Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Революції 18148 – 1849 рр.

Колоніальна експансія Великобританії

Спираючись на свою економічну міць, що зросла завдяки промислової революції, а також користуючись ослабленням інших європейських держав у результаті Наполеонівських воєн, Великобританія була єдиною країною, яка в першій половині XIX ст. проводила активну колоніальну політику в різних районах світу.

Головним напрямком британської колоніальної експансії була Індія, бо поставляла на європейський ринок цінні товари - прянощі, предмети розкоші. До того ж в умовах промислової революції зріс до неї інтерес як і до постачальника бавовняної сировини для найбільш розвиненої галузі промисловості в Європі – бавовняній. Зросло значення Індії і як ринку збуту готових промислових англійських товарів.

Слід наголосити на тому, що протягом 18 ст. англійська Ост-Індська компанія робила спроби відмінити обмеження, введені цинським урядом на іноземну торгівлю в китайських портах, які, однак, успіхів не мали.

У 30-ті рр. ХІХ ст. Англія вирішила силою домогтися відкриття китайського ринку для своєї торгівлі. Приводом для застосування сили послужили заходи, прийняті китайським урядом для припинення торгівлі опіумом, яку британські купці як законним шляхом, так і контрабандою ввозили в Китай з Індії та Туреччини. Китайський уряд, усвідомивши згубні наслідки торгівлі опіумом для економіки країни і здоров'я населення, застосував в 1839 р. заходи щодо припинення цієї торгівлі і знищення вже ввезених в країну запасів опіуму. У відповідь британський уряд розв'язав війну проти Китаю, що увійшла в історію під назвою «опіумної».

29 серпня 1842 р. біля Нанкіна на борту британського корабля було підписано мирний договір:

1) 5 китайських портів (у т.ч. Шанхай, Гуанчжоу) відкривались для торгівлі і поселення британських підданих;

2) о. Гонконг переходив у вічне володіння Англії;

3) Китай виплачував Англії значну воєнну контрибуцію;

4) Знімав митні тарифи на імпортні товари.

Роком пізніше Англія з Китаєм підписали ще один договір, за яким англійцям надавалося право екстериторіальності і непідсудності китайським судам (консульської юрисдикції), а також можливість влаштовувати в 5 «відкритих» портах сеттльменти (поселення), які не належали китайській адміністрації.


5. Революції 1848 – 1849 рр.,Кримська війна та крах Священного союзу.

 

Глибоко потрясли Віденський легітимний порядок європейські революції 1848-1849 років. Вони охопили відразу кілька держав - Італію, Францію, Пруссію, Австрійську імперію і інші країни Німецького союзу.

Їх причини:

1) громадяни не були задоволені політичними режимами в їхніх країнах і прагнули до розширення своїх прав і свобод;

2) «соціальне питання» – питання про заходи, необхідні протидіяти росту безробіття, бідності, погіршення умов праці і побуту промислових робітників тощо, які провяилися у ході промислової революції;

3) Питання про легітимний порядок, встановлений Віденським конгресом. Особливо різко проти нього виступали народи, позбавлені державної єдності або самостійності і віддані під владу інших династій – італійці, німці, поляки, угорці тощо.

4) Вимагали припинити дію Віденського порядку і проводити самостійну зовнішню політику. Не вважали кордони, встановлені в Європі у 1814 – 1815 рр., справедливими і виступали за їх перегляд у відповідності з національними інтересами своїх країн.

 

Розпочавшись у січні 1848 народним повстанням на Сицилії, революції в лічені тижні охопили пів-Європи. 24 лютого 1848 р. спалахнуло повстання у Парижі, 14 березня 1848 р. – у Відні, 17-18 березня розпочались масові виступи жителів Мілана і Венеції тощо. Всі ці події увійшли в історію під назвою «весна народів».

У результаті народних повстань політична обстановка в Європі змінилася:

1) У Франції була повалена Липнева монархія і проголошена республіка

2) Папа римський був змушений втекти з Риму

3) Відбулася зміна урядів в Австрії, Прусії та інших державах Німеччини та Італії

4) До влади прийшли ліберали і демократи, які сповідували інші політичні цінності, ніж абсолютистські і напівабсолютистські королі;

5) уряди багатьох європейських країн різко змінили зовнішньополітичний курс. Вони відмовилися від принципів Віденської системи - «європейського концерту» і легітимізму, від цілей збереження легітимного порядку та непорушності кордонів, і заявили про прагнення відстоювати національні інтереси своїх держав, не рахуючись з умоглядними принципами і теоріями.

 

Ударною силою контрреволюції в Європі і одночасно оплотом легітимного порядку стала Австрійська імперія, підтримали яку Англія і Росія.

Загальний підсумок подій 1848-1849 рр. можна виразити коротко: революції зазнали поразки. Вони не вирішили жодної з проблем, що стояли перед європейськими країнами. Спроби здійснити ліберальні і демократичні перетворення закінчилися торжеством реакції. Фактично був відновлений абсолютизм, хоча і з оновленим фасадом. Революції абсолютно не виправдали надій бідноти і не вирішили «соціального питання», зазнали поразки національні рухи народів, що прагнули до звільнення від іноземного панування або до створення єдиної держави.

 

Наслідком всіх цих змін у зовнішній політиці європейських держав було те, що остаточно розладнався «європейський концерт». Нагадаємо, що він був заснований на визнанні легітимного порядку всіма державами, що прагнули до його збереження та зміцнення. Відкинувши легітимізм, проголосивши основою своєї зовнішньої політики конкретну вигоду або реальні інтереси, європейські держави стали набагато менш схильними до поступливості і компромісів у відносинах між собою. Вони все частіше почали вдаватися до грубої сили для досягнення своїх зовнішньополітичних цілей.

 

 

На початку 50-х рр. ХІХ ст. спалахнула т.з. «східна криза», що розгорілася у результаті спору за святі місця Палестини між Францією, яка підтримала католиків країн Близького Сходу, що вимагали повернення католицькій церкві палестинських святинь, які раніше були у її віданні, і Туреччиною, під владою якої знаходилась Палестина. Росія зі свого боку теж посилила натиск на султана, домагаючись підтвердження прав і привілеїв, дарованих їм православним християнам, у противагу Франції.

Так, у лютому 1853 р. російський імператор Микола І відрядив до Стамбула морського міністра князя О. Меншикова. Той вимагав від султана згоди над протекторат Росії над 12 млн. православних жителів його Османської імперії (як то формально було закріплено в Кючук-Кайнаджирському мироному договорі 1774 р.).

У травні 1853 р. турецький уряд відкинув російський ультиматум, попросивши англо-французький флот увійти в протоку Дарданелли. Росія розриває дипломатичні відносини і 21 червня 1853 р. 82-тисячний російський корпус під командуванням генерала М. Горчакова формує р. Прут і захоплює Молдавію та Валахію – васальні князівства Османської імперії.

У відповідь на російську окупацію представники Британії, Франції, Пруссії та Австрії зібралися у Відні і прийняли звернення до султана з вимогою дотримуватися всіх попередніх угод щодо православного населення. Султан проігнорував цей заклик і зажадав повернення російських військ за Прут. Цар відмовився, і 4 (16) жовтня Стамбул оголосив Петербургу війну. 8 (20) жовтня Микола І підписав маніфест «Про війну з Оттоманською Портою». Таким чином, розпочалася кримська війна 1853 – 1856 рр.

Головним театром воєнних дій, до якого була прикута загальна увага, був півострів Крим. Тут висадилася численна союзна армія, яка взяла в облогу Севастополь, найбільшу базу російського флоту на Чорному морі. Окрім Кримського півострова, воєнні дії проходили на Балтійському морі, Кавказі в гирлі Дніпра та в районі Дунаю.

Завершення війни. Підписанням Паризьким мирним договором 18 (30березня) 1856 р. між Росії (А. Ф. Орлов, П. І. Бруно), Францією (А. Валевської, Ф. Буркене), Великобританією (Г. Кларендон, Г. Каулі), Туреччиною (Алі-паша, Джеміль-бей), Австрією (К. Буоль, І. Гюбнер), Пруссією (О. Мантейфель, М. Гарцфельдт), Сардинією (К. Кавур, С. Вілламаріна).

1. Чорне море оголошувалося нейтральним із забороною Росії та Туреччини мати там військовий флот і арсенали.

2. Проголошувалась свобода плавання по Дунаю під контролем міжнародних комісій.

3. В той же час територіальні втрати Росії були мінімальні - вона передавала Молдавії гирло Дунаю та частину Південної Бессарабії і таким чином, вона перестала безпосередньо межувати з Туреччиною в Європі

4. Також Росія повертала Туреччині Карс (місто на північному сході Туреччини) в обмін на Севастополь та інші кримські міста, зайняті союзниками.

5. Росія відмовлялася від протекторату над Валахією, Молдавією і Сербією.

6. Держави, зобов’язуючись не втручатися у справи Туреччини, гарантували автономію Сербії, Молдови та Валахії в рамках Османської імперії. Однак фактично окрім Карсу Туреччина мало що отримувала.

 

До договору додавалися 3 конвенції.

Перша підтверджувала Лондонську конвенцію 1841 р. про закриття чорноморських проток Босфору і Дарданеллів для іноземних військових кораблів у мирний час.

Друга конвенція встановлювала число легких військових суден Росії та Туреччини на Чорному морі для вартової служби.

Третя зобов’язувала Росію не споруджувати військових укріплень на Аландських островах у Балтійському морі.

 

Наслідки:

1) Паризький мирний договір 1856 р. повністю змінив міжнародну обстановку в Європі, знищивши європейську систему, що спиралася на віденські трактати 1815 р.

2) Він послабив позиції царизму в Європі та на Близькому Сході та призвів до подальшого загострення Східного питання.

3) У 1859-1862 рр. Молдавія та Валахія, за підтримки Росії та Франції, об’єдналися в румунську державу. Це було відхиленням від умов миру, яке, однак, не викликало заперечень західних держав.

4) Нова розстановка сил в Європі, що виникла в результаті військового і політичного ослаблення Росії під час Кримської війни, отримала назву кримської системи. Боротьба за відновлення свого авторитету і впливу, за вихід з міжнародної ізоляції, в якій Росія опинилася в середині 50-х років XIX ст., стала на тривалий час одним з основних напрямків її зовнішньої політики.

5) Серйозні наслідки мала Кримська війна для МВ. По суті, це була перша війна між великими державами майже за сорок років, що минули після закінчення Наполеонівських воєн. Вона свідчила, що припинив існування їх союз - знаменита «пентархія», - який забезпечував мир і стабільність в Європі. Разом з союзом великих держав звалився і «європейський концерт», а, отже, захиталася і розсипалася вся будівля Віденського легітимного порядку.

 


7. Ситуація в Європі в 1856-1871 рр.

 


Читайте також:

  1. Iсторичне значення революції.
  2. Антитоталітарні демократичні революції у країнах Східної Європи. Розпад Югославії. Об’єднання Німеччини
  3. Випишіть тих військових діячів УНР, із чиїм імям повязують опір окупації України військами більшовицької Росії в останні роки Української революції.
  4. Випишіть тих військових діячів УНР, із чиїм імям повязують опір окупації України військами більшовицької Росії в останні роки Української революції.
  5. Вплив лютневої революції в Росії на події в Україні.
  6. Завершення української національно-демократичної революції, її наслідки та уроки
  7. Значення революції
  8. Значним здобутком для України в період революції 1905-1907 рр. було скасування заборони на український друк. („Валуєвський” (1863 р.) та „Емський” (1876 р.) укази).
  9. Історичне значення та основні уроки Української національної революції 1917-1921рр.
  10. Історичне значення та основні уроки Української національної революції 1917-1921рр.
  11. НАУКОВІ РЕВОЛЮЦІЇ ТА ЇХ ВПЛИВ НА РОЗВИТОК СУСПІЛЬСТВА
  12. Національно-визвольний рух на західноукраїнськиї землях в першій половині ХІХ ст. Вплив революції 1848-1849 р. на соціально-економічне і політичне становище українців.




Переглядів: 1014

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ В 1815-1871 РР. | Колоніальне суперництво.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.