Додаткова: [2] Клименко Ф.Є. Металеві конструкції: . Львів: Світ 2002
Вихідними даними для проектування ферми є: призначення і умови експлуатації (температура, характеристика навантаження), прольот. Проектування ферми полягає у розв'язанні таких етапів:
• вибір раціональної системи ферми та визначення її генеральних розмірів;
• призначення матеріалу;
• складання розрахункової схеми;
• визначення зусиль в елементах ферми;
• компоновка стержнів;
• конструювання вузлів;
• конструювання зварних з'єднань.
Вибір раціональної системи ферми та визначення її генеральних розмірів.Система ферми (ґратка, обрис) залежить від призначення, загальної компоновки конструкції, вимог до експлуатації. Раціональність системи визначається на основі аналізу декількох варіантів. З них вибирають ту конструкцію, яка характеризується меншою вагою і трудомісткістю.
Генеральними розмірами ферми (рис. ) є її прольот l, висота h та h1, (на опорі) і довжина панелі d (відстань між вузлами верхнього поясу). В залежності від призначення ферми мають різне співвідношення висоти до довжини прольоту. Наприклад, для ферм з паралельними поясами h/l = 1/12....1/18; для трапецеїдальної h/l = 1/10....1/14, для трикутного обрису (стропильні) h/l = 1/3. ...1/8. Висоту h1 рекомендується визначати для трапецеїдальної ферми, приймаючи уклін і = 1/8-1/12. Довжина панелі d = 1,5...3,0 м.
Складання розрахункової схеми.Основне завдання при складанні розрахункової схеми полягає у подані реального навантаження до
такого, щоб виконувалась умова шарнірного закріплення стержнів у вузлах, тобто будь-яке навантаження необхідно подати у вигляді зосередженої сили, що прикладена у вузлах. При цьому всі стержні будуть працювати тільки на осьову силу. Наприклад, реальне навантаження є таким, що показане на
рис. а, а відповідна розрахункова схема - на рис. б.
Рис. Реальне навантаження (а) і розрахункова схема (б) ферми Навантаження у вузлах: