Механізм держави (поняття) – це система всіх державних організацій, які виконують її завдання і реалізують її функції.
Апарат держави (поняття) - це система всіх органів держави, які виконують її завдання та функції.
Орган держави – це структурно організований колектив державних службовців (або один державний службовець), котрі наділені владними повноваженнями та необхідними матеріальними засобами для виконання певних завдань і функцій держави. Законодавчі органи – Верховна Рада України. Глава держави – президент.
Виконавчі органи держави:
- вищі – Кабінет міністрів України, Рада міністрів АР Крим
- центральні – міністерства, відомства
- місцеві – адміністрації, управління, комітети, відділи, департаменти…
Судові органи держави
- Конституційний Суд України
- Органи загального судочинства на чолі з Верховним судом України
- Органи спеціального судочинства (Господарські суди, Адміністративні суди)
Контрольно-наглядові органи держави – прокуратура, уповноважений парламенту з прав людини і громадянина, податкова служба, служба безпеки, міліція.
Права людини – це певні можливості людини, необхідні для задоволення цих потреб в нормальному існуванні та розвитку в конкретних історичних умовах, що об’єктивно зумовлені біологічними властивостями та досягнутим рівнем розвитку суспільства та повинні бути однаковими (загальними) та рівними для всіх людей.
І. Залежно від виду носіїв цих можливостей розрізняють: права людини; права сім'ї, нації (народу); інших соціальних спільнот (класів, суспільних прошарків, груп, громадських об'єднань, трудових колективів тощо); права людства.
ІІ. За змістом (характером) потреб людини, котрі цими правами забезпечуються, права людини поділяються на: фізичні, особистісні, культурні, економічні та політичні права.
ІІІ. За значенням для їх носія - основні (безумовно необхідні для його існування та розвитку) і неосновні (які не є життєво необхідними).
IV. За характером, способом здійснення - активні (свобода "для", тобто для вчинення активних дій) і пасивні (свобода "від", тобто від втручання, від перешкоджування з боку інших суб'єктів).