Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Термодинамічний напівпровідниковий ТН

Використання теплових насосів абсорбції

Незважаючи на дещо меншу ефективність і відносно вищу вартість в порівнянні з компресійними установками, застосування теплових машин абсорбції абсолютно виправдано там, де немає електрики або де великі об'єму негодящого тепла (відпрацьована пара, високотемпературні вихлопні або димові гази і тому подібне — аж до сонячного нагріву). Зокрема, випускаються спеціальні моделі з газовими пальниками для мандрівників, передусім автомобілістів і яхтсменів.

Нині в Європі газові котли іноді замінюють тепловими насосами абсорбції з нагрівом від газового пальника або від солярки — вони дозволяють не лише утилізувати теплоту згорання палива, але і «підкачувати» додаткове тепло з вулиці!

Як показує досвід, і варіанти з електронагрівом цілком конкурентоздатні, передусім в діапазоні малих потужностей — десь від 20 і до 100 Вт. Менші потужності — вотчина термоелектричних елементів, а при великих доки безумовні переваги компресійних систем. Зокрема, серед радянських і пост-советских марок холодильників цього типу були популярні «Морозко», «Північ», «Кристал», «Київ» з типовим об'ємом холодильної камери від 30 до 140 літрів, хоча існують і моделі на 260 літрів («Кристалл-12»).

Уперше в світі напівпровідниковий ТН введений в дію в 1961 році в Криму в піонертаборі "Артек". Максимальна теплопродуктивність агрегату 4,5 Мкал/год. Результати експлуатації кажуть про його надійність і ефективність.

Принцип дії термоелектричного напівпровідникового теплового насоса заснований на ефекті Пельт'є, відкритому в 1834 році.

Ефект Пельт'є полягає в тому, що якщо через різнорідні, сполучені один з одним метали або напівпровідники (на них цей ефект особливо виражений) пропустити постійний електричний струм, то в місці контакту позитивного, (дирочного р-типу) напівпровідника з негативним (електронним n-типом) при напрямі струму від (+) до (-), відбувається виділення тепла, а при зворотному напрямі струму, відбувається поглинання тепла.

Якщо створити електричне коло, що складається з великої кількості позитивних і негативних напівпровідників, що чергуються так, щоб їх контакти, де виділяється теплота, і контакти, де поглинається теплота, були змонтовані в ізольованих один від одного каналах, то пропускаючи по замкненому колу електричний струм і відводячи тепло від контактів, можна з одних контактів отримувати тепло q2, а з інших – холод. Якщо температура холодних контактів стане нижчою від температури навколишнього середовища, то такий термоелемент здатний виконувати функції холодильної машини або теплового насоса. Коефіцієнт перетворення напівпровідникового теплового насоса визначається за формулою:

(3)

де Тг, Тх – абсолютна температура гарячого і холодного спаїв, °К,

φ – термодинамічний коефіцієнт корисної дії.

Значення α залежить від прийнятої схеми пристрою і температурного режиму роботи напівпровідникового теплового насоса.

Застосування напівпровідникового ТН має ряд позитивних сторін:

- довговічність, малошумність;

- транспортування енергії від центрального генератора до місця споживання не вимагає спеціальних комунікацій. Це можна здійснити по лініях електропередачі;

- можливість плавного регулювання роботи;

- при необхідності напівпровідникові теплові насоси можна використати для "вирівнювання" графіка споживання електричної енергії;

- можливість використання їх як для опалювання приміщень, так і для охолоджування;

- напівпровідниковий ТН використовуючи енергію нетрадиційних джерел знижує "теплове забруднення" біосфери;

- термоелектричні теплові насоси не використовують в схемі теплогенерації токсичних речовин, не мають рухомих частин, не створюють при роботі високого шуму.

Основні недоліки термоелектричних ТН – малі питомі потужності, складність виготовлення, необхідність мати спеціальні пристрої для перетворення змінного струму в постійний.


Читайте також:

  1. Статистичний і термодинамічний методи дослідження. Тепловий рух. Основні поняття




Переглядів: 580

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Недоліки теплових насосів абсорбції | Теплові насоси на ефекті Пельтье

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.