Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розрахунок економічного капіталу для операційного ризику

Розрахунок економічного капіталу для ринкових ризиків

Базельський комітет рекомендує використовувати для розрахунку економічного капіталу підхід внутрішніх моделей. Відповідно до цього підходу для розрахунку економічного капіталу приймається значення вартості під ризиком (в англійському варіанті Value-at-Risk, або VaR). Вартість під ризиком – це максимальні витрати за портфелем вкладень банку в заданому періоді за визначеним рівнем імовірності (у межах інтервалу довіри). Найбільша складність полягає у визначенні факторів ризику, тобто параметрів, які визначають вартість та профіль ризику портфеля. Ці фактори використовуються як вхідні параметри для моделі оцінювання ризиків.

Для визначення факторів ризику західні фінансові корпорації можуть використовувати внутрішню або зовнішню базу даних. Постачальником бази даних може бути певна аналітична компанія, яка узагальнює достовірну базу даних по всьому фінансовому сектору. Наприклад, американська компанія RiskMetrics Group щоденно надає своїм клієнтам (зареєстрованим абонентам) параметри для оцінювання ризик-факторів стосовно ринків різних країн. Відповідні модифікації такої бази даних з урахуванням особливостей місцевого ринку охоплюють різні види цінних паперів (акцій, корпоративних облігацій, євробондів, векселів, державних зобов’язань). Для аналізу ймовірності дефолтів використовується досить тривалий проміжок часу – до 10 років.

Зазначену модель RiskMetrics комерційні банки можуть використовувати як для оцінювання економічного капіталу, так і для розрахунку лімітів на ринкові позиції (стоп-лос) й аналізу ризиків торговельного портфеля.

Розрахунок економічного капіталу для операційного ризику можна проводити за окремими бізнесами, продуктами, операціями банку. Аналіз не обмежується лише інформаційними технологіями, бізнес-процесами, а має охоплювати різні зовнішні чинники (оточення, постачальників, дії клієнтів тощо). Результат розрахунку економічного капіталу для операційного ризику має увійти в загальну суму економічного капіталу для кожного бізнесу або підрозділу бізнесу залежно від специфіки діяльності та організаційної структури конкретного банку.

Як відомо, Базельський комітет з банківського нагляду пропонує кілька підходів, серед яких найбільш популярним та вигідним для сучасного банку є Advanced Measurement Approach (або АМА), тобто удосконалений підхід на основі внутрішнього вимірювання операційних збитків, їх видів, причин, наслідків та ймовірності. Аналітична служба в банку має визначити кілька ключових параметрів, серед яких: а) коефіцієнт ризику (англ. Exposure Indicators, або ЕІ), що є середньою сумою втрат, яких банк ризикує зазнати у випадку настання ризикової події; б) вірогідність настання ризикової події (Probability of Event, або РЕ); в) розмір збитків (втрат) банку, якщо настане ризикова подія (Loss Given Event) . Загальний розмір економічного капіталу с добутком даних величин з урахуванням коригувального коефіцієнта для кожного бізнесу (або підрозділу бізнесу).

Органи банківського нагляду в провідних країнах світу вже визначили термін впровадження удосконаленого підходу АМА (2007 – 2008 рр.) Однак уже сьогодні кожний банк має достовірну та повну базу даних про операційні збитки. Є два варіанти такого рішення: 1) створити та поновлювати власну всебічну базу даних для розрахунків або 2) отримати доступ до бази даних інших кредитних установ. Можлива й комбінація підходів.

При цьому необхідно враховувати труднощі створення та використання такої інформації. Адже кожний банк має свій профіль бізнесу, дрібні операційні збитки виникають часто, але великі збитки – дуже рідко, по суті, є одиничними. Крім того, більшість операційних подій ніколи не повторюються, особливо після того, як банк ужив адекватних заходів попередження або безпеки. Нарешті, рівень технологій змінюється настільки швидко, що база даних застаріває кожного року. Складною проблемою є й природне небажання банків ділитися своєю інформацією про такі надзвичайні події, як некоректна поведінка персоналу (крадіжки, зловживання, хабарництво), розміри втрат унаслідок стихійного лиха або пошкодження від потрапляння вірусу.

Велику базу даних про операційні збитки у фінансовому секторі мають незалежні аудиторські компанії органи нагляду, консалтингові компанії, але постає проблема розкриття таких даних. Тому великі фінансові корпорації орієнтуються на використання обох підходів до бази даних. У банку таку інформацію збирають усі підрозділи, а також підрозділи, що спеціально відповідають за внутрішній аудит, безпеку, внутрішній контроль. При цьому конкретний банк накладає наявну інформацію про випадки операційного ризику на картку операційних ризиків банку. Аналітична служба має коригувати при цьому базу даних, використовуючи зовнішні джерела інформації. Така практика застосовується у випадку прогнозування втрат для нових видів бізнесу, в якому даний банк не має ще історії (наприклад, Інтернет банку, операцій з кредитними картками). У деяких країнах група банків домовляється про обмін інформацією за встановленою формою між собою.

Порівняння значення наявного (регулятивного) капіталу та економічного капіталу дає можливість з’ясувати, чи достатньо капіталізованим є банк, або чи не є він занадто капіталізованим:

Економічний капітал – Наявний капітал =


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
  3. Автоматичний розрахунок суми проведення.
  4. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  5. Аеродинамічний розрахунок
  6. Аеродинамічний розрахунок ротора вітроустановки
  7. Акціонерні товариства випускають облігації на суму не більше 25 % від розміру статутного капіталу і лише після повної оплати всіх випущених акцій.
  8. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  9. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
  10. Альтернативні теорії капіталу
  11. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  12. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.




Переглядів: 537

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розрахунок економічного капіталу для кредитного ризику | Надмірна (+) (або недостатня (-)) капіталізація.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.