Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Міцність і пластичність металу

Характеристики міцності та пластичності отримують при розтягуванні зразку у вигляді круглого стержня або полоси. На спеціальних ма­шинах записують залежність видовження зразка від наванта­ження. На основі цих даних будують діаграму залежності відносного видовження зразка δ від напруження σ.

Вид діаграми суттєво залежить від пластичностіматеріалу, що характеризує здатність, не руйнуючись, змінювати форму під дією навантаження і зберігати її після того, як наванта­ження перестане діяти.

Відрізок ОАдіаграмми відповідає пру­жній деформації металу, коли виконується закон Гука σ = Е·δ, де Е— модуль пружності (модуль Юнга).

Напруження, що відповідає гра-ничній пружній деформації в точці А, назива­ють межею пропорцій-ності σа (чи межею пружності).В системі СІ її виражають у МПа. При вищих напруженнях відбува-ється рівномірна плас­тична дефор- мація (видовження та звуження по-перечного пе­ретину) зразка. Оскіль-ки практично неможливо визначити початок переходу металу в непруж-ний стан, межу пружності встанов-люють умовно, задаючись залишко-

Рис. 1.4. Діаграма розтягування сталі вою деформацією, частіше 0,001;

0,005; 0,02 і 0,05%. Межу пружності відповідно позначають σ0,01; σ0,05 іт.д. Цяхарактеристика важлива для пружинних та інших матеріалів.

Чимало пластичних матеріалів при напруженнях дещо вищих за σа, на діаграмі розтя­гу мають ділянку, при якій зразок деформується без збільшен­ня навантаження. Напруження, що відповідає цьому стану ма­теріалу, називають межею плинностіі позначають σТ. Напружен­ня, що діють в деталі, повинні бути меншими за межу плиннос­ті.

Подальший розтяг зразка супроводжується рівномірним зро­станням напруження до σвмежі міцності(здатності протиді­яти руйнуванню під дією зовнішніх сил). Це напруження є най­більшим і відповідає початку великої пластичної деформації не­великої ділянки зразка, що називається шийкою. Саме тут пе­ретин зразка значно зменшується і відбувається руйнування.

Напівкрихкі матеріали руйнуються при напруженнях, що дорі­внюють σв,, у крихких — ділянка плинності відсутня.

За діаграмою розтягу визначають такі характеристики пластичності як відносне видовження δ та відносне звуження ψ. Відносне видовження характеризує приріст довжини зраз­ка щодо початкової, а відносне звуження — щодо зменшення площі перетину:

де l1 іl0— довжина зразка до і після деформації;

де S1 і S0 — відповідно площі перетину зразка до і після випробувань. За показниками пластичності визначають придатність матеріалу до пластичної деформації під час обробки тиском, а також здатність його перерозподіляти напруження при перевантаженнях. Ці дані важливі як для конструкторів, так і для технологів. Наприклад, пластичні матеріали більш надійні в роботі, бо при їх застосуванні менша ймовірність небезпечного крихкого руйнування.

 


Читайте також:

  1. Антикорозійні, захисні покриття металу
  2. Відновлення металів може проводитись різними методами, які зручно об'єднати в такі групи: пірометалургійні, гідрометалургійні та електрометалургійні.
  3. Електрична міцність матеріалів.
  4. Енергетика, металургія і хімічні виробництва – основні джерела токсичних відходів
  5. Жароміцність зварних з’єднань.
  6. Імпульсна міцність ізоляції
  7. Металургійний комплекс
  8. Металургійний комплекс
  9. Металургійний комплекс.
  10. Міцність зв’язку Х-Х і хімічні властивості простих речовин.
  11. Міцність однонаправлених КМ з безперервними волокнами у напрямі армування




Переглядів: 3228

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Механічні властивості матеріалів | Твердість

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.