МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Зовнішні ефекти: сутність та основні видиНедосконалість ринку та державне втручання в економіку План Тема 14. Інституціональні аспекти ринкового господарства
Мета:розкрити основні інституціональні аспекти ринкового господарства
1. Недосконалість ринку та державне втручання в економіку 2. Зовнішні ефекти: сутність та основні види 3. Коригування зовнішніх ефектів та підходи до вирішення проблеми зовнішніх ефектів 4. Суспільні блага. Особливості попиту на чисте суспільне благо Література:[1, 227-234], [2, с. 218-231], [3, с. 200-217], [420-433], [5, с. 570-595], [6, с. 524-537]
Конкурентна ринкова система поряд з безперечними перевагами має певні недоліки або обмеження, усунення яких становить основу діяльності держави на мікроекономічному рівні. Недосконалість ринку виявляється у неможливості ринку забезпечувати ефективний розподіл та використання ресурсів. Причини недосконалості ринку: а) влада монополій; б) наявність зовнішніх ефектів економічної діяльності; в) існування суспільних благ; г) недосконала (асиметрична) ринкова інформація (неможливість всіх учасників ринку (виробників та споживачів) мати повну інформацію про економічні змінні, від яких залежить вибір). Недосконалість ринку обумовлює необхідність державного втручання в економіку. Державні заходи, спрямовані на протидію негативним наслідкам ринку на мікроекономічному рівні: - забезпечення правової основи ефективної ринкової діяльності; - створення умов для розвитку конкуренції; - проведення активної антимонопольної політики та здійснення контролю щодо природних монополій; - врегулювання проблеми непропорційного розподілу ресурсів, що пов’язані з зовнішніми ефектами; - фінансуання виробництва суспільних благ; - сприяння розповсюдженню об’єктивної інформації щодо норм стандартизації, якості, безпеки та інших властивостей споживчих товарів.
Висновок про ефективний розподіл ресурсів конкурентною ринковою системою ґрунтується на припущенні: нібито всі вигоди і витрати, пов’язані з виробництвом і споживанням товарів та послуг, знаходять повне відображення в ринкових цінах. Але деякі вигоди та витрати виступають стосовно до ринку зовнішніми в тому розумінні, що являють собою вплив на інших економічних агентів, які не є учасниками ринкової угоди. Зовнішні ефекти (або екстерналії) – витрати або вигоди від ринкових угод, що не відображаються у цінах. Види зовнішніх ефектів: 1. Негативні зовнішні ефекти виникають тоді, коли виробництво або споживання товару породжує некомпенсовані витрати у третьої особи (рис. 14.1).
P МSC=MРС+МЕС
S=MРС E P MEC P E
D=МSВ
Q Q Q
Рис. 14.1. Негативний зовнішній ефект Сукупні зовнішні витрати (ТEС) – витрати, які перекладаються на третіх осіб і не відшкодовуються виробником. Сукупні індивідуальні витрати (ТРС) – витрати, які відшкодовуються виробником. Сукупні суспільні витрати(ТSC) – це сума витрат на виробництво блага та витрат, пов’язаних із негативними зовнішніми ефектами, що виникають при цьому:
TSC = TEC + TРC (14.1) Граничні зовнішні витрати (МЕС) – це додаткові витрати, що пов’язані з випуском кожної додаткової одиниці блага, які не відшкодовує виробник а перекладає на третіх осіб. Граничні суспільні витрати(МSC) – це додаткові суспільні витрати, що припадають на додаткову одиницю продукції. Крива пропозиції товарів та послуг з негативними зовнішніми ефектами враховує тільки граничні приватні витрати, які менші за граничні суспільні витрати. Ринкова рівновага досягається у точці Е0, де Р0 = MSB = MPC(MSB – граничні суспільні вигоди, MPC – приватні граничні витрати). Гранична суспільна вигода (MSB) – додаткова корисність яку отримує суспільство, коли виробляється додаткова одиниця товару, послуги, інформація. Граничні суспільні витрати:
MSC = MPC + MEC. (14.2) Ефективний суспільний обсяг випуску товарів чи послуг досягається в т. E, де MSC=MSB. При ринковому обсязі випуску товарів чи послуг з негативними зовнішніми ефектами граничні суспільні витрати перевищують їх граничну суспільну вигоду:
MSC > MSB (14.3)
Таким чином, ринкова система призводить до зайвого порівняно з соціально ефективним, випуску товарів та послуг з негативними зовнішніми ефектами. 2. Позитивний зовнішній ефект виникає у випадку, коли діяльність одних економічних агентів приносить вигоду деяким іншим, які не беруть участь у ринковій угоді (рис. 14.2):
MSB = MPB + MEB, (14.4) де MSB – гранична суспільна вигода; MPB – гранична індивідуальна вигода; MEB – гранична зовнішні вигода. Гранична зовнішня вигода (МЕВ) – це додаткова вигода, яку отримують треті особи, що не беруть участь у ринковій угоді. При наявності позитивного зовнішнього ефекту гранична приватна вигода менша за граничну суспільну вигоду. Ринкова рівновага встановлюється в точці Е0, де MSC=MPB, де MSC - суспільні граничні витрати МРВ – приватні граничні вигоди.
Р S = MSC A
P E
P E MSВ = MPВ + MEВ
D=MPВ Q Q Q Рис. 14.2. Позитивний зовнішній ефект
Граничні суспільні вигоди MSB = MPB + MEB, де МЕВ – граничні зовнішні витрати. Ефективний суспільний обсяг випуску досягається в точці Е1, де MSC = MSB. В умовах ринкової рівноваги при наявності позитивного зовнішнього ефекту товар чи послуга продаються та купуються в меншому обсязі, в порівнянні з ефективним. Ринкова система призводить до меншого, порівняно з ефективним, випуску товарів та послуг з позитивними зовнішніми ефектами.
Читайте також:
|
||||||||
|