Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мікроелектроніка та цифрова техніка

Рис. 10.4 - Схема заміщення однополуперіодного випрямляча

 

Рис. 10.5 - Вольтамперна характеристика однополуперіодного випрямляча

 

Кожному миттєвому значенню синусоїдальної напруги (синусоїда 4) відповідає згідно ВАХ ланцюга певне миттєве значення струму (крива 5). Виконуючи побудову для різних моментів час (t1, t2, tз,…) одержуємо графік миттєвих значень струму у вигляді додатної синусоїдальної напівхвилі струму. При позитивній напівхвилі синусоїдальної напруги (u > 0) струм в опорі навантаження є, при негативної – струму в ланцюзі немає.

Схеми випрямлення, рис. 10.4, з додатковими компонентами згладжування, називаються схемами однопівпериодного випрямлення. Основною величиною, що характеризує випрямляч, є середнє значення випрямленого струму Id (напруга Ud = Id RH). Для одно-піперіодного випрямлення середнє значення струму

(10.1)

 

З (10.1) випливає, що при одпопівперіодному випрямленні середнє значення випрямленого струму становить усього біля третини амплітудного значення.

Важливе значення при випрямленні мають пульсації випрямленого струму й зворотна напруга.

Пульсації випрямленого струму характеризуються коефіцієнтом пульсацій dn=I1m/Id, де Ilm – амплітуда першої гармоніки пульсуючого струму, що визначається розкладанням функції i(t) у ряд Фур'є; Id – постійна складова випрямленого струму (середнє значення струму). При однополуперіодному випрямленні dn = 1,57.

Зворотна напруга U0бр – це максимальна напруга на вентилі в ті напівперіоди, коли струм дорівнює нулю (вентиль закритий). Якщо U0бр більше припустимого для даного вентиля, то останній може бути пробитий. При однополуперіодному випрямленні U00бр=Um, де Um – амплітуда вхідної напруги живлення.

Двухполуперіодне випрямлення. При однополуперіодному випрямленні корисним є тільки один напівперіод синусоїдальної напруги й тому мають місце значні пульсації випрямленого струму. Ці недоліки частково усуваються в схемах двохполуперіодного випрямлення. Найбільше застосування найшли дві схеми: схема з нульовою точкою й мостовою схемою.

Схема випрямляча з нульовою точкою зображена на рис. 10.6. Вона має трансформатор Т і вентилі VI і V2, що підключені до крайніх виводів вторинної обмотки трансформатора. Опір навантаження випрямляча RH включено між середньою точкою вторинної обмотки трансформатора й загальною точкою вентилів. У той напівперіод, коли напруга на половині вторинної обмотки u > 0, струм i1 у верхньому на рис. 10.6 контурі (показаний штриховою лінією) є, а в нижньому i2 = 0 (відкритий вентиль VI, закритий вентиль V2). У наступний напівперіод u < 0 і i1 = 0, a i2 ¹ 0. Протягом обох напівперіодів струм у навантаженні має той самий напрямок. Графік випрямленого струму представлений на рис. 10.7. Середнє значення випрямленого струму вдвічі більше, ніж при однополуперіодному випрямлені: Id= 2 Im /p=0,637Im. Пульсації напруги значно менше, ніж при однополуперіодному випрямленні, коефіцієнт пульсацій dn = 0,66, але зворотна напруга U0бр = 2 Um, де Um – амплітуда напруги й між виводом і середньою точкою вторинної обмотки трансформатора при максимальній напрузі на навантажені.

Рис. 10.6 - Мостовий випрямляч Рис. 10.7 - Графік випрямленого

струму

 

Мостова схема (рис. 10.6) може бути зібрана без трансформатора, але в ній повинне бути чотири вентилі.

Шлях струму в один напівперіод (u > 0) показаний штриховою лінією (через вентилі VI і V3 і навантаження). В інший напівперіод (u < 0) струм протікає через вентилі V2, V4 і навантаження.

 

Рис.10.8 - Мостова схема випрямляча

 

В обидва напівперіоди струм у навантаженні має один і той же напрямок. Графік випрямленого струму такий же, (див. рис. 10.7) що й у схемі рис. 10.4, тому Id= 2 Im /p=0,637Im і dn = 0,66, але зворотна напруга на кожному з вентилів удвічі менше, ніж у схемі рис. 10.8.

Фільтри. У всіх розглянутих схемах випрямлена напруга пульсуюча, тобто має не тільки постійну складову, але й змінну, що складається з ряду гармонійних складових різних частот. Для зменшення небажаних гармонійних складових на виході випрямляча ставлять електричні низькочастотні фільтри, що згладжують. Схеми найпростіших фільтрів: ємнісного, індуктивного, Г подібного й П-подібного – представлені на рис. 10.9, а – г. Принцип роботи фільтрів заснований на різній залежності реактивних опорів від частоти. Індуктивний опір для k-й гармоніки XLk =k w1 L, ємнісний опір ХСk = = 1/(k w1 С), тобто індуктивний опір тим більше, чим вище номер гармоніки (збільшується з ростом частоти), а ємнісне – зменшується.

г)

 

Рис. 10.9 - Схема найпростіших фільтрів

 

Котушка індуктивності, активний опір якої повинен бути по можливості мінімальним, включається послідовно в ланцюг навантаження (рис.10.9, б). Для постійної складової індуктивний опір дорівнює нулю, а для змінної тем більше, чим більше частота гармоніки. Змінна складова обмежується, – і пульсації струму зменшуються. На рис. 10.9, в та г показані схеми комбінованих L, С-фільтрів.

 


Читайте також:

  1. IV. Агротехніка квітково-декоративних рослин відкритого грунту.
  2. Агротехніка вирощування сіянців модрини
  3. Агротехніка вирощування сіянців ялини
  4. АНТИЧНА НАУКА І ТЕХНІКА
  5. Архаїчна техніка
  6. Готельні номери оснащують наступними побутовими приладами: аудіо- та відеотехніка, фени, праски, чайники та ін.
  7. Документування господарських операцій бюджетних установ, облікові регістри та техніка облікової реєстрації
  8. Електронний уряд і цифрова демократія
  9. Загальні питання облікової політики підприємства та техніка їх здійснення
  10. Загальні правила роботи в аналітичній лабораторії. Техніка безпеки.
  11. Законодавча техніка.
  12. Імпульсна техніка.




Переглядів: 755

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Cпрямляючі пристрої | Основні терміни і визначення в мікроелектроніці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.