Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Дослідницька фотографія. Застосування фотографічних методів дослідження речових доказів.

 

Судово-дослідницька фотографія використовується в трьох основних цілях: для одержання фотографічним шляхом матеріалів для порівняльного дослідження, для проведення порівняльного дослідження об'єктів по фотозображенням, для виявлення невидимого (погановидимого) і розходжень деталей в об'єктах. Оскільки для досягнення перших двох цілей застосовуються головним чином викладені раніше в даній лекції методи, зупинимося на методах виявлення невидимого. У своїй більшості це фотозйомка при особливих умовах освітлення. При цьому, в основному, застосовують прийоми виявлення рельєфної структури слідів за допомогою тіней (тіньова зйомка) і виявлення безбарвних плям, слідів, штрихів за рахунок різного відбитка сліду і тієї поверхні, на якій він знаходиться (зйомка що рефлектує сліди).

Тіньова зйомка служить для виявлення рельєфу предметів. Тіні, що утворяться при правильно обраному джерелі світла і його положення щодо об'єкта, окреслюють контури деталей. Довжина тіней буде залежати від глибини рельєфів і кута падіння світла на об'єкт. Чим вище рельєф і гостріше кут падіння світла на об'єкт, тим довше тіні. А від цього залежить чіткість і повнота виявленого рельєфу елементів структури об'єкта. Знайти розмір кута джерела світла можна лише досвідченим шляхом. У ряді випадків для кращого виявлення рельєфу варто використовувати декілька джерел світла, при цьому необхідно правильно визначити й умови зйомки. Наприклад, при зйомці у світлі, яке косопадає, різко падає освітленість у міру нахилу пучка світла, і тому експозицію доводиться значно збільшувати проти розрахункової або одержуваної за допомогою экспонометричних пристроїв.

Фотозйомка слідів, що рефлектують, застосовується при зйомці

слідів, що знаходяться на дзеркально відбиваючих гладких поверхнях: склі, полірованому дереві, шліфованому металі, а також на вологих поверхнях. Як відомо, дзеркальний відбиток світла підпорядковано правилу - кут падіння світла дорівнює куту відбивання.

Найбільший ефект при зйомці слідів на дзеркальновідбиваючій поверхні може бути отриманий за допомогою спрямованого світла від спеціальних освітлювачів типу (ОИ), що дають пучок світла. Оптимальний кут падіння світла і точка зйомки (положення фотоапарата) знаходять досвідченим шляхом у процесі наводки на різкість. Апарат повинен бути дзеркального типу.

Фотографування в ультрафіолетових променях дозволяє виявити сліди травлення, прочитати витравлені, змиті, залиті і написані симпатичним чорнилом тексти, встановити сходні на перший погляд речовини і матеріали. Цей метод дозволяє також виявити дописки, виправлення, виконані іншими барвниками, а також визначити послідовність нанесення двох пересічних штрихів, один із яких нанесено графітним олівцем. Графіт добре відбиває ультрафіолетові промені, що дозволяє відрізнити графітні штрихи від штрихів копіювального паперу, що відбивають ці промені в багато разів слабіше і, люмінесценція цих барвників буде різною. Ультрафіолетові промені дають можливість виявити розходження між чорнильними й олівцевими штрихами одного кольору, але написаними у різний час, або різними по хімічному складу барвниками; виявити сліди різних речовин на тканинах і інших об'єктах; встановити розходження скла по пропусканню ними ультрафіолетових променів (УФЛ) і т.ін. В якості джерела УФ променів використовують ртутні лампи, іноді кварцові, ксенонові і водорідні лампи. Оскільки більшість цих джерел виділяють поряд з УФ і видимі промені, для їхньої фільтрації застосовують світлофільтри УФС, що пропускають ультрафіолетові промені і поглинають всі інші.

Фотографування в інфрачервоних променях засновано на властивостях цих променів проникати через речовини, що для видимих променів непрозорі. Фотографування в інфрачервоних (ІК) променях застосовують:

- для виявлення записів, виконаних барвниками, які поглинають ІК промені (графіт, чорна туш, чорна типографська фарба, чорна стрічка пишучих машин і чорний копіювальний папір) і залитих барвниками, прозорими для цих променів;

- для виявлення ознак підробки підписів, відбитків печатей і штампів, перекопійованих через копіювальний папір або тиском, попередньо перемальованих олівцем, а потім обведених чорнилом;

- для виявлення текстів на спалених документах, якщо ці тексти були виконані речовинами, що поглинають ІЧ промені (графіт, чорна типографська фарба і т.ін.);

- для диференціювання штрихів записів із метою вирішення питання про дописки або виправлення цифр;

- для відновлення підчищених або погано видимих по інших причинах записів, якщо вони виконані речовинами, поглинаючими інфрачервоні промені;

- для виявлення і фіксації схованих і погановидимих кровопідтьоків на тілі людини, що впровадилися під шкіру сторонніх тіл (наприклад, дробу), а також для виявлення слідів пострілу (кіптяви, порошинок що впровадилися) на предметах темного кольору.

Для фотографування в ІЧ променях необхідні потужні джерела (200, 300, 500 вт.), у яких спектр містить багато інфрачервоних променів, спеціальні світлофільтри і спеціальні інфрахроматичні, чутливі до інфрачервоних променів.

Зображення, що спостерігається за допомогою електронно-оптичного

перетворювача, також може бути сфотографовано. Тому що на екрані електронно-оптичного перетворювача створюється видиме зображення, то воно може бути сфотографоване на звичайних фотоматеріалах.

Зйомка в рентгенівських променях застосовується для зйомки ряду об'єктів без їхнього розкриття або розбирання. Фотозйомка здійснюється без фотоапарата. Джерело рентгенівських променів встановлюють над об'єктом, що поміщають на касеті з рентгенівською плівкою. Замість касети можна використовувати пакет із чорного паперу або інший світлонепроникний матеріал. Після експозиції плівку оброблюють звичайним способом. Крім викладеного контактного способу зйомку можна робити і звичайним фотоапаратом з екрану криптоскопу рентгенівського апарата.

Кольоророздільна фотографія застосовується для виявлення малих розходжень об’єктів зйомки. До виявлення тіньового контрасту при криміналістичних дослідженнях вдаються для того, щоб прочитати втиснені тексти, установити підчищання, дописку і виправлення, виконані барвником, несхожим на барвник основного тексту. Кольророзділення дає можливість виявити сліди крові й інших речовин на одязі й інших об'єктах. При кольоророздільній зйомці один якийсь колір виділяється за рахунок видалення інших. Щоб одержати зображення у визначеній зоні спектра, використовуються світлофільтри.

Існує правило, по якому підбирають необхідний для зйомки світлофільтр – 1 для посилення колірного контрасту беруть 1 світлофільтр того ж кольору, що й основна площа. В кожному конкретному випадку світлофільтр підбирають досвідченим шляхом.

Одним з умов якісного розслідування злочинів є широке використання при збиранні й оцінці доказів науково-технічних засобів і спеціальних пізнань. Нерідко спеціальні пізнання застосовуються у формі експертиз.

Поряд із традиційними криміналістичними експертизами - такими як експертиза з метою ідентифікації особистості по рисах зовнішності і встановлення тотожності предмета по його зображенням на фотографічному знімку, на практиці одержує розповсюдження і судово-фотографічна експертиза, що покликана вирішувати питання, зв'язані зі способами, засобами, умовами виготовлення і вивчення утримання фотографічних знімків, встановлені на основі спеціальних пізнань в області криміналістики і фотографії при розслідуванні кримінальних справ і розгляді їх судом.

У процесі дослідження фотографічних знімків є можливим встановлення способу виготовлення зображення і друкування фотознімків, ототожнення негативів і позитивів по відбиткам, встановлення фотографічного монтажу, встановлення засобів фотографічної техніки, що застосовуються для їх виготовлення.

Результати дослідження фотографічних знімків допомагають визначенню місця проведення фотознімків і кола осіб, причетних до фотографічного процесу.

Іноді в процесі дослідження доводиться відновлювати фотографічне зображення. Ця необхідність виникає при дослідженні старих фотознімків або у випадку навмисного псування фотознімків злочинцем. Звичайно відновлення проводять для того, щоб можна було побачити зіпсоване зображення і з достатньою достовірністю судити про зміст знімка. Знімки ,що направляються на експертне дослідження необхідно відповідним чином упакувати в конверт і додати пояснювальні написи. Дуже старі фотознімки потрібно положити між двома листами картону, обклеїти по краях липкої стрічкою і, завернувши в папір, помістити в конверт.

 


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  3. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  4. Автомобільні ваги із застосуванням цифрових датчиків
  5. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  6. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  7. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  8. Акти правозастосування, їх види
  9. Акти правозастосування.
  10. Актуальність дослідження
  11. Алгоритм дослідження кон’юктури
  12. Алгоритм із застосування річної процентної ставки r.




Переглядів: 1537

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Застосування фотографії при провадженні слідчих дій | Загальні положення трасології. Класифікація слідів, їх криміналістичне значення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.