Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальної відомості

Тема: СТРУКТУРНІ СХЕМИ АСУТП

ЛЕКЦІЯ 2

 

 

 

2.1 Загальні відомості.

 

2.2 АСУТП у режимах збору та обробки інформації і радника.

 

2.3 АСУТП у супервізорному режимі і у режимі безпосереднього цифрового управління.

 

2.4 Багаторівневі ієрархічні системи управління.

 


 

Найбільше ранньою формою управління технологічними процесами було керування за допомогою ручних засобів. Для встановлення рівня керованих параметрів людина користувалася своїми органами почуттів. Операції контролю і впливу на об'єкт цілком грунтувалися на слушності сприйняття, інтуїції і досвіді людини-оператора. Виконавши регулювання, він мав можливість спостерігати реакцію об'єкта і, якщо було потрібно, вносити поправки.

Першою функцією управління, що підлегла автоматизації, був вимір (рисунок 1). Вимірювальний прилад (ВП) з індикатором замінив органи почуттів людини і забезпечив швидкі і достатньо точні виміри.

Рисунок 2.1 - Структурно-функціональна схема системи індикації

 

До вимірювального приладу можна підключати реєструючий прилад РП, що записує динаміку зміни технологічних параметрів. Ці дані можуть бути використані для аналізу ТП, а діаграма часто служить документом у відповідних випадках

Функції оператора при автоматичній індикації зводяться до визначення помилки регулювання і впливу на об'єкт.

Невеликі технічні удосконалення дозволили перейти від автоматичної індикації до автоматичного контролю (рисунок 2.2). У цьому випадку оператор одержує інформацію про відхилення технологічних параметрів від заданих значень, що стало можливим за рахунок введення пристрою порівняння

 

 

Рисунок 2.2 - Структурно-функціональна (ПП) і задатчика інформації (ЗІ)

схема системи контролю.

 

У масштабах виробництва найбільш простою структурою організації є однорівнева децентралізована система контролю і управління (рисунок 3).

 
 

Рисунок 2.3 - Структурно-функціональна схема децентралізованої

системи управління

 

У таких системах кожна виробнича ділянка постачається індивідуальним пунктом управління ПУ, оснащеним або індикаторними реєструючими приладами, або регуляторами, що створюють локальні системи регулювання. Такі системи обслуговуються або постійними операторами, або одним оператором, що працює в режимі обхідника.

В міру ускладнення технологічних процесів, підвищення швидкості їхнього протікання, збільшення числа контролюючих і регульованих параметрів з'явилася необхідність здійснити контроль і керування окремими параметрами з центрального пульта. Варіант такої системи поданий на рисунку 4. Функціонує вона таким чином. Параметри технологічного процесу вимірюються вимірювальними перетворювачами (ВП), частина сигналів, яких передається локальним регуляторам (ЛР), що впливають на процес через виконавчі механізми ВМ. Сигнали параметрів, які потрібно контролювати постійно, надходять до групи індикаторних реєструючих приладів РП1. Інші сигнали подаються на комутатор К, керування яким здійснюється або програмним пристроєм ПР, що підключає по черзі через задані інтервали часу до індикаторного приладу РП2 сигнали визначених датчиків, або оператором із пульта управління ПУ.

Тенденція централізації управління призвела до створення систем, що прийнято називати системами централізованого контролю і функції таких систем наступні:

 
 

- безупинний або періодичний вимір поточних параметрів ПП і перевірка відповідності заданим значенням;

Рисунок 2.4 - Схема централізованої системи

- вимір параметрів по виклику оператора;

- реєстрація параметрів процесу;

- сигналізація про аварійні ситуації;

- дистанційний вимір оператором уставок локальних регуляторів;

- оперативний зв'язок оператора з технологічними ділянками.

Інтенсивне ускладнення і збільшення масштабів промислового виробництва, що відбулося останнім часом призвели до різкого ускладнення функцій управління, що у свою чергу викликало необхідність створення автоматизованих систем АСУТП на базі ЕОМ, котрі якісно змінили форму й ефективність управління. АСУТП відрізняються від систем централізованого контролю більш широким діапазоном автоматичних функцій управління.

Розрізняють п'ять типів структур АСУТП, що різняться характером функцій управління і їх розподілом між оператором та ЕОМ.

1. Режим збору та обробки інформації.

2. Режим радника.

3. Супервізорний режим.

4. Режим безпосереднього цифрового управління.

5. Багаторівневі ієрархічні системи.

Розглянемо ці структури.

 

2.2 АСУТП у режимі збору й обробки інформації і радника.

 

Ці структури показані на рисунку 5.

 
 

Рисунок 2.5 Схема режиму збору та обробки інформації

 

У режимі збору і обробки даних параметри ТП вимірюються пристроями ВП, перетворюються в цифрову форму засобами сполучення і вводяться до ЕОМ. Після обробки в ЕОМ оперативна інформація про хід процесу надходить на засоби відображення, статична інформація у виді техніко-економічних і технологічних показників друкується у виді звіту, і дані, що використовуються в подальших розрахунках фіксуються на машинних носіях - перфострічках, перфокартах, магнітних дисках і т.д. Математичне забезпечення ЕОМ для цьогорежиму складається з бібліотеки робочих програм, кожна з яких виконує одну або декілька функцій програми-диспетчера, яка по заздалегідь визначеному порядку або в залежності від поточних значень параметрів контролю вибирає для виконання ту або іншу робочу програму. Порядок виконання може бути змінений подаваним оператором сигналом переривання, причому робота здійснюється в діалоговому режимі.

Функціонування AСУТП у режимі радника здійснюється по тій же схемі, що і для режиму збору й обробки інформації. У таких системах крім збору й обробки інформації виконуються наступні функції:

- визначення раціонального технологічного режиму по окремих технологічних параметрах або по всьому процесі в цілому;

- визначення керуючих впливів по усім або окремим керованим перемінним;

- визначення значень уставок локальних регуляторів.

У системах-радниках дані про технологічний режим надходять через засоби відображення інформації у формі рекомендацій оператору, що враховує їх при прийнятті власного рішення. Процес звичайно ініціюється програмою-диспетчером, але при цьому оператор у діалоговому режимі може ввести додаткову інформацію, яку не можна одержати шляхом вимірів, а вона формується самим оператором і носить якісний характер. Наприклад, у ході процесу може виникнути необхідність або пожертвувати якістю вихідного продукту і при цьому виконати завдання по кількості, або зменшити кількість, зберігши необхідну якість. Якщо логіка алгоритму призводить процес обчислення до появи альтернативного варіанта, то розрахунок переривається й оператору посилається запит про вибір одного з цих шляхів продовження розрахунку.

Системи збору й обробки інформації і радника застосовується в тих випадках, коли потрібний обережний підхід через невизначеності в математичному описі складного об'єкта і остаточне рішення повинен приймати оператор.

 


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  4. Аналіз загальної рівноваги
  5. Аналіз загальної суми витрат на виробництво продукції.
  6. Аналіз часткової та загальної рівноваги
  7. Аналіз часткової та загальної рівноваги
  8. Білковий обмін: загальні відомості
  9. Біографічні відомості
  10. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  11. Вальниці ковзання. Загальні відомості
  12. Вивчення загальної характеристики господарства, окремих галузей господарства та міжгалузевих комплексів.




Переглядів: 923

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Економічні і соціальні аспекти впровадження АСУ, комп'ютеризації і роботизації | Багаторівневі ієрархічні системи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.