму; r0дод – додатковий опір, пов'язаний зі змінним магнітним полем всередині проводу, що залежить від явищ поверхневого ефекту, гістерезису й вихрових струмів, а r0дод. = r0пов.еф. + r0гіст. + r0вихр..

 

Зазначені втрати залежать від магнітного потоку Ф у перерізі проводу або, у кінцевому підсумку, від магнітної проникності проводу μ і напруженості магнітного поля Н, що видно з виразу:

Ф = ΒF = μΗF,

де В – індукція, a F – площа поперечного перерізу проводу.

Оскільки напруженість магнітного поля пропорційна величині струму в проводі, а магнітна індукція залежить як від величини струму, так і від ступеня насичення сталі, то при малих навантаженнях на провід магнітний потік, а отже, і додатковий опір проводу будуть приблизно пропорційні струму. Зі збільшенням струму в проводі настає магнітне насичення (В = const), тому опір проводу залишається незмінним. При подальшому збільшенні струму опір починає зменшуватися внаслідок зменшення магнітної проникності сталі.

Залежність активного опору сталевих проводів від струму в проводі є дуже складною функцією і не може бути виражена математичною формулою, тому що на величину магнітної проникності впливає цілий ряд факторів: хімічний склад сталі, конструкція проводу (однодротовий або багатодротовий), кількість і діаметр дротиків, з яких скручений провід тощо. Ці залежності в багатодротових сталевих проводах виявляються значно слабкіше, ніж в однодротових, тому що в перших опір магнітному потоку збільшено через повітряні зазори між дротами.

На рис. 3 для прикладу зображені залежності активного опору сталевих проводів r0 від значення величини змінного струму І. Крива 1 відноситься до багатодротового проводу, крива 2 – до однодротового, а лінія 3 показує опір проводу постійному струму. Всі залежності наведені для проводів однакового перерізу.

У практичних розрахунках користуються значеннями активних опорів проводів різних перерізів і марок, отриманими в результаті вимірів при різних струмах навантаження. Ці дані як для багатодротових, так і для однодротових проводів наведені в [2, 9].


Читайте також:

  1. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
  2. II. Критерій найбільших лінійних деформацій
  3. А. Це наявність в однієї людини кількох ліній клітин з різним набором хромосом.
  4. Активний бюджетний дефіцитхарактеризу­ється спрямуванням коштів на інвестування еко­номіки, що сприяє зростанню ВВП.
  5. Активний вплив на проблему
  6. Активний маніпулятор
  7. Активний метод навчання
  8. Активний опір у ланцюзі синусоїдального струму
  9. Активний рахунок
  10. Активний та пасивний типи адаптаційного процесу.
  11. Активний транспорт




Переглядів: 6023

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості розрахунку місцевих мереж | Індуктивний опір ліній електропередачі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.