Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Необхідність і суть кредиту

Функції кредиту

Необхідність і суть кредиту

Модуль 2.

Тема1. «Кредит: необхідність, сутність, функції»

Кредит виник з потреб виробництва внаслідок процесів обміну товарів. Виникнення кредиту поряд з виникненням грошей відноситься до найвизначніших відкриттів людства. Причини виникнення кредиту криються у сфері обміну, де продавці товарів протистоять один одному, як власники, як юридично самостійні особи.

Економічною основою, на якій проявляються і розвиваються кредитні відносини, виступає кругообіг капіталу. В процесі його кругообігу виникають коливання наявності тимчасово вільних коштів і коливання потреби в них. Т. к. строки надходження грошових коштів від реалізації продукції і строки їх витрат на виробничі потреби не збігаються, то у господарських суб'єктів певна частина коштів у певні періоди часу тимчасово вільна, а в інших — в цей час виникає потреба в таких коштах. Так виникає можливість мобілізації тимчасово вільних коштів для надання їх у формі кредиту іншим суб'єктам господарювання. Це служить однією з найважливіших передумов кредитних відносин.

Для виникнення кредитних відносин необхідно, щоб той, хто надає кредит, довіряв тому, хто хоче отримати кредит. Сам термін "кредит" походить від латинського слова credere, що означає довіряти, або credo — вірю. Саме довіра служить основою кредитних відносин, однією з найважливіших передумов виникнення кредиту. Але в сучасних умовах вона виступає на другий план. При видачі кредиту є ризик несвоєчасного чи неповного повернення коштів, тому кредитору потрібні певні гарантії, що він може отримати:

1) від самого позичальника у формі застави,

2) від гаранта, тобто фізичної чи юридичної особи, яка має певний капітал чи майно і гарантує повернення кредиту,

3) від страхової компанії.

Обов'язковою передумовою виникнення кредитних відносин є збіг економічних інтересів кредитора і позичальника. Він досягається через переговори між ними щодо умов кредитної угоди, де обумовлюється розмір кредиту, термін кредиту, відсоткова ставка за користування кредитом, порядок надання та повернення кредиту.

Кредитна угода зумовлює необхідність матеріальної відповідальності її учасників за виконання взятих на себе зобов'язань. Тому цими учасниками мають бути юридично самостійні особи. Фізичні особи можуть бути суб'єктами кредитних відносин за умови їх дієздатності з правового погляду. Обидві сторони кредитних відносин мають бути кредитоспроможними.

Важлива передумова кредитних відносин — це отримання позичальником регулярних доходів у формі заробітної плати, пенсії, виручки від реалізації продукції тощо.

Кредит (від лат. "creditum" — позика, борг) — економічні відносини між суб'єктами ринку з приводу перерозподілу вартості на умовах їх повернення, строковості і платності.

Потреба суб'єктів господарювання в оборотних грошових коштах (кредиту) коливається протягом виробничого циклу і в різних циклах кругообігу. Ці коливання бувають двох видів: сезонні (природні причини), постійні (різні випадкові причини). У сезонних галузях виробництва (сільському господарстві) мають місце обидва види коливань.

Для безперервності процесу індивідуального кругообігу капіталу сезонні і постійні коливання забезпечуються грошовими коштами у формі кредиту. За характером та обсягами коливань потреби в обіговому капіталі господарств відрізняються між собою і за обсягами, і за часом використання (переробка плодоовочевої продукції).

Передбачити потребу в кредитних ресурсах для суб'єктів господарювання з сезонним характером виробництва є можливим. Суб'єктам господарювання відомо, в які саме періоди і в яких приблизно обсягах виникає потреба у залученні кредитних ресурсів.

Інакше відбувається процес кругообігу капіталу господарських суб'єктів з несезонним характером виробництва. Їх потреба в обігових активах коливається протягом року через нерівномірність надходження і витрачання ТМЦ, наростання витрат на незавершене виробництво, випуск і реалізація продукції, ін. Зміна потреби в обігових коштах у таких підприємствах має значно меншу амплітуду. Але її значно важче завчасно передбачувати.

Коливання потреби в обігових активах є важливою причиною необхідності кредиту. Другою причиною необхідності кредиту є коливання структури джерел формування обігового капіталу суб'єктів господарювання. Зміна джерел покриття обігових активів (власних і прирівняних до них коштів, кредиторська заборгованість тощо) викликає потребу у кредитних ресурсах. За рахунок власних обігових коштів забезпечуються постійні потреби господарських суб'єктів, а тимчасові потреби у витратах для забезпечення відповідних запасів задовольняються кредитними ресурсами. Цим забезпечується економічна самостійність суб'єктів господарювання, підвищується їх відповідальність за збереження і ефективне використання фінансових ресурсів.


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. Банківське кредитування підприємств
  3. Банківське кредитування підприємства.
  4. Банківське кредитування.
  5. Банківський кредит — найпоширеніша форма кредиту. Об'єктом банківського кредиту є грошовий капітал.
  6. Банку — по одержаному кредиту 20 000 грн.
  7. Будівлі органів керування, кредитування й громадських організацій
  8. Бюджетна класифікація видатків та кредитування бюджету
  9. Бюджетні запити: їх суть, необхідність складання та аналіз
  10. Види кредиту можна класифікувати за різними критеріями.
  11. Види кредиту.
  12. Види кредиту.




Переглядів: 1154

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток інформаційних технологій. | Функції кредиту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.