Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Напрями податкової політики держави в сучасних умовах.

Сфера дії податкового кодексу України.

 

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справлення податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування,платників податків та зборів,їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Правила оподаткування товарів або послуг, що переміщується через митний кордон України, визначається цим Кодексом, крім оподаткування ввізним (імпортним) митом або вивізним (експортним) митом, які встановлюються Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи.

Цей кодекс не регулює питання погашення податкових забов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюється судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності платника або визначення його банкрутом», з банків, на які поширюється норми розділу V Закону України «Про банки і банківську діяльність», та погашення забов’язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Податкове законодавство України складається з Конституції України; Податкового Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв’язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операції з переміщення товарів через митний кордон України; чинних міжнародних договорів, згода на обов’язки яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

 

Податкові ризики як структурний елемент податкової безпеки дедалі більше й частіше привертають до себе увагу як практиків, так і науковців – фінансистів.

До сьогодні акцент у податковій політиці робився на фіскальній функції, а її регулююча (стимулююча) роль і функції фактично зведені нанівець. Водночас недостатність наукових підходів до формування системи податків, відсутність єдиної бюджетної й податкової стратегії та ефективного податкового менеджменту не лише не стимулюють розвиток підприємства, а й стали основними причинами складної економічної ситуації в Україні. Тому податкові ризики є необхідним атрибутом, важливим елементом податкової безпеки як складної економічної безпеки підприємства.

В Україні ще й досі не визначено чіткої концепції побудови системи оподаткування як основи податкової безпеки підприємства. Це стосується співвідношення підсистем оподаткування юридичних чи фізичних осіб, прямих і непрямих податків, складу податків, визначення об’єктів оподаткування, рівня податкових ставок та принципів їх диференціації, напрямів і умов надання податкових пільг тощо. Через економічну кризу, руйнівний вплив інфляційних процесів на національну грошову і кредитну систему, а також посилення бюджетного дефіциту ті з інших причин податкова система не набула стабільності та має багато суперечностей.

Поняття «податковий ризик» передусім стосується платників податку, а не його отримувачів (держави, муніципалітетів та інших органів місцевого самоврядування). Разом із тим управління і адміністрування податкових ризиків сприяють удосконалення плануванню планування і прогнозуванню податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів (державного, регіонального, місцевого) і розрізі окремих податків, за регіонами, видами економічної діяльності, муніципалітетами. Це допомагає отримати повнішу картину того, наскільки «реальними є заплановані бюджетом надходження». Інакше кажучи, об’єктом нашого аналізу є макрорівень – платники податків, яких доцільно згрупувати за ознакою рівня податного ризику, тобто здатності платників сплачувати податки в теперішньому і майбутньому часі.

Вважаємо, що з точки зору макрорівня під податковим ризиком слід розуміти ймовірність втрат бюджетних надходжень унаслідок не сплати податків їх платниками під впливом внутрішніх та зовнішніх чинників як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру. У фінансовій літературі є способом назвати цей ризик фіскальним, а не податковим.

Аналіз виявив, що податковий і кредитний ризики дуже подібні як за своєю сутністю, так і змістовністю. По-перше, кредитний ризик – це ймовірність настання такого фінансового стану позичальника, за якого він не може повністю або частково погасити свій борг перед кредитором. Між тим, як уже зазначалося, податковий ризик – це ймовірність настання такого фінансового стану позичальника, коли платник не може повністю або частково погасити свої податкові забов’ язання перед бюджетом.

По-друге, кредитний ризик, як і податковий, виникає як і об’єктивний, так і суб’єктивних причин. Позичальник може свідомо маніпулювати із заставою кредиту, анкетними й паспортними даними тощо, а платник податку – свідомо приховувати від податкових органів свій реальний фінансовий стан.

По-третє позичальник і платник податку можуть у односторонньому порядку відмовлятися від виконання своїх фінансових забов’язань (кредитних або податкових), тому доцільно підтримати пропорцію щодо введення в науковий обіг терміна і поняття «податковий дефолт».

 

 


 

ЛІТЕРАТУРА:

Основна література

1. Бодюк, А. В. Оподаткування населення [Текст] : навчальний посібник / А. В. Бодюк, В. С. Дубель, С. П. Дусяк - К. : Кондор, 2010. -202 с.

2. Бурковський В.В. та ін. Податки: Навчальний посібник. – Дніпропетровськ, 1998.

3. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік. – Житомир: ЖІТІ, 2001.

4. Білик М.Д., Золотко І.А. Податкова система України: Навч.-метод, посібник для сам ост. вивч. дисц. – К., 2000.

5. Василик О.Д. Податкова система України: Навчальний посібник. – К.: ВАТ «Поліграф книга». – 2004.

6. Закон України «Про систему оподаткування» від 18.02.1997. №77/97-ВР

7. Дєєва Н.М., Редіна Н.І. та ін. Оподаткування в Україні. Навчальний посібник. / За ред. Н. І. Редіної. - К.: Центр учбової літератури, 2009. - 544 с.

8. Демиденко Л.М., Субботович Ю.Л. Податкова система Навчальний посібник – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 184 с.

9. Довгалюк В.І., Ярмоленко Ю.Ю. Податкова система: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. 360с.

10. Золотько І.А. Податкова система Навч. посіб. – К.:КНЕУ,2005 – 204с.

11. Коляда, Т. А. Особливості фіскальної ефективності оподаткування доходів фізичних осіб в умовах інтеграції [Текст] / Т. А. Коляда, І. Є. Чуркіна // Фінанси України. - 2010. - N 6. - С. 70-77

12. Крисоватий А.І., Десятник О.М. Податкова система: Навчальний посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2004.

13. Лютий І. О. Податкова система України: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / [Лютий І. О. , Демиденко Л. М., Романюк М. В. та ін. ]; За ред. І. О. Лютого. — К.: Центр учбової літератури, 2009. — 456 с.

14. Мединська, Т. В. Податкова система [Текст] : навчальний посібник. 2-ге видання, перероблене та доповнене / Т. В. Мединська, Н. І. Власюк. – Львів : «Магнолія - 2006», 2010. – 276 с.

15. Опарін В. М. Фінанси (Загальна теорія): Навч. посібник. - 2-ге вид., доп. і перероб. - К.: КНЕУ, 2002. - 240 с.

16. Податкова політика України: [навчальний посібник] / [І.І. Мазур, М.В. Романюк, В.Б. Тропіна, З.С. Варналій та інші]. – К.: Знання, 2011.– 505с.

17. Редіна, Н. І. Оподаткування в Україні [Текст] : навчальний посібник / Н.І. Редіна, Н.М. Дєєва, Т.О. Дулік.–К.:Центр учбової літератури, 2009.–544 с

18. Романенко О. Р. Фінанси: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисципліни. — 2-ге вид., перероб. і доп. / О. Р. Романенко, С. Я. Огородник, М. С. Зязюн, А. А. Славкова. — К.: КНЕУ, 2003. — 387 с

19. Рудая, М. І. Фіскальна ефективність податку з доходів фізичних осіб при формуванні бюджетів місцевого самоврядування [Електронний ресурс] / М. І. Рудая // Науковий вісник Національного університету ДПС України (економіка, право). – 2010. - №1(48). – С. 123-130.

20. Сердюк О.М. Податкова система. Навчальний посібник – Київ, 2007

21. Фінанси. Бюджет. Податки: національна та міжнародна термінологія: у 3-х томах / [В.Д. Базилевич, Л.Л., Міщенко, С.В. Науменкова, І.О. Лютий, А.А. Чухно та інші]; за ред. Т.І. Єфименко; Інститут економічних і міжнародних відносин НАНУ, ДННУ «Академія фінансового управління». К., 2010.– 648 с.

Додаткова література

22. Бюджетний кодекс України( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, N 50-51, ст.572 )

23. Господарський кодекс України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), N 21-22, ст.144 )

24. Земельний кодекс України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, N 3-4, ст.27)

25. Митний кодекс України(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2012, № 44-45, №46-47, № 48, ст.552)

26. Податковий кодекс України ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, N 13-14,N 15-16, N 17, ст.112 )

27. Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість: Наказом Міністерства Фінансів № 1492 від 25.11.2011

28. Про затвердження положення (стандарту) бухгалтерського обліку 17 “податок на прибуток": Наказ міністерства фінансів України № 353 від 28.12.2000

29. Про затвердження форми Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: Наказ Міністерства Фінансів України від 25.12.2012 № 1408

30. Про затвердження форми митної декларації:Постанова Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 431

31. Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість: Наказ Міністерства Фінансів України від 25.11.2011 № 1492

32. Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства: Наказ Міністерства Фінансів України від 28.09.2011 № 1213

33. Про затвердження форми Податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні : Наказ міністерства фінансів України № 1001 від 17.09.2012

34. Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами: Наказ міністерства фінансів України № 1000 від 17.09.2012

35. Про податок на доходи фізичних осіб [Електронний ресурс] Податковий кодекс України. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=889-15. – 02.10.2010.

 


 

Додаток 1


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  5. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  6. Активний характер соціальної політики.
  7. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  8. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  9. Аналіз посередників в системі розподільчої політики
  10. Антиінфляційна політика держави
  11. Антиінфляційної політики
  12. Антимонопольна діяльність держави




Переглядів: 628

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Завдання та функції органів ДПС | Ставки податку з доходів фізичних осіб з 01.01.2011 р.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.