Міцність зв’язку Х-Х і хімічні властивості простих речовин.
Кратність зв’язку в молекулах галогенів дорівнює одиниці. Їх хімічні властивості пов’язані з особливостями розриву цього зв’язку. Він може розірватися гомо- чи гетеролітично. В першому випадку електронна густина розподіляється порівну між частиками
Х : Х = Х.+ Х .(1),
так, що утіворюються два атома Х . з неспаренимм електроном. У другому випадку електронна густина зміщається до одного із атомів
Х : Х Х+ + Х- (2),
так що утворюються позитивна і негативна частки.
Енергія гомолітичного роспада ( H гом), чи енергія зв’язку Х-Х змінюється немонотонно: збільшується від фтора до хлору, а від хлора до иоду зменшується (табл.2) .
Величини енергії гетеролітичного розпаду зменщуються в ряду фтор-хлор-бром-йод. Це пояснюється тим, що найбільший внесок в неї вносять енергії іонизації (Еион), які в групі галогенів зменшуються монотонно (табл.1).
Наибільш ймовірний гетеролітичний розпад для иоду, оскільки енергія, що витрачається в такому процесі наименьша і може бути зкомпенсована енергією кристалічної решітки чи енергією сольватації тощо.
Наприклад, виділено сполуку , в якій енергетичні витрати скомпенсовані утворенням сильного ковалентного зв’язку між катіонами I+ і основою Льюіса (донором електронної пари) - піридином C5H5N .
При взаємодії з неметалами і металами зв’язок в молекулах Х2найчастіше розривається по гомолітичному механізму. Цьому сприяє нагрівання, освітлення, катализатори. Основні хімічні властивості простих речовин наведені в табл.3.