Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Характеристика інформаційної бази оцінки фінансово-економічного стану підприємства

Під час здійснення виробничо-господарської діяльності пе­ред підприємством постає безліч різноманітних завдань, успіш­не вирішення яких визначає стабільність та міцність його фі­нансово-економічного стану, що відображає ефективність здійснюваних операцій, фінансову незалежність і платоспро­можність.

Основними загальнодоступними джерелами інформації, на підставі якої можна зробити висновки про фінансово-економічний стан та ефективність роботи підприємства, є його фінансова звітність: Баланс (форма №1), Звіт про фінансові результати (форма №2) та Звіт про рух грошових коштів (фор­ма №3). Розглянемо їх зміст та структуру.

Баланс - це фінансовий звіт підприємства, що складається на певну дату і в якому відображається інформація про склад господарських ресурсів підприємства та джерел формування цих ресурсів.

Баланс має форму таблиці, що складається з двох частин. Ліва частина називається активом. У ній міститься інформація про господарські ресурси, які контролюються під­приємством. У правій частині балансу - пасиві - відобража­ються дані про склад джерел формування господарських ре­сурсів підприємства.

Таким чином, цей звіт містить інформацію, на підставі якої можна дати комплексну оцінку структури та стану господар­ських ресурсів підприємства, його фінансової незалежності, ліквідності (платоспроможності), ступеня ризику залучення зовнішніх джерел фінансування діяльності підприємства тощо. В активі балансу відображається розміщення господарсь­ких засобів підприємства в:

- оборотні активи;

- необоротні активи;

- витрати майбутніх періодів.

До оборотних активів належать грошові кошти та їх екві­валенти, що не обмежені у використанні, а також господарські ресурси підприємства, призначені для реалізації чи споживан­ня протягом операційного циклу або протягом дванадцяти мі­сяців із дати складання балансу.

Операційний цикл являє собою проміжок часу між придбан­ням підприємством запасів для здійснення діяльності та отри­манням коштів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг. Інакше кажучи, операційний цикл - це про­міжок часу, необхідний для перетворення грошових коштів у продукцію підприємства та її подальше перетворення знову у грошові кошти.

Усі ресурси підприємства, які не є оборотними, класифі­куються як необоротні активи. До складу необоротних акти­вів підприємства належать такі.

1. Нематеріальні активи. Такими активами називають немонетарні ресурси підприємства, які не мають матеріальної форми й утримуються ним з метою використання більше од­ного року (або одного операційного циклу, якщо він більше одного року) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам. Нематеріальні акти­ви підприємства поділяють на такі групи:

- права користування природними ресурсами (право ко­ристування надрами, іншими ресурсами природного се­редовища);

- права користування майном (право користування земель­ною ділянкою, будівлею, на оренду приміщень тощо);

- права на знаки для товарів і послуг (товарні знаки, тор­гові марки, фірмові назви тощо);

- права на об'єкти промислової власності (право на вина­ходи, корисні моделі, промислові зразки, ноу-хау тощо);

- авторські та суміжні з ними права (право на літературні та музичні твори, програми для ЕОМ, бази даних тощо);

- інші нематеріальні активи (право на проведення певно­го виду діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).

2. Незавершене будівництво. У цій статті відображається сума інвестицій, вкладених у нове будівництво (включаючи устаткування, що підлягає монтажу), яке здійснюється для власних потреб підприємства, а також авансові платежі для фінансування такого будівництва.

3. Основні засоби. До основних засобів підприємства на­лежать матеріальні активи, які утримуються підприємством для використання у виробництві або постачанні товарів та на­данні послуг (виконання робіт).

Критеріями віднесення матеріальних активів до основних засобів є:

1) призначення - утримуються не для перепродажу або переробки;

2) очікуваний термін використання - більш як 12 місяців з дати зарахування об'єкта на баланс підприємства.

4. Довгострокові фінансові інвестиції. До них належать фінансові інвестиції підприємства, здійснені на період більше одного року, а також всі інші інвестиції, які не можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент.

Під фінансовими інвестиціями розуміють активи, що утримуються підприємством з метою збільшення прибутку внаслідок отримання відсотків, дивідендів тощо, зростання вар­тості капіталу або отримання інших вигод.

5. Довгострокова дебіторська заборгованість. У цій статті відображається заборгованість фізичних та юридичних осіб, яка буде погашена після 12 місяців з дати складання ба­лансу, наприклад, заборгованість орендаря за фінансовою орен­дою або працівника підприємства за отриманою ним від під­приємства позикою на термін більш як 12 місяців.

6. Відстрочені податкові активи. Тут відображається су­ма податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню в наступ­них періодах внаслідок виникнення тимчасової різниці між податком на прибуток, обчисленим за діючим податковим законодавством, та податком, обчисленим згідно з Положеннями бухгалтерського обліку в Україні.

У розділі активу балансу "Витрати майбутніх періодів" відображаються витрати, понесені підприємством у звітному періоді, але які належать до наступних періодів (наприклад, сплачена на рік вперед орендна плата, витрати на передплату періодичних видань тощо).

У пасиві балансу подано інформацію про склад джерел формування ресурсів підприємства.

За структурою пасив балансу складається з таких розділів:

- власний капітал;

- забезпечення наступних витрат і платежів;

- довгострокові зобов'язання;

- поточні зобов'язання;

- доходи майбутніх періодів.

Власний капітал є основою для початку та розвитку гос­подарської діяльності будь-якого підприємства. Розмір власно­го капіталу та співвідношення його величини із обсягом залу­чених зовнішніх джерел фінансування характеризують ступінь самостійності та фінансової незалежності підприємства від зов­нішнього фінансування.

У розділі пасиву балансу "Забезпечення наступних вит­рат і платежів"відображаються нараховані у звітному пері­оді майбутні витрати та платежі (наприклад, витрати на оплату майбутніх відпусток, гарантійні зобов'язання з ремонтного об­слуговування реалізованої продукції тощо), величина яких на дату складання балансу може бути визначена тільки шляхом попередніх (прогнозних) оцінок, а також залишки коштів ці­льового фінансування і цільових надходжень, які отримані з бюджету та інших джерел.

Третій і четвертий розділ пасиву містять інформацію про зобов'язання підприємства, тобто його заборгованість перед іншими юридичними та фізичними особами, яка виникла у ре­зультаті минулих подій. Під час її погашення зменшується об­сяг ресурсів підприємства, тому розмір прийнятих підприєм­ством зобов'язань та їх співвідношення з власним капіталом свідчить про ступінь ризику втрати підприємством фінансової незалежності. Зобов'язання відносять до зовнішніх джерел фі­нансування діяльності підприємства.

Зобов'язання підприємства можуть бути монетарними і немонетарними. Монетарні зобов'язання відображають суму грошових коштів, що підлягають сплаті кредиторам, а немонетарні - зобов'язання підприємства поставити товари або надати послуги певної кількості та якості іншим юридичним або фізичним особам.

До розділу "Доходи майбутніх періодів" включають суми доходів, отриманих протягом поточного або попередніх звіт­них періодів, які належать до наступних періодів (наприклад, отримана на рік вперед орендна плата від орендарів тощо).

Звіт про фінансові результати містить інформацію про до­ходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства. Він складається з трьох розділів: І - Фінансові результати, II - Елементи операційних витрат, III - Розрахунок показників прибутковості акцій.

Звіт про рух грошових коштів містить дані про джерела фор­мування та напрями використання грошових коштів. Це звіт про зміни фінансово-економічного стану підприємства, побудова­ний на основі методу потоку грошових коштів. Він дає змогу оцінити очікувані надходження та витрачання грошових кош­тів, достатність грошових потоків від операційної діяльності, зробити висновки про ефективність та обґрунтованість прове­дення підприємством інвестиційної діяльності, оцінити необ­хідність залучення додаткових фінансових ресурсів.

5. Показники оцінки фінансово-економічного стану та ефективності діяльності підприємства

За змістом і призначенням розрізняють такі показники:

- майнового стану підприємства;

- фінансової стійкості підприємства;

- ліквідності;

- ділової активності;

- рентабельності.

Показники майнового стану характеризують структуру ре­сурсів підприємства та джерел, за рахунок яких вони сформо­вані. Серед таких показників [47, 49, 53, 59, 72, 74]:

1) коефіцієнт зносу основних засобів (Кзн) визначає ступінь зносу основних засобів підприємства й обчислюється за фор­мулою:

(8.9)

де Сзн - знос основних засобів на початок (кінець) періоду, грн.;

Вп - початкова вартість основних засобів на початок (кі­нець) періоду, грн.;

2) коефіцієнт оновлення основних фондів характеризує ступінь фізичного оновлення основних фондів підприємства й обчислюється за формулою:

(8.10)

де Внад — вартість основних засобів, що надійшли протягом звіт­ного періоду, грн.;

- початкова вартість основних засобів підприємства на кінець року, грн.;

Підприємство вважається фінансове стійким, якщо воно спроможне забезпечити формування запасів за рахунок влас­них джерел коштів.

Ліквідність характеризує спроможність майна підприємс­тва швидко перетворитись у грошові кошти для негайного по­гашення його поточної заборгованості. Серед показників ліквідності:

1) коефіцієнт абсолютної ліквідності, що відобра­жає частину поточної заборгованості, яку підприємство може негайно погасити найближчим часом, обчислюється за формулою:

(8.11)

де ГКЕ - грошові кошти та їхні еквіваленти, грн.;

ПЗ - поточні зобов'язання, грн.

Значення коефіцієнта абсолютної ліквідності має перебува­ти в межах 0,2 - 0,35. Якщо ж коефіцієнт набуває значення, нижчого за 0,2, то це означає, що у підприємства виникає ри­зик неспроможності покриття своїх невідкладних зобов'язань;

2) коефіцієнт критичної ліквідності, що характери­зує очікувану платоспроможність підприємства через період, який дорівнює тривалості одного обороту дебіторської забор­гованості. Він визначається за формулою:

(8.12)

де ПФІ- поточні фінансові інвестиції, грн.;

ДебЗ — дебіторська заборгованість, грн..

Нормальним вважається стан, коли значення цього коефі­цієнта перевищує одиницю.

3) коефіцієнт покриття або коефіцієнт поточної ліквід­ності характеризує здатність підприємства погасити поточні зобов'язання протягом періоду, що дорівнює тривало­сті обороту його обігових активів. У цьому разі розглядається не тільки забезпечення своєчасних розрахунків з дебіторами та реалізації готової продукції, а й продажу в результаті потреби інших оборотних засобів (сировини, матеріалів тощо). Він об­числюється за формулою:

(8.13)

де З - вартість запасів, грн..

Нормальним вважається стан, коли значення цього коефі­цієнта перевищує 2.

На підставі інформації, поданої в балансі та звіті про фі­нансові результати, можна визначити показники, що характе­ризують ділову активність підприємства, тобто віддачу ресур­сів, які застосовуються ним, та ефективність використання джерел фінансування його діяльності.

Показниками ділової активності підприємства є:

1) фондовіддача відображає, скільки виручки припа­дає на одиницю вартості основних засобів, чим характеризує ефективність їх використання. Обчислюється показник за фор­мулою:

(8.14)

де ЧД - чистий дохід підприємства за звітний період, грн.;

Во.з - середня вартість основних засобів підприємства за звітний період, грн.;

2) коефіцієнт оборотності обігових коштів харак­теризує кількість оборотів обігових коштів за звітний період і обчислюється за формулою:

(8.15)

де ЧД - чистий дохід підприємства за звітний період, грн.;

Во.к - середня вартість обігових коштів у звітному періоді, грн.

Чим більше оборотів здійснюють обігові кошти, тим вища ефективність їх використання.

3) період одного обороту обігових коштів обчислю­ється (у днях) за формулою:

(8.16)

де Дк - кількість календарних днів у звітному періоді.

4) рентабельність (прибутковість) обігових коштів характеризує, скільки прибутку припадає на 1 грн. обігових коштів, тобто відображає ефективність їх використання й обчислюється за формулою:

(8.17)

де По.д - прибуток від операційної діяльності, грн..

Показники рентабельності є відносними характеристика­ми ефективності діяльності підприємства. До них належать:

1) рентабельність ресурсів (активів) підприємства за при­бутком від звичайної діяльності показує, скільки прибут­ку від звичайної діяльності припадає на одиницю коштів, інве­стованих в активи підприємства, й обчислюється за формулою:

(8.18)

де Пзв.д — прибуток від звичайної діяльності підприємства, грн.;

- середня вартість активів підприємства, грн.;

2) рентабельність власного капіталу показує, скільки чистого прибутку припадає на одиницю власного капіталу підприємства, й обчислюється за формулою:

*100% (8.19)

де ВК - середня сума власного та прирівняного до нього капі­талу підприємства, грн.;

3) рентабельність виробничих фондів характеризує, скільки чистого прибутку припадає на одиницю вартості виробничих фондів підприємства:

(8.20)

де Вв.ф - середня вартість виробничих фондів підприємства, грн.;

4) рентабельність реалізованої продукції за прибутком від операційної діяльності характеризує, скільки прибутку припадає на грошову одиницю повної собівартості реалізова­ної продукції підприємства, й обчислюється за формулою:

(8.21)

де По.д - прибуток від операційної діяльності підприємства, грн.;

Сп - повна собівартість реалізованої продукції, товарів, ро­біт, послуг, реалізованих підприємством у звітному періоді, грн.

 


ТЕМА 7.ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. IV група- показники надійності підприємства
  5. IV. Прийняття рішень у полі четвертої інформаційної ситуації
  6. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  7. V. Прийняття рішень у полі п’ятої інформаційної ситуації
  8. VI. Прийняття рішень у полі шостої інформаційної ситуації
  9. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  10. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  11. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  12. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист




Переглядів: 710

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Економічна сутність, класифікація та структура інвестицій

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.031 сек.