Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Термоелектричні та терморезистивні перетворювачі температури

Термоелектричні перетворювачі. Для вимірювання температур в межах -200... +2800 °С використовуються стандартні технічні термоперетворювачі температури (перетворювачі термоелектричні, табл1).

Залежно від призначення термоелектричні перетворювачі поділяються на занурювані, які призначені для перетворення температури газоподібних і рідких середовищ, і поверхневі для вимірювання температури поверхні твердого тіла. Залежно від інерційності вони діляться на малоінерційні, показник (стала часу) теплової інерції яких не перевищує 5с для занурюваних і 10 с для поверхневих; середньої інерційності - відповідно не більше ніж 60 і 120 с і великої інерційності, які мають показник теплової інерції відповідно до 180 і до 300 с.

Існування багатьох різновидів конструкцій термоелектричних перетворювачів температури пояснюється тією обставиною, що вони розроблялись у різний час багатьма підприємствами і для найрізноманітніших галузей промисловості. Сьогодні створені та впроваджуються уніфіковані типи конструкцій термоперетворювачів температури, які відзначаються універсальністю та технологічністю.

Таблиця 1 - Основні показники деяких термоелектричних перетворювачів

Тип перетворювача Діапазон вимірюваних температур, °С
Платинородій -платина ТПП10 та ТПП ІЗ 0.. .1300(1600)
Платинородій-платинородій ТПР 600.. .1700
Хромель-алюмель ТХ А -200.. .+ 1200
Хромель-копель ТХК -200. ..+800
Вольфрамреній-вольфрамреній 0...2500

На рис.1 наведено два різновиди конструктивного оформлення промислових термопар. Здебільшого з'єднують термоелектроди 1 і 2 в робочому кінці електродуговим зварюванням після попереднього скручування кінців термоелектродів разом. Застосовують також спайку термоелектродів срібним чи олов'яним припоєм залежно від верхньої межі вимірюваної температури. Тугоплавкі термоелектроди вольфрам-ренієвих та інших перетворювачів часто з'єднують лише скручуванням, оскільки за дуже високих температур плівка окису на електродах не створює великого електричного опору.

Рис 1 – Різновиди термоелектричних перетворювачів температури

 

Термоелектроди, електричко з'єднані в робочому кінці, ізольовані один від одного на всій довжині. Якщо верхня межа перетворення термоперетворювача не перевищує 100... 120 °С, то можна використовувати будь-який ізоляційний матеріал. Якщо верхня межа перетворення вища, використовують фарфорові одно- або двоканальні трубки та буси 5. Оскільки при температурах понад 1300 °С у фарфору значно погіршуються електроізоляційні властивості, то для перетворювачів вищих температур застосовують ізоляційні трубки з оксидів алюмінію, магнію, берилію, двоокисів торію, цирконію, нітриду бору. Робочий кінець чутливого елементу поміщають в електроізоляційний наконечник 4. вільні кінці термоелектронів підводять до клем 7 контактної колодки. Чутливий елемент, поміщений в захисну арматуру 6, засипаний керамічним порошком і загерметизований. Залежно від верхньої межі перетворення та агресивності середовища захисна арматура може виконуватись із нержавіючої сталі, оксиду алюмінію, карбіду кремнію. В термоперетворювачах із захисною арматурою, виконаною із ізоляційного матеріалу (рис.1,б), робочий кінець чутливого елемента дотикається безпосередньо до стінки захисної арматури (електроізоляційний наконечник відсутній).

Потрібно відзначити, що чутливі елементи термоелектричних перетворювачів температури почали виготовляти із спеціального термоелектричного кабелю КТМС, який являє собою два термоелектродні болти, що поміщені в захисну трубку та засипані порошком ізоляційного матеріалу. Такі чутливі елементи технологічніші і мають порівняно малу інерційність.

Особливими причинами похибок термоелектричних перетворювачів температури є неоднорідність матеріалів термоелектронів, зміни температури вільних кінців, шунтуючий вплив опору міжелектродної ізоляції, часові зміни властивостей термоелектронів тощо.

Стандартом нормується лише похибка градуювання. Водночас інші її складові можуть істотно впливати на результат вимірювання температури. Особливо істотними можуть виявитися похибки, викликані часовою зміною властивостей термоелектронів, зумовлені забрудненням термоелектронів у зоні градієнта температур домішками довкілля чи захисних оболонок, зміною процентного співвідношення між компонентами термоелектронів внаслідок випаровування деяких компонентів. Цих похибок можна уникнути, лише визначивши дійсну функцію перетворення та внісши поправки.

Похибку від зміни температури вільних кінців зменшують її термос стабілізацією або автоматичним введенням поправок, а похибку від шунтувальної дії опору між електродної ізоляції – підбиранням відповідних ізоляційних матеріалів.


Терморезистивні перетворювачі. Терморезистивні перетворювачі температури, що іменуються стандартом термоперетворювачами опору (ТО), бувають трьох основних різновидів: з платиновими (ТОП), мідними (ТОМ) та нікелевими (ТОН) чутливими елементами і призначені для перетворення температури в діапазоні –260...+1100 °С.

Платинові ТО призначені для перетворення температури в діапазоні –260...+1100°С, ТОМ –200...+200°С, ТОН –60...+180°С.

Конструкції чутливих елементів терморезистивних перетворювачів температури бувають дуже різними, залежно від допустимих границь перетворюваних температур, умов експлуатації тощо. Чутливий елемент сучасного платинового терморезистивного перетворювача температури (рис. 2,а) має вигляд спіралі 1, поміщеної в канавках дво- або чотириканального керамічного каркасу 2, ущільненої порошкоподібним оксидом алюмінію 3. оксид алюмінію є добрим електричним ізолятором, має велику теплостійкість і добру теплопровідність, а також інгібіторні властивості. Платинова спіраль до каркасу кріпиться за допомогою глазурі на основі оксиду алюмінію та кремнію.

Рис 2. – Конструкції чутливих елементів терморезистивних перетворювачів температури

 

Описана конструкція чутливого елемента характеризується доброю герметичністю і малою забруднюваністю, забезпечує незначні механічні напруження в матеріалі чутливого елемента, високу захищеність платинової спіралі, яка дає змогу використовувати термоперетворювач без захисної арматури.

Чутливий елемент мідного термоперетворювача опору - безкаркасна обмотка 1 з мідного ізольованого дроту (рис.2, б), зверху покрита фторопластовою плівкою 4. Для забезпечення необхідної механічної міцності обмотка поміщається в тонкостінну металеву гільзу 2, засипається керамічним порошком 3 і герметизується.

На рис. 3 показано два конструктивні різновиди занурюваних терморезистивних давачів. Для захисту від впливу зовнішніх механічних чинників чутливий елемент 1 поміщають в захисну арматуру 2 (звичайно з нержавіючої сталі). Для кріплення давача на об'єкті дослідження передбачений рухомий чи нерухомий штуцер 3. Виводи чутливого елемента виносять на контактну колодку головки давача 4 (рис.3, а), а в перетворювачах без головки (рис.4, б) вони закінчуються наконечниками.

Крім занурюваних, випускаються також терморезистивні перетворювачі температури спеціального призначення, наприклад, для вимірювання температури поверхні об'єктів, що обертаються тощо.

Рис. 3 – Різновиди промислових терморезистивних здавачів температури


Терморезистивний давач температури поверхні обертових об'єктів (рис.4)

складається з перетворювача температури 1, захисного корпуса 2 і механізму встановлення зазора та кріплення на штанзі перетворювача 3. Приймачем теплової енергії від досліджуваного об'єкта є тонкостінна чашка 4, запресована в ізоляційну плату 5. До її внутрішньої поверхні приклеєно терморезистивний чутливий елемент 6, виготовлений з мідного дроту діаметром 0.05 мм. Плата з чутливим елементом жорстко кріпиться до відбивача 7, який відіграє роль теплового екрана. Тепло від досліджуваної поверхні до чашки передається безконтактним способом методом конвективної тепловіддачі та теплопровідності повітря, а також поглинанням інфрачервоного випромінювання досліджуваної поверхні. На досліджувану поверхню перетворювач встановлюється за допомогою коліс 8, які забезпечують постійний зазор між поверхнею та перетворювальним елементом

Рис. 4 – Терморезистивний давач температури обертових поверхонь

Похибка перетворювача при зміні температури поверхні валів діаметром не менше ніж 500 мм, які обертаються з ліній Ною швидкістю до 200 м/хв., якщо зазор між теплоприймачем і досліджуваною поверхнею 0,1...0,2 мм, не перевищує±2°С в діапазоні температур 30...150°С.

Сьогодні широко використовуються напівпровідникові терморезистивні перетворювачі температури. Термочутливий напівпровідниковий елемент 1 таких перетворювачів поміщається в захисний корпус 2 і ущільнюється спеціальною засипкою 3 (рис.5, а) або кріпиться до ос­нови термоперетворювача склоприпоєм 2 (рис..5, б). Перевагами напівпровідникових термоперетворювачів є малі габарити, мала інерційність. Проте вони поступаються провідниковим в точності.

Рис. 5 – Напівпровідникові терморезистивні перетворювачі температури

 

Контрольні запитання:

 

1. Принцип дії та використання теплових перетворювачів.

2. Що називається теплообміном? Види теплообміну.

3. Термоелектричні перетворювальні елементи. Принцип дії

4. Терморезистивні перетворювальні елементи. Принцип дії.

5. Термоелектричні та терморезистивні перетворювачі температури. Особливості будови та використання.



Читайте також:

  1. Алгоритм розрахунку температури поверхні чипу ІМС процесора
  2. Аналіз двотактних перетворювачів напруги
  3. Аналогово-цифрові, цифро-аналогові перетворювачі. Кодоперетворювачі
  4. Важливою ознакою класифікації є принцип побудови перетворювачів кодів, згідно з яким їх можна поділити на чотири групи.
  5. Вертикальний градієнт температури
  6. Взаємоіндуктивні перетворювачі
  7. Визначення температури на поверхні ізоляції принадземномупрокладанні та при прокладанні трубопроводів в приміщенні.
  8. Вимірювальні кола взаємоіндуктивних перетворювачів
  9. Вимірювальні кола ємнісних перетворювачів
  10. Вимірювальні кола реостатних перетворювачів
  11. Вимірювальні перетворювачі
  12. Вимірювання температури




Переглядів: 1690

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Термоелектричні та терморезистивні перетворювальні елементи | Фізико-хімічні властивості

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.