Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Земельний фонд України. Екологічні проблеми сільського господарства.

Тема 3. Раціональне використання та охорона земельних ресурсів.

 

Земельний фонд україни становить 60,36млн.га, угідь 57% і орних земель 68%. В Україні розораність становить 55%. В США - 20%, Англії - 28%, Болгарії - 34%. Різке зростання с/г угідь та ріллі призвело до скорочення інших угідь -лісів, багаторічних насаджень.

Вітрову ерозію спричиняють пилові бурі. Водна - із-за зменшення вмісту гумуса вода легко розмиває грунт, змиваючи його з кожного гектара до 70т, замулюючи водоєми. Хімічна ерозія - зміна хімічних, а відповідно і плодородючих властивостей грунту. Хімічна ерозія посилює звичайні види ерозії (вітрова і водна), сприяє забрудненню природного середовища. Чим крутіший схил, тим інтенсивніше ерозія. Різновидністю водної ерозії є ірригаційна ерозія. Вона розвиається в результаті порушення правил поливу при зрошувальному землеробстві. Руйнування грунтів під дією транспорта, землеройних машин і техніки отримало назву технічної ерозії.

Зазначимо, що там де мало гумусу у грунті виникають пилові бурі, щвидкість вітру над полем завдяки стерні зменшується на 30-50%. На схилах крутизною 5-10° крім перерахованих заходів рекомендується робити контурні борозни (рівчаки), збільшення гущіни стоячих рослин, вирощування здебільшого озимих культур. Масиви з нахилами 10-15° доцільно використовувати під багатолітні трави, виноградники, сади. Схили понад 15° належить терасирувати і використовувати для деревинних і садових насаджень.

Відомо, що для відновлення грунтів застосовують методи меліорації. Осушення перезволожених і заболочених грунтів, зрошення засушливих грунтів, хімічне регулювання вмістку солі - рекультивація (лат.-відновлення, реконструкція) земель. Але необачене використання цих підходів, втручання в природні екологічні процеси дуже часто дає зворотні негативні результати. Зрошення обертається засоленням - утворюються вторинно засолені грунти - солончаки, заболочуванням, а осушення болот зміною ландшафтів, кліматів, погодних умов, зникнення рослин і тварин.

До числа найефективніших заходів для попередження засолення грунтів і боротьби з ним належить вертикальний машинний дренаж для відкачки ґрунтових вод, особливо при водопропускаючих грунтах. На кінець велике значення в попередженні засолення грунтів, особливо при освоєнні вже засолених грунтів має глибокий горизонтальний дренаж у поєднанні з промивними полями або з вертикальним дренажом. Зазначимо, що всі землі держави мають бути під її контролем.

Особливу тревогу і побоювання викликає хімічне забруднення грунтів пестицидами і гербицидами, важкими металами - міддю, цинком, миш'яком, свинцем, ртуттю, нікелем, хромом, торієм - майже усіма елементами таблиці Менделєєва. Це результат бездумного і не дуже грамотного господарювання по принципу - природа, а значить і люди все стерплять. Всі ці елементи попадають до грунту з димами від заводських труб, в тому числі Маріупольських та Запорізьких. Іменно гігантські хіміко-металургійні підприємства Маріуполя, Запоріжжя, Кривого Рогу здійснюють викиди за рік у середньому по 300 тис.тонн шкідливих речовин з попутними східними вітрами випадають і на територію Бердянського району і самого Бердянська.

При нераціональному утримуванні тварин забруднюються водоєми, природне середовище отруюється відходами тваринницьких ферм - аміаком, мікроорганізмами.

 

З'єднання елементів концентрація.мг/кг
грунт харчові продукти
зернові хліб овочі
Миш'як 0.2 0.2 0,2
Ртуть 2,1 0,003 0,002 0,005
Мідь
Нікель 0,5 0,5 0,5
Сурма 4,5 0,1 0,1 0,3
Хром 0,2 0,2 0,2
Цинк 23,6
Свинець 0,3 0,3 0,3

 


Читайте також:

 1. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
 2. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
 3. А/. Верховна Рада України.
 4. Аграрні проблеми в працях письменників аграрників.
 5. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
 6. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
 7. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
 8. Актуальні проблеми біоетики
 9. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
 10. Актуальність проблеми професійної етики соціальної роботи
 11. Актуальність проблеми.
 12. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні напрями, резерви і шляхи докорінного підвищення ефективності використання природно- ресурсного потенціалу. | Оцінка земельних ресурсів та плата за землю.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.